اخبار انجمن

نسخه الکترونیکی شماره 333، تابستان 1399، مجله "حسابدار" (نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران) از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن (به شرح زیر) منتشر شد. مطابق اعلام دبیرخانه انجمن، در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مبارزه با بیماری کووید-19 (ویروس کرونا) از چاپ و توزیع نسخه چاپی این شماره مجله خودداری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در شماره سیصد و سی و سوم «حسابدار»، نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران، که به صورت الکترونیکی به شرح زیر منتشر شده است این مقالات و مطالب را می‌خوانیم (برای دریافت فایل الکترونیکی هر مقاله و مطلب بر روی عنوان آن کلیک کنید)

انجمن:

مقالات و مطالب فنی:

 

فایل یک‌جای این شماره مجله نیز در این پیوند در دسترس علاقه‌مندان است.

به اطلاع اعضای گرامی انجمن و خوانندگان محترم مجله حسابدار می‌رساند؛ در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مبارزه با بیماری کووید-19 )ویروس کرونا) از چاپ و توزیع نسخه چاپی این شماره مجله خودداری شده است

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، در جلسه عصرگاه یکشنبه 12 مرداد 1399 هیئت وزیران، با تصویب دولت، رحمت‌اله صادقیان به عنوان عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار، جایگزین آقای محمد طالبی شد. صادقیان از 15 بهمن 1397 تا کنون در جایگاه رئیس شورای عالی رهبری انجمن حسابداران خبره ایران را بر عهده دارد. وی پیش از این نیز در این جایگاه برای دوره دو ساله بهمن 1394 تا بهمن 1396 رهبری انجمن را بر عهده داشت.

شورای عالی بورس و اوراق بهادار

طبق ماده ۳ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب 1384) شورای عالی بورس و اوراق بهادار عالی‌ترین رکن بازار اوراق بهادار ایران است که تصویب سیاست‌های کلان این بازار را بر عهده دارد. این شورا در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف سامان‌دهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون با ترکیب، وظایف و اختیارات مقرر در آن قانون تشکیل شده‌است. اعضای این شورا عبارتند از:

 • وزیر امور اقتصادی و دارایی (رئیس شورا)
 • رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار (سخنگو و دبیر شورا)
 • وزیر بازرگانی
 • رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
 • رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران
 • رئیس اتاق تعاون
 • دادستان کل کشور یا معاون وی
 • یک نفر نماینده از طرف کانون‌ها
 • سه نفر خبره مالی (از بخش خصوصی، با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار اوراق بهادار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیئت وزیران)
 • یک نفر خبره (از بخش خصوصی، به پیشنهاد وزیر ذی‌ربط و تصویب هیئت وزیران برای هر بورس کالایی)

مدت مأموریت اعضای سه بند پایانی پنج سال است و آنان را نمی‌توان از میان اعضای هیئت مدیره و کارکنان سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب کرد، و انتخاب مجدد این اعضا حداکثر برای دو دوره امکان‌پذیر است.

جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران با صدور اطلاعیه‌ای از تمدید مهلت ثبت‌نام در سومین آزمون ورودی انتخاب اعضای جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران در سال ۱۳۹۹ تا روز پنج شنبه، 5 تیر 1399 خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، متن کامل اطلاعیه صادره از سوی جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران درباره تمدید ثبت‌نام در سومین آزمون ورودی انتخاب اعضای جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران در سال ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

 

اطلاعیه

بدین وسیله به اطلاع متقاضیان ثبت نام شرکت در سومین آزمون ورودی انتخاب اعضای جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران در سال ۱۳۹۹ می رساند، به منظور فراهم نمودن تسهیلات برای آن دسته از داوطلبانی که تا تاریخ (۱۳۹۹/۰۳/۳۱) موفق به ثبت نام  نشده اند، ترتیبی اتخاذ گردیده است که بتوانند تا روز پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۰۵ نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. لذا کلیه متقاضیان، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت نام در آزمون مذکور اقدام نمایند.

نسخه الکترونیکی شماره 332، بهار 1399، مجله "حسابدار" (نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران) از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن (به شرح زیر) منتشر شد. مطابق اعلام دبیرخانه انجمن، در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مبارزه با بیماری کووید-19 (ویروس کرونا) از چاپ و توزیع نسخه چاپی این شماره مجله خودداری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در شماره سیصد و سی و دوم «حسابدار»، نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران، که به صورت الکترونیکی به شرح زیر منتشر شده است این مقالات و مطالب را می‌خوانیم (برای دریافت فایل الکترونیکی هر مقاله و مطلب بر روی عنوان آن کلیک کنید):

انجمن:

مقالات و مطالب فنی:

فایل یک‌جای این شماره مجله نیز در این پیوند در دسترس علاقه‌مندان است.

به اطلاع اعضای گرامی انجمن و خوانندگان محترم مجله حسابدار می‌رساند؛ در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مبارزه با بیماری کووید-19 (ویروس کرونا) از چاپ و توزیع نسخه چاپی این شماره مجله خودداری شده است

نسخه الکترونیکی شماره 331، زمستان 1398، مجله "حسابدار" (نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران) از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن (به شرح زیر) منتشر شد. مطابق اعلام دبیرخانه انجمن، در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مبارزه با بیماری کووید-19 (ویروس کرونا) از چاپ و توزیع نسخه چاپی این شماره مجله خودداری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در شماره سیصد و سی و یکم «حسابدار»، نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران، که به صورت الکترونیکی به شرح زیر منتشر شده است این مقالات و مطالب را می‌خوانیم (برای دریافت فایل الکترونیکی هر مقاله و مطلب بر روی عنوان آن کلیک کنید):

انجمن:

مقالات و مطالب فنی:

فایل یک‌جای این شماره مجله نیز در این پیوند در دسترس علاقه‌مندان است.

به اطلاع اعضای گرامی انجمن و خوانندگان محترم مجله حسابدار می‌رساند؛ در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مبارزه با بیماری کووید-19 (ویروس کرونا) از چاپ و توزیع نسخه چاپی این شماره مجله خودداری شده است.

موضوع تفاهم‌نامه منعقده تامین پوشش‌های بیمه‌ای مورد نیاز اعضای گرانمایه انجمن حسابداران خبره ایران و دانش‌پذیران محترم مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) و بستگان آنان در همه رشته‌های بیمه‌ای از جمله، بیمه درمان خانواده، بیمه مسئولیت موسسات حسابرسی، بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو، بیمه حوادث، بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی، و بیمه آتش‌سوزی طرح کسب‌وکار است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در راستای ارائه خدمات رفاهی به اعضای گرانمایه انجمن حسابداران خبره ایران و دانش‌پذیران محترم مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، تفاهم‌نامه ارائه خدمات بیمه‌ای بین انجمن و بیمه سامان برای بهرهمندی این عزیزان و بستگان آنان منعقد شد. موضوع تفاهم‌نامه منعقده تامین پوشش‌های بیمه‌ای مورد نیاز در همه رشته‌های بیمه‌ای از جمله، بیمه درمان خانواده، بیمه مسئولیت موسسات حسابرسی، بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو، بیمه حوادث، بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی، و بیمه آتش‌سوزی طرح کسب‌وکار است.

بیمه درمان خانواده

طبق تفاهم‌نامه منعقده، پوشش "بیمه درمان" در قالب پانزده طرح مشروحه زیر به اعضای گرانمایه انجمن حسابداران خبره ایران و دانش‌پذیران محترم مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) و بستگان آنان قابل ارائه است:

بیمه خودرو

طبق تفاهم‌نامه منعقده، پوشش "بیمه خودرو" با شرایط زیر به اعضای گرانمایه انجمن حسابداران خبره ایران و دانش‌پذیران محترم مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) و بستگان آنان قابل ارائه است:

بیمه مسئولیت موسسات حسابرسی

طبق تفاهم‌نامه منعقده، پوشش "بیمه مسئولیت" به موسسات گروه‌های چهارگانه عضو جامعه حسابداران رسمی ایران با شرایط زیر قابل ارائه است:

بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی

طبق تفاهم‌نامه منعقده، پوشش "بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی" با شرایط زیر به اعضای گرانمایه انجمن حسابداران خبره ایران و دانش‌پذیران محترم مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) و بستگان آنان قابل ارائه است:

بیمه آتش‌سوزی طرح کسب‌وکار

طبق تفاهم‌نامه منعقده، پوشش "بیمه آتش‌سوزی طرح کسب‌وکار" با شرایط زیر به اعضای گرانمایه انجمن حسابداران خبره ایران و دانش‌پذیران محترم مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) و بستگان آنان قابل ارائه است:

شعب بیمه سامان در سرتاسر کشور

هر یک از اعضای گرانمایه انجمن حسابداران خبره ایران و دانش‌پذیران محترم مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) می‌توانند با ارائه کارت عضویت معتبر یا معرفی‌نامه از سوی انجمن یا مرکز آموزش حسابداران خبره به یکی از شعب بیمه سامان (از اینجا دانلود کنید) در استانهای تهران، قزوین، کرمان، گیلان، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، همدان، یزد، آذربایجان غربی، فارس، کرمانشاه، البرز، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، مازندران، خراسان رضوی، قم، گلستان، سمنان، اصفهان و خراسان شمالی، مراجعه فرمایند و با اعمال حداکثر تسهیلات و تخفیفات قابل ارائه نسبت به خرید بیمه‌نامه مورد نظر خود در هر یک از رشته‌های بیمه‌ای فوق اقدام فرمایند.

شامگاه گذشته، یکشنبه 6 بهمن 1398، در نخستین جلسه شورای عالی جدید انجمن، انتخابات تعیین سمتهای شورای عالی (موضوع ماده 29 اساسنامه) انجام شد. مطابق تصمیمات متخذه در این جلسه، اعضای شورای عالی به اتفاق آراء، رحمت‌اله صادقیان را به سمت رئیس، مریم علیشیری را به سمت نایب رئیس، محمدحسن فامیلی را به سمت خزانه‌دار و محسن قاسمی را با حفظ سمت دبیرکل به سمت دبیر جلسات شورای عالی در یک سال آینده برگزیدند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، شامگاه گذشته، یکشنبه 6 بهمن 1398، در محل دبیرخانه انجمن، نخستین جلسه شورای عالی جدید با حضور اعضای پیشین و اعضای منتخب مجمع عمومی عادی سالانه (مورخ چهارشنبه، 25 دی 1398) برگزار شد.

تقدیر از اعضای خارج‌شده از شورای عالی

در آغاز جلسه که با حضور منصور شمس‌احمدی، مصطفی باتقوا، و امیر ابراهیم‌زاده، اعضای خارج‌شده از شورای عالی، برگزار شد، رحمت‌اله صادقیان (رئیس شورای عالی) و دیگر اعضا ضمن یادآوری خدمات ارزشمند نامبردگان از مشارکت تاثیرگذار آنان طی سه سال گذشته صمیمانه قدردانی کردند. در ادامه، هر یک از این نامبردگان ضمن اعلام آمادگی برای ادامه همکاری خود با انجمن برای شورای عالی جدید آرزوی موفقیت روزافزون کردند.

ارائه گزارش نتایج انتخابات شورای عالی

سپس، در اجرای ماده (1) آییننامه داخلی شورای عالی (مصوب 21 اسفند 1385) نتایج انتخابات مجمع عمومی عادی سالانه مورخ چهارشنبه، 25 دی 1398، توسط رحمت‌اله صادقیان (رئیس شورای عالی) خوانده شد (گزارش کامل مجمع). در ادامه، شرح اقدامات در جریان و ناتمام انجمن توسط ایشان به اطلاع اعضای شورای عالی رسید.

