هفتصد و پنجاه و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور صبح امروز، سه‌شنبه، 21 بهمن 1399، با حضور سیدمحمدرضا موالی زاده دبیر این شورا و دیگر اعضای شورا برگزار شد. در این جلسه پیشنهادهای نامگذاری ایام برای ثبت در تقویم رسمی کشور ارائه شد که 25 پیشنهاد، از جمله  ثبت پانزدهم آذرماه هر سال به عنوان «روز حسابدار» به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه حسابداران رسمی ایران، در پی پنج سال پیگیری مستمر جامعه حسابداران رسمی ایران، شورای فرهنگ عمومی کشور در جلسه مورخ سه‌شنبه، 21 بهمن 1399، با ثبت پانزدهم آذرماه هر سال به‌عنوان «روز حسابدار» و درج آن در تقویم رسمی ایران موافقت کرد. بدین ترتیب، از سال 1400 پانزدهم آذرماه در همه تقویم‌های رسمی کشور به عنوان «روز حسابدار» درج خواهد شد.

گفتنی است، پانزدهم آذرماه در گردهمایی 13 آذر 1386 نهادهای حسابداری ایران شامل انجمن حسابداران خبره ایران، جامعه حسابداران رسمی ایران (دو انجمن ایرانی عضو آیفک)، انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی، و سازمان حسابرسی به این عنوان نام‌گذاری شد. فدراسیون بین‌المللی حسابداران (آیفک) در سی‌امین سال تاسیس خود 2 تا 8 دسامبر 2007 (برابر با 11 تا 17 آذر 1386) را در آن سال به عنوان هفته جهانی حسابداری اعلام کرده و از اعضای خود در همه کشورهای جهان خواسته بود آن هفته را در آن سال به همین نام اعلام کنند و گردهمایی‌ها یا آیین‌های گرامیداشت ویژه‌ای را به همین مناسبت تدارک ببینند. در آن سال، انجمن حسابداران خبره ایران ضمن اعلام این خبر همه نهادهای حسابداری ایران را برای تعیین روزی با عنوان روز حسابدار فرا خواند. بر اساس آن فراخوان و نشست‌هایی که سپس بین رهبران نهادهای فوق تشکیل شد، سرانجام، در گردهمایی 13 آذر 1386، در هتل ونوس (تهران)، روز پانزدهم آذر هر سال به عنوان روز حسابدار در ایران نام‌گذاری شد (گزارش کامل). با این حال، این نام‌گذاری صرفاً در بین تشکل‌های حرفه‌ای حسابداری ایران انجام شده بود، و در تقویم رسمی کشور مندرج نبود.

تلاش برای ثبت این روز در تقویم رسمی کشور از سال 1395 و طی مکاتبه رسمی جامعه حسابداران رسمی ایران با شورای فرهنگ عمومی کشور با همراهی معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری آغاز شد. به دنبال رد اولیه این درخواست در شورای فرهنگ عمومی کشور، پس از پیگیری‌های متعدد و متوالی و تشریح اهمیت حرفه حسابداری در سرنوشت اقتصادی و اجتماعی کشور نهایتاً این شورا، در هفتصد و پنجاه و سومین جلسه خود که در روز سه‌شنبه، 21 بهمن 1399، برگزار شد، با درخواست ثبت پانزدهم آذرماه هر سال به عنوان «روز حسابدار» موافقت کرد. مصوبات این شورا پس از تصویب نهایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی قابل درج در تقویم رسمی کشور است.

انجمن حسابداران خبره ایران ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت‌گرفته برای ثبت این روز در تقویم رسمی کشور، این رویداد فرخنده را به همه اهالی شریف حرفه حسابداری ایران تبریک می‌گوید.

مطالب مرتبط:

فهرست آیین ‎های گرامی‎داشت «روز حسابدار» برگزارشده به همت انجمن حسابداران خبره ایران طی چهاره سال گذشته به همراه گزارش کامل هر رویداد

 

 

پردازش گر تراز سامانه
نمایندگی فروش مبنا