تعیین سِمَت‌های شورای عالی

در ادامه جلسه، در اجرای ماده 29 اساسنامه، مبنی بر انتخاب رئیس، نایب رئیس، خزانهدار، و دبیر جلسات شورای عالی، اعضای حاضر در جلسه به اتفاق آراء رحمت‌اله صادقیان را به سمت رئیس، مریم علیشیری را به سمت نایب رئیس، محمدحسن فامیلی را به سمت خزانه‌دار و محسن قاسمی را با حفظ سمت دبیرکل به سمت دبیر جلسات شورای عالی در یک سال آینده برگزیدند.

تعیین رابطان شورای عالی در کارگروههای انجمن

سپس، در اجرای تبصره بند (ت) ماده 34 اساسنامه، اعضای رابط شورای عالی در کارگروههای انجمن به شرح زیر تعیین شدند:

به ترتیب کارگروه:

 • جواد باغبان و مریم علیشیری | رابط کارگروه پذیرش و آزمون اعضاء
 • سیدمحمد باقرآبادی | رابط کارگروه آموزش حرفهای
 • پویا مهدوی‌فر | رابط کارگروه پژوهش
 • مهران آقایی و محمد قبول | رابطان کارگروه همایش
 • سید محمد باقرآبادی | رابط کارگروه انتشارات
 • محمدحسن فامیلی | رابط کارگروه مقررات و رهنمودها
 • محسن قاسمی | رابط کارگروه روابط عمومی و امور بینالملل

مکان، تناوب، و زمان تشکیل جلسات شورای عالی

درباره تعیین مکان، تناوب، و زمان تشکیل جلسات شورای عالی طی یک سال آینده نیز مقرر شد، جلسات یک سال آینده روزهای یکشنبه، هر دو هفته یک بار (از 6 بهمن 1398)، ساعت 16:30 در پاییز و زمستان و ساعت 17:30 در بهار و تابستان، برگزار شود.

اخبار مرتبط:

شامگاه 25 دی 1398: مجمع عمومی عادی سالانه اعضای انجمن حسابداران خبره ایران با حضور 396 عضو انجمن در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد | در این مجمع، جواد باغبان، محمد قبول و پویا مهدوی‌فر از سوی اعضاء به عضویت در شورای عالی انتخاب شدند

شورای بین‌المللی گزارشگری یکپارچه (IIRC) ائتلافی جهانی متشکل از قانون‌گذاران، استانداردگذاران، شرکت‌ها، متخصصان حرفه حسابداری، و سازمانهای مردم نهاد است. اعضای این ائتلاف همگی اعتقاد دارند که گام بعدی در روند تکامل گزارشگری شرکتی باید اطلاع‌رسانی درباره ارزش‌آفرینی باشد. «چارچوب بین‌المللی گزارشگری یکپارچه» (The International <IR> Framework) به منظور برآوردن این نیاز و تامین شالوده‌ای برای آینده ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، ترجمه فارسی «چارچوب بین‌المللی گزارشگری یکپارچه» از سوی انتشارات انجمن حسابداران خبره ایران منتشر شد. مسئولیت ترجمه این چارچوب بین‌المللی بر عهده محسن ژاله آزاد زنجانی و محمدجواد افضل‌خانی بوده است. این چارچوب بین‌المللی در دو بخش "پیشگفتار" و "گزارش یکپارچه" مشتمل بر چهار فصل "استفاده از چارچوب"، "مفاهیم بنیادی"، "اصول راهنما"، و "عناصر محتوا"، و دو پیوست "اصطلاح‌نامه" و "خلاصه الزامات" تدوین شده است.

این کتاب به درخواست مترجمان محترم از سوی انتشارات انجمن حسابداران خبره ایران به صورت الکترونیکی (رایگان) منتشر شده است و در این پیوند در دسترس علاقه‌مندان است.

درباره گزارشگری یکپارچه

چشم‌انداز درازمدت شورا رسیدن به جهانی است که در آن تفکر یکپارچه در رویه تجاری جریان اصلی در بخش‌های عمومی و خصوصی تثبیت شود و گزارشگری یکپارچه (IR) به عنوان هنجار گزارشگری شرکتی این روند را تسهیل کند. چرخه تفکر و گزارشگری یکپارچه، که به تخصیص کارآمد و مولد سرمایه منجر می‌شود، به مثابه عاملی برای ثبات مالی و پایداری عمل خواهد کرد. گزارشگری یکپارچه بر آن است تا:

 • کیفیت اطلاعاتی را که در دسترس تامین‌کنندگان سرمایه مالی قرار دارد بهبود بخشد تا امکان تخصیص کارآمدتر و مولدتر سرمایه را فراهم آورد؛
 • رویکردی منسجم‌تر و کارآمدتر را به گزارشگری شرکتی تشویق کند. رویکردی که از مسیرهای گزارشگری متفاوتی بهره می‌گیرد و همه عوامل موثر بر توانایی سازمان برای ایجاد ارزش در طول زمان را انتقال می‌دهد؛
 • پاسخگویی و نظارت را برای همه انواع سرمایه‌ها (مالی، تولیدی، معنوی، انسانی، اجتماعی و ارتباطی، و طبیعی) افزایش می‌دهد و به درک وابستگی متقابل آنها کمک می‌کند؛ و
 • تفکر، تصمیم‌گیری، و اقدامات یکپارچه را مورد حمایت قرار می‌دهد که بر ایجاد ارزش در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تاکید دارند.

گزارشگری یکپارچه با تحولات متعدد گزارشگری شرکتی در قلمروهای مختلف سرتاسر جهان هماهنگ است. مطلوب این است که چارچوب بین‌المللی گزارشگری یکپارچه، رهنمودی "مبتنی بر اصول" را برای شرکت‌ها و سایر سازمانهای مایل به تهیه گزارشی یکپارچه فراهم آورد؛ یکایک این ابتکارات را تسریع کند؛ و به منظور نمایان کردن مزایای گزارشگری یکپارچه، شامل کارآمدی بیشتر خود فرآیند گزارشگری، نوآوری بیشتری را در گزارشگری شرکتی در سرتاسر جهان تشویق کند. پیش بینی می‌شود در طول زمان گزارشگری یکپارچه به هنجار گزارشگری شرکتی تبدیل شود. سازمانها دیگر ارتباطات متعدد، منفصل، و ایستا تولید نخواهند کرد. ماحصل، فرآیند تفکر یکپارچه و اصولی همچون ربط‌پذیری اطلاعات خواهد شد. گزارشگری یکپارچه با تحولات در گزارشگری مالی و سایر انواع گزارشگری هماهنگ است. ولی گزارش یکپارچه از بعضی جهات هم با دیگر گزارشها و اطلاع‌رسانی‌ها فرق می‌کند. این گزارش به ویژه بر توانایی یک سازمان برای ایجاد ارزش در کوتاه‌مدت، میان‌مدت، و بلندمدت تاکید دارد و برای انجام این کار:

 • همزمان بر ایجاز، تمرکز راهبردی و جهت‌گیری آتی، ربط‌پذیری اطلاعات، و انواع سرمایه و وابستگی‌های متقابل آنها تاکید دارد؛ و
 • بر اهمیت تفکر یکپارچه در درون سازمان تاکید می‌کند.

تفکر یکپارچه به توجه فعال یک سازمان بر روابط بین واحدهای عملیاتی و عملکردی گوناگون خود و سرمایه‌هایی نیازمند است که به کارشان می‌گیرد یا آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تفکر یکپارچه به تصمیم‌گیری و اقدامات یکپارچه‌ای مینجامد که ایجاد ارزش را در کوتاه‌مدت، میان‌مدت، و بلندمدت مد نظر قرار می‌دهند. در تفکر یکپارچه ربط‌پذیری و وابستگی‌های متقابل بین گستره عواملی مد نظر قرار می‌گیرد که توانایی یک سازمان را برای ایجاد ارزش در طول زمان تحت تاثیر قرار می‌دهند، از جمله:

 • انواع سرمایه‌هایی که سازمان به کار می‌گیرد یا تحت تاثیر قرار می‌دهد، و وابستگی‌های متقابل مهم، شامل مبادلات، بین آنها؛
 • ظرفیت سازمان برای پاسخگویی به نیازها و علائق مشروع ذی‌نفعان اصلی؛ و
 • چگونه تدوین مدل و راهبرد کسب‌وکار سازمان برای پاسخگویی به محیط بیرونی خود و ریسک‌ها و فرصت‌هایی که با آنها روبهرو می‌شود؛ و
 • فعالیت‌ها، عملکرد (مالی و سایر عملکردها) و نتایج سازمان بر حسب انواع سرمایه در گذشته، حال و آینده.

هر چه تفکر یکپارچه بیشتر در فعالیت‌های سازمان تکوین می‌یابد، ربط‌پذیری اطلاعات به شکلی عادی‌تر در گزارشگری، تحلیل و تصمیم‌گیری مدیریتی نمود می‌یابد. همچنین به یکپارچه‌سازی بهتر نظام‌های اطلاعاتیای مینجامد که از گزارشگری و اطلاع‌رسانی درونی و بیرونی، از جمله تهیه گزارش یکپارچه، حمایت می‌کنند.

شامگاه چهارشنبه، 25 دی 1398، مجمع عمومی عادی سالانه اعضای انجمن حسابداران خبره ایران با حضور 396 عضو انجمن در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد. در این مجمع، جواد باغبان، محمد قبول و پویا مهدوی‌فر با کسب بیشترین آراء ماخوذه به مدت سه سال به عضویت در شورای عالی انجمن انتخاب شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو فراخوان منتشرشده در روزنامه‌های اطلاعات و دنیای اقتصاد روز دوشنبه، 9 دی 1398، مجمع عمومی عادی سالانه اعضای انجمن حسابداران خبره ایران با حضور 396 عضو انجمن در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

در آغاز جلسه، پس از قرائت آیاتی چند از قرآن مجید و نواختن سرود ملّی ایران، محسن قاسمی (دبیرکل) ضمن خوشامدگویی به حاضران، یاد و خاطره تازه درگذشته‌گان انجمن، به‌ویژه، زنده‌یاد محمد منیری دبیرکل فقید انجمن را گرامی داشت و با کسب اجازه از شورای عالی و حاضران درخواست کرد پیش از رسمیت جلسه و ورود به دستور جلسه مجمع، با پخش کلیپ یادبود زنده‌یاد محمد منیری دبیرکل فقید انجمن یاد و خاطره آن زنده‌یاد گرامی داشته شود.

در ادامه، رحمت‌اله صادقیان، رئیس شورای عالی، در اجرای ماده 20 اساسنامه رسمیت جلسه را اعلام کرد. سپس، در اجرای ماده یادشده، از بين اعضای حاضر در جلسه، هيئت رئيسه‏ مجمع بدین ترتیب انتخاب شد: هوشنگ خستوئی (رئيس)، محمود زائری امیرانی و هادی وادی‌نژاد (ناظران)، و فاطمه پوربعقوبی (منشی)

در آغاز ورود به دستور جلسه مجمع، گزارش عملکرد انجمن در سال مالی منتهی به 31 شهریور 1398 توسط رحمت‌اله صادقیان (رئیس شورای عالی) ارائه شد. مشروح این گزارش در شماره زمستان 1398 مجله حسابدار منتشر خواهد شد. نسخه الکترونیکی کامل این گزارش در این پیوند و اسلایدهای نمایش‌داده‌شده در مجمع در این پیوند در دسترس علاقه‌مندان است.

در ادامه، گزارش حسابرس مستقل و بازرس انجمن توسط رضا یعقوبی (بازرس انجمن) خوانده شد؛ و پس از پاسخ دادن به پرسش‌های حاضران در مجمع توسط رحمت‌اله صادقیان (رئیس شورای عالی) و محسن قاسمی (دبیرکل انجمن)، در اجرای بند 1 بخش الف ماده 23 اساسنامه، صورتهای مالی تلفیقی گروه و انجمن حسابداران خبره ایران شامل ترازنامهها در تاریخ  31 شهریور 1398، صورتهای درآمدها و هزینهها و صورتهای جریان وجوه نقد برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور، یادداشتهای توضیحی، و گزارش عملکرد شورای عالی به تصویب مجمع رسید.

مطابق روال سال‌های گذشته، روزنامههای اطلاعات و دنیای اقتصاد به عنوان روزنامههای کثیرالانتشار برای انتشار آگهیهای انجمن تعیین شدند.

در ادامه، آن شمار از نامزدهای انتخابات شورای عالی که در جلسه حضور داشتند با حضور در جایگاه مختصراً به معرفی خود پرداختند. سپس، پیش از اخذ آراء حاضران برای انتخاب اعضای شورای عالی و بازرسان انجمن، با اهدای هدایایی به رسم یادگار، از سوی هیئت رئیسه مجمع و اعضای شورای عالی، به نمایندگی از اعضای انجمن، از خدمات اعضای خارج‌شده از شورای عالی (به ترتیب الفبا: امیر ابراهیم‌زاده، مصطفی باتقوا و منصور شمس احمدی) طی سه سال گذشته، و رضا یعقوبی بازرس انجمن قدردانی شد.

در بخش پایانی جلسه، در اجرای ماده 24 اساسنامه، انتخابات اعضای جدید شورای عالی (سه عضو اصلی و سه عضو علیالبدل) انجام شد؛ که بر اساس صورتجلسه شمارش آراء مأخوذه، نتایج زیر در ارتباط با انتخاب اعضای جدید اصلی و علیالبدل شورای عالی حاصل شد:

سه عضو اصلی جدید شورای عالی برای سه سال آینده (به ترتیب شمار آراء):

 1. جواد باغبان با ۲۶۲ رای
 2. محمد قبول با ۲۲۱ رای
 3. پویا مهدوی‌فر با ۱۸۲ رای

سه عضو علیالبدل جدید شورای عالی برای یک سال آینده (به ترتیب شمار آراء):

 1. محمدتقی رضائی با ۱۰۰ رای
 2. مهدی معین‌پور با ۴۶ رای
 3. علیرضا خلیلی با ۳۶ رای

در اجرای ماده 35 اساسنامه نیز رضا یعقوبی (با 204 رأی) به مدت یکسال به سمت بازرس اصلی و حسین خطیبیان (با 65 رأی) به سمت بازرس علیالبدل انجمن انتخاب شدند.

مجمع به محسن قاسمی، دبیرکل و دبیر جلسات شورای عالی، با حق توکیل به غیر وکالت داد تا پس از دریافت تأییدیه از وزارت کشور نسبت به ثبت این صورتجلسه در اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری اقدام کند.

جلسه مجمع در ساعت 20:00 پایان یافت.

شورای عالی، دبیرکل و کارکنان انجمن حسابداران خبره ایران با صدور اطلاعیه‌ای شهادت سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران و جامعه حسابداران کشور تبریک و تسلیت گفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، شورای عالی، دبیرکل و کارکنان انجمن حسابداران خبره ایران با صدور اطلاعیه‌ای شهادت سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران و جامعه حسابداران کشور تبریک و تسلیت گفتند. متن کامل اطلاعیه صادره به شرح زیر است:

  إنا لله وإنا إليه راجعون  

بدین وسیله شهادت سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران و جامعه حسابداران کشور تبریک و تسلیت می‌گوییم.

شورای عالی، دبیرکل و کارکنان

انجمن حسابداران خبره ایران

شماره 330،  پاییز 1398، مجله "حسابدار" (نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران) نیمه دوم دی‌ماه 1398 از طریق ارسال پستی به نشانی اعضای انجمن و مشترکان مجله، و توزیع در روزنامه‌فروشی‌های معتبر منتشر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در شماره سیصد و سی‌ام «حسابدار»، نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران، که نیمه دوم دی‌ماه 1398 منتشر خواهد شد؛ مقالات و مطالب زیر را می‌خوانیم:

انجمن:

مقالات و مطالب فنی:

 • میزگرد "حسابداری؛ حرفه‌ای بین‌المللی"، با حضور محسن قاسمی، احسان سلطانیه، مجتبی سیاهکوهیان و علی هدایتی، اعضای کارگروه روابط بین‌الملل انجمن حسابداران خبره ایران
 • گفت‌وگو با محمدامین قنبری، مسئول واحد بین‌الملل مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) وابسته به انجمن حسابداران خبره ایران
 • پست‌مدرنیزم و حسابداری، همایون مشیرزاده
 • گزارشگری مالی خوب چیست؟، وحید منتی و فرامرز وطن‌خواه
 • مفاهیم و نظریه‌های مربوط به سود و زیان و سایر اقلام سود و زیان جامع، علی هدایتی، مجتبی سیاهکوهیان
 • نقش مدیر باید به پنج روش کلیدی دگرگون شود، احسان سلطانیه
 • صداقیت، شفافیت و اعتماد، سه ویژگی رهبران حقیقی کسب و کار، مسعود صادقپور
 • حافظ، کسب و کار، و حسابداری!، ابوالقاسم فخاریان
 • حساب عشق (شعر)، بابک وهابی

علاقه‌مندان می‌توانند تصویر روی جلد، شناسنامه، فهرست مطالب، و سرمقاله این شماره را از این پیوند دریافت کنند.

 

دوشنبه هفته جاری، 9 دی 1398، رحمت‌اله صادقیان، رئیس شورای عالی انجمن، در اجرای مواد 14 و 15 اساسنامه، اعضای انجمن را برای شرکت در مجمع عمومی عادی سالانه فراخواند (اینجا). مطابق این فراخوان، با توجه به اتمام دوره عضویت سه تن از اعضای شورای عالی، در مجمع یادشده انتخابات شورای عالی نیز برای برگزیدن سه عضو جدید برگزار خواهد شد (فراخوان کاندیداتوری شورای عالی).

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو انتشار فراخوان اعلام نامزدی (کاندیداتوری) اعضای واجد شرایط انجمن برای شرکت در انتخابات سال جاری شورای عالی (اینجا)، نامبردگان زیر تا پایان وقت اداری شنبه، 21 دی 1398، نامزدی خود را برای شرکت در این انتخابات اعلام کرده‌اند؛ و از سوی دبیرخانه انجمن نیز به موردی حاکی از عدم انطباق شرایط آنان با مفاد ماده 24 اساسنامه و آیین‌نامه نحوه انتخاب اعضای شورای عالی و بازرسان برخورد نشده است:

  آخرین فهرست نامزدهای انتخابات شورای عالی 

  به ترتیب حروف الفباء بر مبنای نام خانوادگی:    

-- تا پایان وقت اداری شنبه، 21 دی 1398 --

 1. آزاد، عبداله | حسابدار رسمی | دانلود رزومه
 2. ابوالفتحی، حسن | دانلود رزومه
 3. باغبان، جواد | حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی |
 4. حاتمی، احمد | دانلود رزومه و برنامه
 5. خالق‌ویردی، بهروز  | حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی |
 6. خلیلی، علیرضا | حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی |
 7. رضائی، محمدتقی | حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی |
 8. ژاله آزاد زنجانی، محسن | حسابدار مستقل خبره، حسابدار مالی خبره، حسابدار مدیریت خبره، حسابدار رسمی | دانلود رزومه
 9. سوادلو، مهدی | حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی |
 10. صدرا، شهرام
 11. علائی نسب، جواد
 12. قبول، محمد | حسابدار رسمی | دانلود رزومه
 13. قجربیگی، مهسا  | دانلود رزومه
 14. کوکبی، مهدی | حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی | دانلود رزومه
 15. گوهری، مهدی | حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی | 
 16. معصومی سوره، حیدر 
 17. معین‌پور، مهدی | حسابدار رسمی |دانلود رزومه
 18. مهدوی‌فر، پویا | حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی | 
 19. نخبه فلاح، افشین | حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی | دانلود رزومه و برنامه

توضیحات:

 1. هر یک از نامزدهای فوق می‌توانند حداکثر تا روز دوشنبه، 23 دی 1398، فایل الکترونیکیword  یا pdf رزومه و برنامه خود را به امور اعضای انجمن ارسال کنند تا روبه‌روی نام‌شان در فهرست فوق وارد شود. مسئولیت صحت اطلاعات مندرج در رزومه و برنامه نامزدها بر عهده هر یک از آنان است و دبیرخانه انجمن هیچ گونه بررسی اطمینان‌بخش در این ارتباط انجام نخواهد داد. با این حال، از انتشار فایل‌هایی که حاوی موارد غیرقانونی یا غیراخلاقی یا توهین و تخریب اشخاص باشد ممانعت به عمل خواهد آمد.
 2. این فهرست تا پایان وقت اداری روز شنبه، 21 دی 1398، در پایان هر روز کاری، پس از دریافت اعلام نامزدی اعضای واجد شرایط دیگر بروز خواهد شد.

رحمت‌اله صادقیان، رئیس شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، در اجرای مواد 14 و 15 اساسنامه، اعضای انجمن را برای شرکت در مجمع عمومی عادی سالانه فراخواند (پیوند مشروح خبر). مطابق این فراخوان، با توجه به اتمام دوره عضویت سه تن از اعضای شورای عالی، در مجمع یادشده انتخابات شورای عالی نیز برای برگزیدن سه عضو جدید برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، متن فراخوان اعضای واجد شرایط انجمن برای اعلام نامزدی در انتخابات اعضای شورای عالی به شرح زیر است:

عضو گرامی

با توجه به این که در مجمع عمومی عادی سالانه سال جاری (25 دی 1398، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران – پیوند فراخوان) سه نفر از اعضای شورای عالی – (به ترتیب الفبا): امیر ابراهیم‌زاده، مصطفی باتقوا، و منصور شمساحمدی – از شورای عالی خارج میشوند؛ در صورت تمایل، کاندیداتوری خود را برای حضور در انتخابات شورای عالی به صورت کتبی (با تکمیل این فرم) به دبیرخانه انجمن اعلام فرمایید.

طبق ماده 24 اساسنامه، اعضای شورای عالی از بین اعضایی انتخاب میشوند که حداقل سه سال سابقه عضویت در انجمن دارند. هنگامی که شریک یا کارمند استخدامی یک موسسه حرفه‌­ای عضو شورای عالی است شخص دیگری از آن موسسه حرفه‌­ای نمی­‌تواند نامزد عضویت در شورای عالی شود. همچنین، در مواردی که از یک موسسه حرفه‌­ای چند نفر نامزد عضویت در شورای عالی باشند، تنها یک نفر که نسبت به نامزدهای دیگر آن موسسه حرفه‌­ای رای بیشتری دارد، می­‌تواند به عضویت شورای عالی درآید. در هر حال، عضویت بیش از یک نفر از اعضای یک موسسه حرفه‌­ای در شورای عالی؛ یا انتخاب بازرسان از بین اعضای شاغل در موسسه حرفهای که یک نفر از آن موسسه عضو شورای عالی است، مجاز نیست. اکثریت اعضای اصلی شورای عالی باید عضو خبره باشند. مادامی که این اکثریت احراز نشده باشد؛ به ترتیب آراء، از عضو علی­‌البدل خبره برای جایگزینی آخرین عضو اصلی که خبره نیست دعوت بهعمل میآید.

رئیس شورای عالی

رحمت اله صادقیان

ضوابط مقرر در «آییننامه نحوه انتخاب اعضای شورای عالی و بازرسان» (مصوب جلسه مورخ  23 دی 1397 مجمع عمومی عادی سالانه اعضاء) ناظر بر انتخابات سال جاری است. متن کامل این آیین‌نامه بر روی وبگاه انجمن (این پیوند) در دسترس اعضای محترم است.

اعضای متقاضی نامزدی در این انتخابات می‌توانند تا پایان وقت اداری روز شنبه، 21 دی 1398، این فرم (کلیک کنید) را تکمیل و پس از امضاء به دبیرخانه انجمن به نشانی تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، روبه‌روی بیمارستان کسری، شماره 28، طبقه دوم، یا به دورنگار دبیرخانه انجمن به شماره 02188878667 یا به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ارسال کنند.

مطابق آگهی فراخوان منتشرشده در روزنامه‌های اطلاعات و دنیای اقتصاد (دوشنبه، 9 دی 1398) نوبت اوّل مجمع یادشده، ساعت 16:00، روز چهارشنبه، 25 دی 1398، در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. در صورت حاصل نشدن اکثریت حاضران در نوبت اوّل، نوبت دوم مجمع در همان روز، در همان محل، و با همان دستور جلسه، با حضور هر تعداد از اعضاء در ساعت 17:00 رسمیت خواهد یافت.

رحمت اله صادقیان، رئیس شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، در اجرای مواد 14 و 15 اساسنامه، اعضای انجمن را برای شرکت در مجمع عمومی عادی سالانه فراخواند. نوبت اوّل مجمع یادشده، ساعت 16:00، روز چهارشنبه، 25 دی 1398،  در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار خواهد شد؛ و در صورت حاصل نشدن اکثریت حاضران در نوبت اوّل، نوبت دوم مجمع در همان روز، در همان محل، و با همان دستور جلسه، با حضور هر تعداد از اعضاء در ساعت 17:00 رسمیت خواهد یافت و برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، متن آگهی فراخوان منتشرشده در روزنامه‌های اطلاعات و دنیای اقتصاد روز دوشنبه، 9 دی 1398، به شرح زیر است:

آگهی دعوت مجمع عمومی عادی سالانه

اعضای انجمن حسابداران خبره ایران

موسسه غیرتجاری ثبت‌شده به شماره 1500

بدینوسیله از اعضای گرانمایه انجمن دعوت میشود در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه اعضاء حضور به هم رسانند. مجمع یادشده ساعت 16:00 روز چهارشنبه 25 دی 1398 در محل تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران واقع در تهران، بزرگراه جلال آل احمد، تقاطع بزرگراه چمران، ابتدای پل نصر (گیشا)، برگزار خواهد شد.

دستور جلسه:

 1. استماع گزارش شورای عالی درباره عملکرد سال مالی منتهی به 31 شهریور 1398
 2. استماع گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی درباره صورتهای مالی سال مالی منتهی به 31 شهریور 1398
 3. تصویب صورتهای مالی سال مالی منتهی به 31 شهریور 1398
 4. انتخاب روزنامه کثیرالانتشار
 5. انتخاب بازرس اصلی و بازرس علیالبدل
 6. انتخاب اعضای اصلی و اعضای علیالبدل شورای عالی (پیوند صفحه معرفی نامزدهای انتخابات شورای عالی)
 7. دیگر موضوعهایی که در صلاحیت مجمع عمومی عادی است

لازم به ذکر است، طبق ماده 16 اساسنامه، «حدنصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی در نوبت اول حضور بیش از 50 درصد اعضای واجد شرایط رایدادن است. در صورت حاصل نشدن اکثریت پیشگفته، نوبت دوم مجمع یک ساعت پس از زمان تعیینشده برای جلسه نوبت اول تشکیل و با حضور هر تعداد از اعضاء رسمیت خواهد یافت». از این رو، در صورت حاصل نشدن اکثریت حاضران در نوبت اول این مجمع (ساعت 16:00)، نوبت دوم این مجمع در همان روز، در همان محل، و با همان دستور جلسه در ساعت 17:00 با حضور هر تعداد از اعضاء رسمیت خواهد یافت و برگزار خواهد شد.

رئیس شورای عالی

رحمت اله صادقیان

 برای اطلاع از شرایط و چگونگی اعلام نامزدی برای 

 انتخابات شورای عالی (بند 6 دستور جلسه مجمع)

 اینجا کلیک کنید. 

 

پیرو طراحی و برگزاری آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل توسط انجمن حسابداران خبره ایران، «اولین راهنمای جامع و کاربردی خدمات مالیاتی مشاغل» با هدف راهنمایی علاقه‌مندان به شرکت در این آزمون از سوی انتشارات انجمن حسابداران خبره ایران منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، «اولین راهنمای جامع و کاربردی خدمات مالیاتی مشاغل» با هدف راهنمایی علاقه‌مندان به شرکت در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل انجمن حسابداران خبره ایران منتشر شد. این کتاب راهنما به همت مهدی غریب، عضو کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل انجمن حسابداران خبره ایران، و رامین امیدی، از اعضای انجمن، در پنج فصل مشتمل بر 140 صفحه مطابق با آخرین اصلاحات قوانین و مقررات مالیاتی مربوط به صاحبان مشاغل تهیه و تنظیم شده است.

راه‌های خرید کتاب

 • خرید حضوری از دفتر انجمن حسابداران خبره ایران واقع در تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، روبروی بیمارستان کسری، شماره 28، طبقه دوم، به قیمت 45000 تومان (10 درصد تخفیف نسبت به قیمت پشت جلد)
 • خرید حضوری از کتاب‌فروشی مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره 23، به قیمت 45000 تومان (10 درصد تخفیف نسبت به قیمت پشت جلد)
 • خرید حضوری از اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، بلوار ارتش، کوچه 67، پلاک 547، تلفن همراه 09120525950
 • خرید پستی از طریق دفتر انجمن حسابداران خبره ایران تلفن‌های 88659982 (021) تا 88659985 (021) به قیمت 45000 تومان (10 درصد تخفیف نسبت به قیمت پشت جلد) + هزینه پست سفارشی

گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل

شامگاه یکشنبه، 23 دی 1397، در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، رئیس وقت شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران (منصور شمس‌احمدی)، در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه، در بخش پایانی گزارش عملکرد سالانه انجمن حسابداران خبره ایران (97-1396) از تصویب صدور «گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» از سوی انجمن برای متقاضیان واجد شرایط از طریق برگزاری آزمون‌های عملی خبر داد.

بر مبنای طرح مصوب شورای عالی انجمن، متقاضیان دریافت این گواهینامه در صورت قبولی در آزمون چهار ساعته مربوط که توسط انجمن به صورت عملی برگزار می‌شود (تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی مشاغل پشت دستگاه رایانه) موفق به دریافت این گواهینامه خواهند شد. متقاضیان دریافت این گواهینامه باید حداقل دارای مدرک کارشناسی حسابداری یا رشته‌های مرتبط و دست‌کم دارای دو سال سابقه کاری مرتبط باشند.

طی سال 1398، طی دو نوبت آزمون برگزارشده توسط انجمن، از مجموع 159 داوطلب واجد شرایط شرکت‌کننده در آزمون‌های برگزارشده طی روزهای 20 و 21 اردیبهشت و 10 آبان 1398 سرانجام 85 نفر موفق به دریافت گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل انجمن حسابداران خبره ایران شدند. طبق اعلام امور اعضای انجمن حسابداران خبره ایران، آزمون آینده این گواهینامه طی ماه‌های پایانی سال 1398 برگزار خواهد شد. از این رو، علاقه‌مندان به دریافت این گواهینامه می‌توانند ضمن کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون آینده، اطلاعات تکمیلی و فراخوان ثبت‌نام مربوط را از طریق وبگاه رسمی انجمن پیگیری کنند.

اخبار مرتبط:

خوشامدگویی رحمت‌اله صادقیان (رئیس انجمن) به مناسبت «روز حسابدار»، سخنرانی حجت‌اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملّی یونسکو – ایران، سخنرانی محمد عزیزالهی عضو هیئت مدیره و معاون توسعه بازار گروه همکاران سیستم، گزارش برگزاری «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398»، «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» و «آزمون‌های گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» توسط محسن قاسمی (دبیرکل انجمن)، وتقدیر از نفرات برگزیده این آزمون‌ها، کارکنان برگزیده انجمن، و چهره‌های ماندگار انجمن در سال 1398 از جمله بخش‌های مختلف سیزدهمین سالانه آیین گرامی‌داشت «روز حسابدار» انجمن حسابداران خبره ایران بود؛ که شامگاه یکشنبه، 17 آذر 1398، با حضور قریب به ششصد تن از اعضای انجمن و سایر مهمانان، در تالار دریای نور هتل بین‌المللی استقلال برگزار شد. مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، و گروه نرم‌افزاری همکاران سیستم، و سپیدار سیستم، ضمن حمایت مالی از این مراسم، با حضور در فضای نمایشگاهی این گردهمایی به معرفی خدمات و محصولات خود به حاضران پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، شامگاه یکشنبه، 17 آذر 1398، سیزدهمین سالانه آیین گرامی‌داشت «روز حسابدار» به همت انجمن حسابداران خبره ایران با حضور قریب به ششصد تن از اعضای انجمن و سایر مهمانان در تالار دریای نور هتل بین‌المللی استقلال برگزار شد. این مراسم از آذرماه 1386 تا کنون هرساله توسط انجمن حسابداران خبره ایران برگزار شده است (فهرست یازده آیین گرامیداشت برگزارشده در سال‌های گذشته، به همراه گزارش کامل آن‌ها، در این پیوند در دسترس است).

خوشامدگویی رحمت‌اله صادقیان، رئیس انجمن حسابداران خبره ایران
پیوند ویدئوی سخنرانی در  | اینستاگرام | تلگرام |

در آغاز مراسم، رحمت‌اله صادقیان رئیس شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، در سخنرانی خوشامدگویی خود به نمایندگی از شورای عالی، دبیرکل و کارکنان انجمن، و شورای مدیریت، مدیر اجرایی و کارکنان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) روز حسابدار را به اعضای انجمن، حاضران در مراسم، جامعه قریب به یک میلیون و چهارصدهزار نفری حسابداران شاغل در زمینه‌های حرفه‌ای مختلف، جامعه بزرگ چهارصدهزار نفری دانشجویان حسابداری، و خانواده بزرگ قریب به چهار میلیون نفری حسابداران و وابستگان آنان تبریک گفت.

وی در ادامه، ابراز امیدواری کرد که جامعه بزرگ حسابداران ایران در رشد و اعتلای حرفه که هویت حرفه‌ای آنان در گروه آن است موفق باشند، و بتوانند در ایجاد نظم و انضباط مالی، شفافیت، ایجاد و افزایش اعتماد عمومی نقشی تاثیرگذار ایفا کنند. وی افزود: امیدوارم ما حسابداران ایران و همه حسابداران دهکده جهانی بتوانیم با به‌کارگیری سیستم‌های نوین مالی، نظارت و کنترل موثر، در پیشگیری و مبارزه با فسادهای مالی پیشتاز باشیم، و در ایجاد رفاه عمومی برای جامعه نقش‌آفرین باشیم. مشروح این سخنرانی در شماره پاییز 1398 مجله حسابدار (نشریه انجمن حسابداران خبره ایران) و ویدئوی کامل آن به زودی از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) منتشر خواهد شد.

سخنرانی محمد عزیزالهی، عضو هیئت مدیره و معاون توسعه بازار گروه همکاران سیستم

پیوند ویدئوی سخنرانی در  | اینستاگرام | تلگرام |

وی در آغاز سخنان خود به نمایندگی از شرکتهای گروه همکاران سیستم روز حسابدار را به همه حسابداران تبریک گفت و تمام زحمات و خدمات آنان در سطح کشور قدردانی کرد. وی گفت: ما همواره به این افتخار کرده‌ایم که طی سی سال گذشته در کنار شما و با همکاری شما حسابداران توانسته‌ایم بسترهای مناسبی را برای خدمت‌رسانی و توسعه و پایداری کسب‌وکارها ایجاد کنیم. عزیزالهی تصریح کرد: امروزه گروه همکاران سیستم با بیش از سی سال سابقه ارائه راهکارهای نرم‌افزاری در زمینه‌های تخصصی حسابداری آماده پاسخگویی به همه نیازهای بخش‌های مختلف کشور است، و در این زمینه، جامعه بزرگ حسابداران کشور را شریک تجاری راهبردی خود می‌دانیم.

عضو هیئت مدیره گروه همکاران سیستم یادآورد شد: طی دهه‌های اخیر استفاده از راهکارهای نرم‌افزاری در جهان در زمینه‌های حسابداری و مالی بسیار متنوع شده است و به زمینه‌های مختلف حسابداری مدیریت، برنامه‌ریزی، و بودجه‌ریزی گسترش پیدا کرده است. ما نیز در گروه همکاران سیستم تلاش کرده‌ایم که به کمک شما در این مسیر گام برداریم. وی افزود: همواره فناوری به عنوان یکی از رانه‌های مهم در توسعه کسب‌وکارهای مختلف مد نظر بوده است، و اگر به روند آن در سطح جهانی نگاه کنیم، می‌بینیم که همه شرکت‌های بزرگ و موفق دنیا تلاش می‌کنند تا با استفاده از فناوری مسیر توسعه را هموار و تسهیل کنند. وی تاکید کرد: خوشبختانه همکاران سیستم نیز در این مسیر با ارتقای محصولات تحت ویندوز خود به محصولات تحت وب، امروز تمامی محصولات خود را در بستر ابر (cloud) ارائه می‌کند. بدین ترتیب، کسب‌وکارها از صرف پول و زمان برای توسعه و نگهداری تجهیزات سخت‌افزاری فراغت پیدا می‌کنند و همه نیازهای خود را در بستر رایانش ابری برآورده می‌کنند. وی افزود: همان طور که محصول "سپیدار" ما طی ده سال گذشته به خوبی توانسته است پاسخگوی نیازهای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط باشد، محصول "راهکاران ابری" ما نیز با همین هدف‌گذاری به بازار عرضه شده است.

معاون توسعه بازار گروه همکاران سیستم در معرفی شبکه بزرگ فروش محصولات همکاران سیستم گفت: امروز به جز مجموعه خود همکاران سیستم، بیش از 250 نماینده رسمی در سرتاسر کشور با گروه همکاران سیستم همکاری می‌کنند، که بسیاری از آنان از متخصصان حرفه حسابداری هستند، و امیدواریم با کمک شما دوستان حسابدار این شبکه بیش از این توسعه یابد.

عزیزالهی در ارتباط با فعالیت‌های آموزشی گروه همکاران سیستم گفت: ما در طول سال بیش از 60، 70 رویداد آموزشی در سطوح مختلف با کمک شما حسابداران در سرتاسر کشور برگزار می‌کنیم. در همین راستا، "رادیو مالی" نیز با اهداف آموزشی در مجموعه همکاران سیستم راه‌اندازی شده است که به تولید محتوای آموزشی در قالب صوتی (پادکست) می‌پردازد، و امروز با بیش از شش هزار مشترک از سرتاسر کشور یکی از شبکه‌های بزرگ رسانه‌های تخصصی حوزه حسابداری و مالی به شمار می‌آید و امیدواریم که با کمک شما عزیزان بتواند در توسعه دانش حسابداری و مالی در کشور تاثیرگذار باشد.

وی در پایان سخنرانی خود همه حسابداران علاقه‌مند را به حضور در همایش تخصصی رایانش ابری که توسط گروه همکاران سیستم در مورخ 17 دی 1398 در محل مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد فراخواند. مشروح این سخنرانی در شماره پاییز 1398 مجله حسابدار (نشریه انجمن حسابداران خبره ایران) و ویدئوی کامل آن به زودی از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) منتشر خواهد شد.

سخنرانی حجت‌اله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملّی یونسکو – ایران

پیوند ویدئوی سخنرانی در  | اینستاگرام | تلگرام |

دبیرکل کمیسیون ملّی یونسکو – ایران در سخنرانی افتتاحیه این مراسم با تاکید بر این که آموزش و سواد تنها درس و مدرسه نیست، گفت: در بیانیه یونسکو، هر آن چه برای زندگی درست و بهتر زیستن لازم است، سواد محسوب می‌شود؛ بنابراین ارتباطات درست و حفظ محیط‌زیست نیز نوعی سواد است و در این بین یکی از تاکیدات یونسکو بر تحصیل «سواد مالی» است.

حجت‌الله ایوبی ادامه داد: ما در زمینه سواد مالی، بیسوادان فراوانی داریم؛ اما یونسکو عزم خود را جزم کرده که سواد مالی را در دنیا افزایش دهد که می‌توان از طریق آموزش کودکان در مدارس و آموختن نحوه اداره امور مالی به آنان بسیار موثر بود. همچنین مدیران ما در بخش‌های مختلف به‌شدت به این سواد نیاز دارند. حتی بسیاری از استادان دانشگاه‌ نیز از این دانش بی‌بهره هستند. وی توصیه کرد: همه کسانی که می‌خواهند مدیر شوند باید از طریق آموزش‌های انجمن حسابداران خبره ایران به سواد مالی مجهز شوند.

دبیرکل کمیسیون ملّی یونسکو – ایران با اشاره به سابقه ۷۰ ساله کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: ایران جایگاه بلندی در یونسکو دارد، زیرا مهد علم، آموزش و فرهنگ است و جهانیان تمدن چند هزار ساله کشور ما را نمی‌توانند نادیده بگیرند. وی یادآور شد: ما در کمیسیون ملّی یونسکو – ایران ۱۴ کمیته ملی، ۱۶ کرسی مصوب، و ۸ مرکز شماره ۲ بین‌المللی داریم؛ و چند کمیته تخصصی از جمله کمیته آب و محیط‌زیست راه‌انداخته‌ایم، و کمیته سواد مالی نیز به‌زودی کار خود را آغاز خواهد کرد. وی تصریح کرد: بزرگان رشته حسابداری و مالی، نامزدهای عضویت در این کمیته هستند و ما می‌خواهیم انجمن حسابداران خبره ایران نیز در این کمیته حضور موثر داشته باشد.

ایوبی در پایان سخنان خود گفت: قرار است آموزش سواد مالی را با کمک شهرداری در ۷ شهر که از دیدگاه یونسکو، «شهر خلاق» معرفی شده‌اند، آغاز کنیم. مشروح این سخنرانی در شماره پاییز 1398 مجله حسابدار (نشریه انجمن حسابداران خبره ایران) و ویدئوی کامل آن به زودی از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) منتشر خواهد شد.

گزارش محسن قاسمی، دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران، از برگزاری «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398»، «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» و «آزمون‌های گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل»

پیوند ویدئوی سخنرانی در  | اینستاگرام | تلگرام |

در ادامه مراسم، گزارش خلاصه‌ای از فرایند برگزاری «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398»، «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (جمعه، 1 آذر 1398) و «آزمون‌های گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» (اردیبهشت و آبان 1398) توسط محسن قاسمی، دبیرکل انجمن، ارائه شد. قاسمی در سخنان خود یادآور شد: پس از تصویب اساسنامه جدید انجمن (در مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 23 تیر 1393) یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در انجمن و حتی در حرفه حسابداری ایران محقق شد، فراهم شدن امکان صدور گواهینامه‌های حرفه‌ای در زمینه خدمات غیراطمینان‌بخشی (غیر حسابرسی مستقل) بود. چرا که پیش از آن، صرفاَ دو گواهینامه «حسابدار مستقل» (انجمن حسابداران خبره ایران، از سال 1364) و «حسابدار رسمی» (جامعه حسابداران رسمی ایران، از سال 1380) در حرفه حسابداری ایران صادر می‌شد که فقط حسابرسان مستقل امکان دریافت آن را داشتند. ولی از سال 1396 که اساسنامه انجمن به ثبت رسید، با عملیاتی شدن دو گواهینامه حرفه‌ای «حسابدار مالی خبره (CFA)» و «حسابدار مدیریت خبره (CMA)» هم اینک حسابداران حرفه‌ای غیرحسابرس نیز این امکان را دارند که از سوی یک انجمن حرفه‌ای گواهینامه حرفه‌ای مرتبط با شغل خود را دریافت کنند.

دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران در همین ارتباط افزود: در سال جاری نیز با توجه به تکالیف مالیاتی جدید صاحبان مشاغل در ارسال اظهارنامه الکترونیکی مالیات عملکرد و مالیات ارزش افزوده و ارسال فهرست معاملات فصلی و فهرست حقوق و دستمزد کارکنان خود که عمدتا مشابه ایفای تکالیف مالیاتی اشخاص حقوقی نیازمند پیگیری و انجام توسط حسابداران متخصص و کارآزموده است، انجمن حسابداران خبره ایران با هدف ارائه خدمت به جامعه و نیز ایجاد فرصت شغلی تخصصی برای دانش‌آموختگان حسابداری اقدام به طراحی و صدور «گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» کرده است که از طریق برگزاری آزمون عملی به حسابداران واجد شرایط اعطا می‌شود. قاسمی در همین ارتباط یادآور شد: طی روزهای اخیر نیز انتشارات انجمن حسابداران خبره ایران به همت دو تن از اعضای انجمن (مهدی غریب و رامین امیدی) اقدام به انتشار «اولین راهنمای جامع و کاربردی خدمات مالیاتی مشاغل» کرده است که به منبعی سودمند می‌تواند مورد استفاده داوطلبان شرکت در آزمون‌های انجمن قرار گیرد. به گفته وی: علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند از طریق فروشگاه کتاب واقع در مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) نسبت به تهیه این کتاب اقدام کنند. مشروح این سخنرانی در شماره پاییز 1398 مجله حسابدار (نشریه انجمن حسابداران خبره ایران) و ویدئوی کامل آن به زودی از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) منتشر خواهد شد.

تقدیر از سه نفر برتر «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398»

1) حميدرضا صالحی، 2) سعيد پرتو، و 3) محسن رحيمی در آباد

پیوند ویدئوی مراسم تقدیر در  | اینستاگرام | تلگرام |

پس از توضیحات دبیرکل، با حضور دو تن از اعضای هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران مالی خبره، سیدمحمد باقرآبادی و مریم علیشیری، از سه نفر برتر «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» که در روز جمعه، 1 آذر 1398 برگزار شده بود به ترتیب زیر تقدیر به عمل آمد:

 1. رتبه نخست: حميدرضا صالحی
 2. رتبه دوم: سعيد پرتو
 3. رتبه سوم: محسن رحيمی در آباد

بنا به اعلام امور اعضای انجمن حسابداران خبره ایران فهرست اسامی سایر پذیرفته‌شدگان این آزمون (به ترتیب رتبه) بدین شرح است: بابک وهابی، اسحاق جانباز، جلیل ایوانی، مجید باقیات، علی فتوحی اردکانی، بهنام شیری، و بهرام رستمی

ویدئوی کامل این بخش از مراسم به زودی از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) منتشر خواهد شد.

تقدیر از سه نفر برتر «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»

1) سمانه هاشم‌زاده، 2) ناهیده باقری، و 3) اباذر نیکخواه

پیوند ویدئوی مراسم تقدیر در  | اینستاگرام | تلگرام |

بلافاصله نیز، با حضور اعضای هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران مدیریت خبره، به ترتیب الفبا، مهران آقایی، امیر ابراهیمزاده، منصور شمساحمدی، رحمتاله صادقیان، و اسفندیار گرشاسبی، از سه نفر برتر «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» که در روز جمعه، 1 آذر 1398 برگزار شده بود به ترتیب زیر تقدیر به عمل آمد:

 1. رتبه نخست: سمانه هاشم‌زاده
 2. رتبه دوم: ناهیده باقری
 3. رتبه سوم: اباذر نیکخواه

بنا به اعلام امور اعضای انجمن حسابداران خبره ایران فهرست اسامی سایر پذیرفته‌شدگان این آزمون (به ترتیب رتبه) بدین شرح است: مهدی محمدی ملاحاجلوئی، احمد غفاری، محمودرضا توحيد نژاد، پیمان میرزا محمدی، قاسم عابدزاده، مسعود شاهوردی، محمد نوامید هیق، مهدی  صفاری، جواد خراسانی‌نژاد، و ستوده باقری

نامبردگان زیر نیز به صورت مشروط در ماده «برنامه‌ریزی استراتژیک» پذیرفته شدند: اباذر جلالی اصفهانی، ملیحه رستمی، رحمان رجبی، سمیه عبدی‌نسب سارمی، و مسعود امیرآتشانی

ویدئوی کامل این بخش از مراسم به زودی از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) منتشر خواهد شد.

تقدیر از سه نفر برتر «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل»

اردیبهشت 1398 به ترتیب: 1) زهره زحمت کش، 2) بیتاسادات جمالی کرمانشاهی، و 3) نسترن میرزا زاده مفرد

آبان 1398 به ترتیب: 1) نرگس محمدی، 2) حامد محرابی، و 3) فاطمه صیتی

پیوند ویدئوی مراسم تقدیر در  | اینستاگرام | تلگرام |

سپس، با حضور اعضای کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل، به ترتیب الفبا، مصطفی باتقوا، کتایون تفرشی راد، منصور شمس احمدی، مهدی غریب، محسن قاسمی، و مهدی مقدسی، از سه نفر برتر «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» که اردیبهشت و آبان 1398 برگزار شده بودند به ترتیب فوق تقدیر به عمل آمد. فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون اردیبهشت 1398 در این پیوند و فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون آبان 1398 در این پیوند اعلام شده است.

ویدئوی کامل این بخش از مراسم به زودی از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) منتشر خواهد شد.

تقدیر از کارکنان برگزیده انجمن حسابداران خبره ایران

اکرم هاشمپور (سمیعی) و صدیقه ذوالفقاری | پیوند ویدئوی مراسم تقدیر در  | اینستاگرام | تلگرام |

و تقدیر از خبرنگار برگزیده حوزه حسابداری ومالی

مجید اسکندری (روزنامه دنیای اقتصاد) | پیوند ویدئوی مراسم تقدیر در  | اینستاگرام | تلگرام |

در ادامه مراسم با حضور رحمت‌اله صادقیان رئیس شورای عالی و محسن قاسمی دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران از خدمات ارزشمند اکرم هاشمپور (سمیعی) و صدیقه ذوالفقاری به ترتیب در اداره امور اعضاء و نشریه انجمن تقدیر شد. در این بخش، همچنین، از خدمات خبرنگاری و رسانه‌ای مجید اسکندری خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد به عنوان خبرنگار تخصصی حوزه حسابداری و مالی قدردانی شد. ویدئوی کامل این بخش از مراسم به زودی از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) منتشر خواهد شد.

تقدیر از چهره‌های ماندگار انجمن حسابداران خبره ایران

در بخش پایانی تقدیرها، با حضور اعضای شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، به ترتیب سمت/الفبا، رحمت‌اله صادقیان، منصور شمس احمدی، مصطفی باتقوا، سیدمحمد باقرآبادی، مهران آقایی، امیر ابراهیم‌زاده، مریم علیشیری، و محمدحسن فامیلی، از یک عمر خدمات ارزشمند و مشارکت تأثیرگذار ابوالقاسم فخاریان، منوچهر بیات، رسول محمدی سالک، مصطفی احمدی وسطی کلائی، و احمد عبایی کوپایی در راستای تحقّق اهداف و اعتلای نام انجمن به عنوان چهره‌های ماندگار انجمن حسابداران خبره ایران تقدیر شد. ویدئوی کامل این بخش از مراسم به زودی از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) منتشر خواهد شد.

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران، با انتشار اطلاعیه شماره (4) فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی دومین «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» (10 آبان 1398) را اعلام کرد. مطابق این اطلاعیه، از مجموع 72 داوطلب واجد شرایط شرکت‌کننده در این آزمون سرانجام 31 داوطلب واجد شرایط موفق به دریافت حداقل 70 درصد از مجموع نمرات آزمون شدند، و بدین ترتیب، به عنوان پذیرفته‌شدگان نهایی این آزمون اعلام می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو برگزاری دومین «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» انجمن حسابداران خبره ایران (10 آبان 1398) و پس از ارزیابی پاسخ‌نامه‌های هر سه بخش آزمون – شامل، پرسش‌های چهارگزینه‌ای (تستی)، مسئله تشریحی، و بخش عملی تکمیل اظهارنامه‌ها و فهرست‌ها – فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون در قالب «اطلاعیه شماره 4: فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل مورخ 10 آبان 1398» از سوی دبیرخانه انجمن منتشر شد.

مطابق این اطلاعیه، از مجموع 72 داوطلب واجد شرایط شرکت‌کننده در این آزمون 31 داوطلب موفق به دریافت حداقل 70 درصد از مجموع نمرات آزمون شدند. از این رو، این افراد (به شرح زیر) به عنوان پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون و دومین گروه از دارندگان «گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» صادره از سوی انجمن حسابداران خبره ایران اعلام می‌شوند:

فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» انجمن حسابداران خبره ایران مورخ 10 آبان 1398

به ترتیب نمره کل دریافتی (رتبه):

 1. نرگس محمدی
 2. حامد محرابی
 3. فاطمه صیتی
 4. سعید پرتو
 5. محراب رییسیان
 6. مصطفی مومنی
 7. امید نادری
 8. فرشته شیاسی
 9. مهسا مشهدی رمضان
 10. ژوزف عیسوی
 11. معصومه مددی
 12. یوسف غیاثوند
 13. سید مهدی حسینی نژاد
 14. سید میلاد رضوی طوسی
 15. مرتضی تشکری تبریزی
 16. شهاب شاهنده بوسجین
 17. محمدرضا منفرد
 18. مهسا همیونی
 19. حسین مصلی نژاد
 20. عبداله قربانی فرد
 21. زهرا فلاح حیدری
 22. سمانه هاشم زاده
 23. ویدا غلامعلی خان شاهسون
 24. علیرضا نظری
 25. حسین عباسی
 26. رضا غلامی چهارده
 27. اباذر جلالی اصفهانی
 28. رامین امیدی
 29. زهرا دیده‌ور
 30. محمد جان نثاری لارانی
 31. سمیه شریفی سفیدی

در پایان این اطلاعیه، از پذیرفته‌شدگان خواسته شده است، از آن جا که مشخصات هر یک از آنان به ترتیب مندرج در اطلاعیه در گواهینامه آنان نیز درج خواهد شد، چنانچه مغایرتی در نام، نام خانوادگی و نام پدر هر یک از آنان وجود دارد، مراتب را نهایتا تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 20 آذر 1398 به امور اعضای انجمن حسابداران خبره ایران (تلفن‌های: 88659982 تا 88659985 – داخلی 111، 112 یا 101) اعلام فرمایید.

لازم به ذکر است، طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده آزمون آینده این گواهینامه طی ماه‌های پایانی سال 1398 برگزار خواهد شد. از این رو، علاقه‌مندان به دریافت این گواهینامه می‌توانند ضمن کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون آینده، اطلاعات تکمیلی و فراخوان ثبت‌نام مربوط را از طریق وبگاه رسمی انجمن پیگیری کنند.

به گفته دبیرکل انجمن، آیین گرامی‌داشت روز حسابدار سال 1398 انجمن حسابداران خبره ایران عصرگاه یکشنبه، 17 آذر 1398، از ساعت 16:00 تا 18:00، در تالار دریای نور هتل بین‌المللی استقلال برگزار خواهد شد. اعضای گرانمایه انجمن، در صورت ثبت‌نام (رایگان) – حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 13 آذر 1398 – در حدّ ظرفیت موجود در تالار محل برگزاری، امکان حضور در این آیین گرامیداشت را خواهند داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، محسن قاسمی دبیرکل انجمن در گفت‌وگو با این پایگاه اطلاع‌رسانی جزئیات برگزاری آیین گرامی‌داشت روز حسابدار سال 1398 انجمن حسابداران خبره ایران را تشریح کرد. قاسمی در ابتدا، فرارسیدن ایام گرامی‌داشت روز حسابدار را به تمامی اعضای گرانمایه انجمن و همه افراد حرفه‌ای شاغل در زمینه‌های تخصصی متنوع حرفه بزرگ حسابداری ایران شادباش گفت. وی تصریح کرد: روز حسابدار در واقع روز پاسداشت خدمتگزاران شریف و خستگی‌ناپذیر عرصه‌های شفافیت مالی، حسابدهی، تصمیم‌سازی، و مبارزه با تقلب‌های مالی و مفاسد اقتصادی است. وی در همین راستا، روز حسابدار را روز همه حسابداران حرفه‌ای شاغل در موقعیت‌های شغلی متنوع از جمله، حسابداران، رئیسان حسابداری، مدیران مالی، حسابرسان داخلی، حسابرسان مستقل، مشاوران مالی و دیگر اهالی شریف حرفه بزرگ حسابداری ایران دانست.

دبیرکل انجمن، در ادامه، با اشاره به خاستگاه نامگذاری پانزدهم آذرماه هر سال به عنوان «روز حسابدار» ریشه این نامگذاری را به گردهمایی تاریخی انجمن حسابداران خبره ایران در روز سه‌شنبه، 13 آذر 1386، در هتل ونوس تهران با حضور رهبران حرفه حسابداری ایران مربوط دانست (گزارش کامل). به گفته وی: در آن سال، با توجه به آن که فدراسیون بین‌المللی حسابداران (آیفک)، سی‌امین سال تاسیس‌اش را گرامی می‌داشت، ۲ تا ۸ دسامبر ۲۰۰۷ (برابر با ۱۱ تا ۱۷ آذر ۱۳۸۶) را به عنوان هفته جهانی حسابداری اعلام کرده بود و از اعضای خود در همه کشورهای جهان خواسته بود آن هفته را به همین نام اعلام کنند و گردهمایی‌ها و آیین‌های ویژه‌ای را به همین مناسبت تدارک ببینند. در آن سال، انجمن حسابداران خبره ایران به عنوان نخستین عضو ایرانی آیفک با اعلام این خبر همه نهادهای حسابداری ایران را برای تعیین روزی با عنوان روز حسابدار فرا خواند. بر اساس آن فراخوان و نشست‌هایی که سپس بین رهبران انجمن حسابداران خبره ایران، جامعه حسابداران رسمی ایران (دو انجمن ایرانی عضو آیفک)، انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی، و سازمان حسابرسی تشکیل شد، سرانجام، در گردهمایی روز سه‌شنبه، 13 آذر 1386، در هتل ونوس (تهران)، روز پانزدهم آذرماه هر سال (ششم دسامبر) به عنوان روز ملّی حسابدار در ایران نام‌گذاری شد.

قاسمی در ادامه یادآور شد، انجمن حسابداران خبره ایران از آن سال تا کنون دوازده گردهمایی به یادماندنی را منفرداً یا به طور مشترک با دیگر نهادهای حرفه حسابداری ایران برگزار کرده است که فهرست و گزارش کامل آن‌ها در وبگاه رسمی انجمن در دسترس علاقه‌مندان است (اینجا). در همین راستا، عصرگاه یکشنبه، 17 آذر 1398 نیز آیین گرامی‌داشت روز حسابدار سال 1398 به همراه آیین ویژه معرفی پذیرفته‌شدگان «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» و «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» در تالار دریای نور هتل بین‌المللی استقلال برگزار خواهد شد.

دبیرکل انجمن با اشاره به این که قریب به 75 درصد از اعضای انجمن حسابداران خبره ایران (بیش از 7500 عضو) در استان تهران سکونت دارند، ابراز داشت: طبیعتاً در این مراسم از پذیرایی همه اعضای محترم انجمن محروم خواهیم بود. به همین دلیل، از تاریخ انتشار این خبر هر یک از اعضای گرانمایه انجمن که تمایل به حضور در این مراسم دارند می‌توانند از طریق تماس با دبیرخانه انجمن نسبت به ثبت‌نام (رایگان) در این مراسم اقدام کنند (تلفن‌های 88659982 تا 88659985 داخلی‌های 101 و 115). بدیهی است، این فرایند ثبت‌نام تا زمان تکمیل ظرفیت تالار محل برگزاری همایش ادامه خواهد داشت؛ و پس از آن، از دیگر اعضای گرانمایه عذرخواهی خواهیم کرد.

وی در ادامه افزود: البته مطابق رویه چهار سال گذشته (از بهمن 1394)، از همه بخش‌های مختلف این مراسم نیز گزارش تصویری (ویدئوی) کاملی تهیه خواهیم کرد که متعاقباً از طریق کانال رسمی انجمن در آپارات منتشر خواهد شد. علاوه بر این، مشروح گزارش این مراسم نیز در شماره آینده مجله حسابدار منتشر خواهد شد.

قاسمی در ادامه با اشاره به بخش‌های مختلفی که برای این مراسم برنامه‌ریزی شده است گفت: با توجه به تمرکز راهبردی انجمن بر توسعه و ترویج گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای در حرفه حسابداری ایران، در مراسم امسال نیز همانند مراسم دو سال گذشته (1396 و 1397) یکی از بخش‌های اصلی مراسم ارائه گزارشی از برگزاری «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398»، «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» و «آزمون‌های گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» و تقدیر از سه نفر برتر هر یک از این آزمون‌ها و معرفی سایر پذیرفته‌شدگان خواهد بود.

دبیرکل انجمن در ارتباط با بخش‌های دیگر آیین گرامی‌داشت روز حسابدار سال 1398 گفت: بخش مهم دیگر مراسم امسال، همچون رویه مورد عمل در سال‌های گذشته، تقدیر از چهره‌های ماندگار انجمن حسابداران خبره ایران است که در روز برگزاری مراسم معرفی خواهند شد.

قاسمی در پایان، ضمن عذرخواهی مجدد از عدم امکان پذیرایی از همه اعضای گرانمایه انجمن، آرزو کرد که ای کاش یک سال این امکان فراهم شود که آیین گرامی‌داشت روز حسابدار را در تالاری چندین هزار نفری برگزار کنیم که امکان حضور همه اعضای انجمن فراهم باشد. ولی تا آن روز همچنان شرمنده اعضای مشتاق انجمن باقی خواهیم ماند.

در پی اتمام مهلت ثبت‌نام داوطلبان شرکت در «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران با صدور اطلاعیه شماره (3)، فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در این آزمون را اعلام کرد. مطابق اطلاعیه صادره، آزمون در روز جمعه، 1 آذر 1398، در محل ساختمان مرکزی مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، دبیرخانه انجمن در اجرای بند «8» ماده «10» «آییننامه چگونگی احراز شرایط عضویت خبره» (مصوب 28 فروردین 1396، شورای عالی) با صدور اطلاعیه شماره (3)، فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» را اعلام کرد.

مطابق اطلاعیه صادره، جلسه آزمون در روز جمعه، 1 آذر 1398، ساعت 9 صبح، در محل ساختمان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره ۲۳، برگزار خواهد شد.

در این اطلاعیه تاکید شده است، به جهت برگزاری منظم جلسه آزمون، حضور داوطلبان حداقل سی دقیقه قبل از آغاز جلسه آزمون ضروری است. همچنین، با توجه به این که احراز هویت شرکت‌کنندگان در جلسه آزمون از طریق مطابقت مشخصات هویتی آنان با فهرست زیر انجام خواهد شد، به همراه داشتن کارت ملی یا کارت عضویت در انجمن برای شرکت‌کنندگان در آزمون الزامی است.

متن کامل «اطلاعیه شماره (3): فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» در این پیوند در دسترس داوطلبان گرانمایه و سایر علاقه‌مندان است.

در پی اتمام مهلت ثبت‌نام داوطلبان شرکت در «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران با صدور اطلاعیه شماره (5)، فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در این آزمون را اعلام کرد. مطابق اطلاعیه صادره، آزمون در روز جمعه، 1 آذر 1398، در محل ساختمان مرکزی مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، دبیرخانه انجمن در اجرای بند «8» ماده «10» «آییننامه چگونگی احراز شرایط عضویت خبره» (مصوب 28 فروردین 1396، شورای عالی) با صدور اطلاعیه شماره (5)، فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» را اعلام کرد.

مطابق اطلاعیه صادره، جلسه آزمون در روز جمعه، 1 آذر 1398، ساعت 9 صبح، در محل ساختمان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره ۲۳، برگزار خواهد شد.

در این اطلاعیه تاکید شده است، به جهت برگزاری منظم جلسه آزمون، حضور داوطلبان حداقل سی دقیقه قبل از آغاز جلسه آزمون ضروری است. همچنین، با توجه به این که احراز هویت شرکت‌کنندگان در جلسه آزمون از طریق مطابقت مشخصات هویتی آنان با فهرست زیر انجام خواهد شد، به همراه داشتن کارت ملی یا کارت عضویت در انجمن برای شرکت‌کنندگان در آزمون الزامی است.

متن کامل «اطلاعیه شماره (5): فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» در این پیوند در دسترس داوطلبان گرانمایه و سایر علاقه‌مندان است.

در پی اتمام مهلت ثبت‌نام داوطلبان شرکت در «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل مورخ 10 آبان 1398» دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران با صدور اطلاعیه شماره (3)، فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در این آزمون را اعلام کرد. مطابق اطلاعیه صادره، آزمون در دو جلسه جداگانه صبح و بعد از ظهر جمعه 10 آبان 1398، در محل ساختمان مرکزی مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار خواهد شد. گروه‌بندی داوطلبان در یکی از این دو جلسه به ترتیب اولویت زمانی ثبت‌نام آنان انجام شده است؛ و با توجه به محدودیت تعداد دستگاه‌های رایانه موجود در هر یک از بازه‌های زمانی اعلام‌شده، هر یک از داوطلبان صرفا در جلسه‌ اعلام‌شده در اطلاعیه مجاز به شرکت در آزمون است. مابقی داوطلبان ثبت‌نام‌کننده می‌توانند در آزمون بعدی که تاریخ برگزاری آن متعاقبا اعلام خواهد شد، شرکت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، دبیرخانه انجمن پیرو «فراخوان ثبتنام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل مورخ 10 آبان 1398» (اطلاعیه‌های مورخ 25 شهریور 1398 و 13 مهر 1398)، فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در این آزمون را در قالب اطلاعیه شماره (3): «فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل مورخ 10 آبان 1398» (این پیوند) اعلام کرد.

مطابق این اطلاعیه – که در پیوند فوق در دسترس داوطلبان است - دو جلسه آزمون صبح و بعد از ظهر جمعه 10 آبان 1398، در محل ساختمان مرکزی مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره 23، برگزار خواهند شد.

در این اطلاعیه تاکید شده است، گروه‌بندی داوطلبان در یکی از دو جلسه مذکور به ترتیب اولویت زمانی ثبت‌نام آنان انجام شده است؛ و با توجه به محدودیت تعداد دستگاه‌های رایانه موجود در هر یک از بازه‌های زمانی، هر یک از داوطلبان صرفا در جلسه‌ اعلام‌شده در اطلاعیه مجاز به شرکت در آزمون است. سایر داوطلبان واجد شرایطی که برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کرده‌اند، ولی با توجه به اولویت زمانی ثبت‌نام، مشخصات آنان در یکی از دو فهرست مندرج در این اطلاعیه نیست (نامبردگان جدول سوم مندرج در اطلاعیه)، می‌توانند در آزمون بعدی که تاریخ برگزاری آن متعاقبا اعلام خواهد شد، شرکت کنند.

مطابق این اطلاعیه، با توجه به این که احراز هویت شرکت‌کنندگان در جلسه آزمون از طریق مطابقت مشخصات هویتی آنان با فهرست مذکور در اطلاعیه انجام خواهد شد، همراه داشتن کارت ملی یا کارت عضویت در انجمن (برای اعضاء) برای شرکت‌کنندگان در آزمون الزامی است.

طبق اعلام این اطلاعیه، در جلسه آزمون، همراه داشتن گوشی تلفن همراه مطلقاً ممنوع و همراه داشتن ماشین حساب ساده مجاز است. 

دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه‌ای ساعت، تاریخ و محل برگزاری «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» را ساعت 8:30 صبح روز جمعه، یکم آذرماه 1398 در محل ساختمان PACT اعلام کرد. داوطلبان شرکت در این آزمون تا 14 آبان 1398 برای ثبت‌نام مهلت خواهند داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو صدور «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398)، دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه شماره (4) «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»، ساعت، تاریخ و محل برگزاری آزمون را اعلام کرد، و از تمدید مهلت ثبت‌نام تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 خبرداد. متن کامل اطلاعیه صادره به شرح زیر است:

 

اطلاعیه شماره (4) «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»

تاریخ، ساعت و محل برگزاری آزمون

بدین وسیله به اطلاع اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌رساند، «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» ساعت 8:30 صبح روز جمعه، یکم آذرماه 1398، در محل ساختمان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره 23 برگزار خواهد شد. به منظور جلب مشارکت حداکثری علاقه‌مندان واجد شرایط نیز، مهلت ثبت‌نام در آزمون تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 تمدید می‌شود.

همان‌گونه که در اطلاعیه شماره (1): «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398) اعلام شده است، ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تکمیل فرم ثبت‌نام پیوست فراخوان فوق‌الذکر و تحویل حضوری مدارک مورد نیاز مذکور در فراخوان به دبیرخانه انجمن و دریافت رسید کتبی (ممهور به مهر انجمن) یا ارسال پستی فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز از طریق پست پیشتاز (سفارشی) انجام میشود. به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران

 

اخبار مرتبط:

 

شماره 328 و 329،  مرداد و شهریور 1398، مجله "حسابدار" (نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران) نیمه دوم مهرماه 1398 از طریق ارسال پستی به نشانی اعضای انجمن و مشترکان مجله، و توزیع در روزنامه‌فروشی‌های معتبر منتشر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در شماره سیصد و بیست و هشت و سیصد و بیست و نهم «حسابدار»، نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران، که نیمه دوم مهرماه 1398 منتشر خواهد شد؛ مقالات و مطالب زیر را می‌خوانیم:

انجمن:

مقالات و مطالب فنی:

علاقه‌مندان می‌توانند تصویر روی جلد، شناسنامه، فهرست مطالب، سرمقاله و یادنامه‌های منتشرشده در این شماره را از این پیوند دریافت کنند.

دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه شماره (2) «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» اعلام کرد، با توجه به نزدیکی تاریخ اولیه اعلامی برای برگزاری این آزمون با ایام سوگواری اربعین، در پی درخواست‌های متعدد واصله به دبیرخانه انجمن، تاریخ برگزاری آزمون از روز جمعه 26 مهر 1398 به روز جمعه 10 آبان 1398 تغییر داده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، متن کامل اطلاعیه شماره (2) «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» مبنی بر تغییر زمان برگزاری آزمون و تمدید مهلت ثبت‌نام به شرح زیر است:

اطلاعیه شماره (2)

تغییر تاریخ برگزاری آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل به 10 آبان 1398

بدین وسیله به اطلاع داوطلبان شرکت در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل می‌رساند، با توجه به نزدیکی تاریخ اولیه‌ی اعلامی برای برگزاری این آزمون با ایام سوگواری اربعین، در پی درخواست‌های متعدد واصله به دبیرخانه انجمن، تاریخ برگزاری آزمون از روز جمعه 26 مهر 1398 به روز جمعه 10 آبان 1398 تغییر داده شد.

مطابق رویه مذکور در اطلاعیه اولیه (مورخ 25 شهریور 1398 - از اینجا دانلود کنید)، ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تحویل حضوری مدارک مورد نیاز به دبیرخانه انجمن حداکثر تا پایان روز دوشنبه، 29 مهر 1398 و ارسال پستی مدارک مورد نیاز از طریق پست پیشتاز (سفارشی) حداکثر تا پایان روز یکشنبه، 28 مهر 1398 تمدید میشود (نشانی پستی دبیرخانه انجمن: تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، روبروی بیمارستان کسری، شماره ۲۸، طبقه دوم، کدپستی: 1514936514). همان طور که در اطلاعیه اولیه نیز تاکید شده بود، به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست پیشتاز (سفارشی)، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون گواهینامه مالیاتی مشاغل – آبان 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

آزمون هر گروه چهل نفره از داوطلبان به مدت چهار ساعت در یکی از بازه‌های زمانی صبح و بعدازظهر روز جمعه 10 آبان 1398 برگزار خواهد شد. بنابراین، گروه‌بندی داوطلبان در این دو بازه زمانی صرفاً بر مبنای اولویت زمانی ثبت‌نام آنان انجام خواهد شد، و حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، یکم آبان 1398، طی اطلاعیه ثانوی از طریق وبگاه انجمن حسابداران خبره ایران به نشانی www.iica.ir به اطلاع خواهد رسید.

داوطلبان شرکت در این آزمون برای دریافت فرم ثبت‌نام و اطلاع از شرایط داوطلبان، مدارک موردنیاز، و منابع و نحوه برگزاری آزمون، می‌توانند به اطلاعیه اولیه (مورخ 25 شهریور 1398 - از اینجا دانلود کنید) مراجعه فرمایند.

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران

 

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران در اجرای مصوبات شورای عالی و کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل، از داوطلبان واجد شرایط برای شرکت در «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل مورخ 10 آبان 1398» دعوت بهعمل آورد.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی انجمن حسابداران خبره ایران، دبیرخانه انجمن با صدور «اطلاعیه شماره (1): فراخوان ثبتنام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل – 10 آبان 1398» از داوطلبان شرکت در این آزمون برای ثبت‌نام دعوت به عمل آورد. این آزمون در اجرای مصوبات شورای عالی و کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل در یکی از بازه‌های زمانی چهار ساعتی صبح یا عصر جمعه 10 آبان 1398، توسط انجمن حسابداران خبره ایران در محل مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی (ویلا)، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره ۲۳ برگزار خواهد شد.

 

شرایط داوطلبان

شرایط داوطلبان شرکت در این آزمون عبارتند از:

 • داشتن تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری یا رشته‌های مرتبط حداقل تا مقطع کارشناسی
 • داشتن حداقل دو سال سابقه کار مرتبط

 

روش برگزاری و منابع آزمون

آزمون در دو بخش زیر انجام خواهد شد:

 • الف) پرسش‌های چهار گزینه‌ای (تستی) و تشریحی از قوانین و مقررات مالیاتی مرتبط با مشاغل و درآمد حقوق
 • ب) آزمون عملی تکمیل اظهارنامه مالیاتی عملکرد مشاغل گروه اول، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده عمومی، ثبت فهرست معاملات فصلی موضوع ماده 169ق.م.م.، و تهیه و تنظیم فهرست الکترونیکی مالیات بر درآمد حقوق (بر روی دستگاه‌های رایانه)

 

منابع آزمون

شامل باب اول (اشخاص مشمول مالیات)، باب سوم (فصل سوم: مالیات بر درآمد حقوق، و فصل چهارم: مالیات بر درآمد مشاغل) و ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم (با آخرین اصلاحات مصوب 31 تیر 1394)؛ همچنین، آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ (آییننامه مربوط به نوع دفاتر، اسناد و مدارک و روشهای نگهداری و نمونه اظهارنامه مالیاتی و نحوه ارائه برای رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات) و آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 3 ماده 169 (نحوه ارسال فهرست معاملات فصلی) قانون مذکور؛ همچنین، قوانین و مقررات مربوط به اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده عمومی است.

 

تاریخ و ساعت برگزاری آزمون

آزمون هر گروه چهل نفره از داوطلبان به مدت چهار ساعت در یکی از بازه‌های زمانی زیر (به ترتیب اولویت زمانی ثبت‌نام داوطلبان)، در محل مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی (ویلا)، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره ۲۳ برگزار خواهد شد:

 • صبح جمعه، 10 آبان 1398
 • بعد از ظهر جمعه، 10 آبان 1398

گروه‌بندی داوطلبان در بازه‌های زمانی فوق صرفاً بر مبنای اولویت زمانی ثبت‌نام آنان انجام خواهد شد، و حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 1 آبان 1398، طی اطلاعیه ثانوی از طریق وبگاه انجمن حسابداران خبره ایران به نشانی www.iica.ir به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

لازم به ذکر است، کارت ملّی داوطلبان در حکم کارت ورود به جلسه محسوب خواهد شد، از این رو، همراه داشتن آن در جلسه آزمون الزامی است.

 

روش و مهلت ثبتنام

ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تحویل حضوری مدارک مورد نیاز به دبیرخانه انجمن (تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، روبروی بیمارستان کسری، شماره ۲۸، طبقه دوم، کدپستی: 1514936514) حداکثر تا پایان روز یکشنبه، 28 مهر 1398 و دریافت رسید کتبی (ممهور به مهر انجمن) یا ارسال پستی مدارک مورد نیاز به نشانی فوق از طریق پست پیشتاز (سفارشی) حداکثر تا پایان روز شنبه، 13 مهر 1398 انجام میشود. به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون گواهینامه مالیاتی مشاغل – آبان 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت آزمون، پس از بررسی مدارک توسط دبیرخانه انجمن، حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 1 آبان 1398، طی اطلاعیه ثانوی از طریق وبگاه انجمن حسابداران خبره ایران به نشانی www.iica.ir به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

 

توضیحات مهم

گواهینامه موضوع این آزمون صرفاً برای داوطلبانی صادر خواهد شد که با موفقیت هر دو بخش آزمون را پشت سر بگذرانند. بدیهی است، در صورت عدم موفقیت هر یک از داوطلبان گواهینامه موضوع این آزمون برای آنان صادر نخواهد شد. همچنین، مبالغ ورودیه پرداختی از سوی این اعضاء نیز تحت هیچ شرایطی قابل استرداد نخواهد بود. اعتبار گواهینامه‌های صادره برای داوطلبانی که موفق به گذراندن این آزمون می‌شوند، به صورت سالانه (تا 30 آبان 1399) خواهد بود. تمدید این گواهینامه‌ها مستلزم گذراندن آموزش حرفه‌ای مستمر مقرر از سوی کارگروه مربوط و پرداخت هزینه تمدید گواهینامه است که از سوی شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران تعیین خواهد شد.

 

متن کامل اطلاعیه و فرم ثبت‌نام

علاقه‌مندان ثبت‌نام و شرکت در این آزمون می‌توانند پس از مطالعه متن کامل اطلاعیه صادرشده (این پیوند) فرم ثبت‌نام پیوست اطلاعیه را تکمیل و به همراه مدارک موردنیاز به ترتیب مذکور در بالا به دبیرخانه انجمن تحویل دهند (لازم به ذکر است تاریخ آزمون از 26 مهر 1398 به 10 آبان 1398 تغییر یافته است؛ و مهلت ثبت نام تا 28 مهر 1398 تمدید شده است).

 

دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به درخواست‌های واصله به اداره امور اعضای انجمن، و به منظور جلب مشارکت حداکثری اعضای واجد شرایط و دیگر علاقه‌مندان، مهلت ثبت‌نام در «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 30 مهر 1398 تمدید شد. مطابق این اطلاعیه، مواد، منابع و چگونگی برگزاری آزمون سال جاری مشابه آزمون سال گذشته اعلام شده است. آزمون در روز جمعه، 1 آذر 1398 در ساختمان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو صدور «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» (مورخ 11 تیر 1398)، با توجه به پیگیری شماری از اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان واجد شرایط، مبنی بر تمدید مهلت ثبت نام در این آزمون، دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه شماره (3) «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» از تمدید مهلت ثبت نام در این آزمون تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 30 مهر 1398 خبر داد. مطابق این اطلاعیه، مواد، منابع و چگونگی برگزاری آزمون سال جاری مشابه آزمون سال گذشته اعلام شده است. آزمون در روز جمعه، 1 آذر 1398 در ساختمان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار خواهد شد. متن کامل اطلاعیه صادره به شرح زیر است:

اطلاعیه شماره (3) «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398»

تمدید مهلت ثبت‌نام تا 30 مهر 1398

اعلام مواد، منابع و چگونگی برگزاری آزمون

بدین وسیله به اطلاع اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌رساند، با توجه به پیگیری شماری از اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان واجد شرایط شرکت در «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398»، مبنی بر تمدید مهلت ثبت نام در این آزمون، با توجه به هماهنگی انجام‌شده با هئیت تشخیص صلاحیت حسابداران مالی خبره و شورای عالی انجمن، به منظور جلب مشارکت حداکثری علاقه‌مندان واجد شرایط، مهلت ثبت‌نام در آزمون تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 30 مهر 1398 می‌شود.

همچنین به اطلاع می‌رساند، مواد، منابع، و چگونگی برگزاری آزمون سال جاری مشابه آزمون سال گذشته (این پیوند) خواهد بود.

آزمون در روز جمعه، 1 آذر 1398 در ساختمان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار خواهد شد.

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران

در اجرای مفاد ماده پنج ضوابط انجام تبلیغات گروه‌های موضوع تبصره ماده 12 دستورالعمل مربوط به نحوه برگزاری مجمع عمومی و انتخابات اعضای شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، محسن قاسمی دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران طی نامه مورخ 4 شهریور 1398 به مهدی بیرانوند عضو هیئت مدیره و مدیر امور اعضا جامعه حسابداران رسمی ایران انطباق شرایط انجمن با شرایط چهارگانه ابلاغی به عنوان مصادیق انجمن‌های حرفه‌ای را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو اعلام مصادیق انجمن‌های حرفه‌ای از سوی جامعه حسابداران رسمی ایران (مورخ 3 شهریور 1398 – این پیوند)، محسن قاسمی دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران طی نامه مورخ 4 شهریور 1398 به مهدی بیرانوند عضو هیئت مدیره و مدیر امور اعضا جامعه حسابداران رسمی ایران انطباق شرایط انجمن با شرایط چهارگانه ابلاغی به عنوان مصادیق انجمن‌های حرفه‌ای را اعلام کرد. متن کامل نامه ارسالی بدین شرح است:

جناب آقای مهدی بیرانوند

عضو محترم هیئت مدیره و مدیر امور اعضا

جامعه حسابداران رسمی ایران

با سلام و احترام،

در اجرای مفاد ماده پنج ضوابط انجام تبلیغات گروه‌های موضوع تبصره ماده 12 دستورالعمل مربوط به نحوه برگزاری مجمع عمومی و انتخابات اعضای شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، و مصادیق تعریف‌شده برای انجمن‌های حرفه‌ای (ابلاغیه مورخ 3 شهریور 1398) بدین وسیله انطباق شرایط چهارگانه ابلاغی با شرایط انجمن حسابداران خبره ایران به شرح زیر به استحضار می‌رسد:

الف- از اعضای جامعه در ارکان تصمیم‌گیرنده انجمن شامل شورای‌ عالی یا هیئت‌ مدیره عضویت داشته باشند.

هم اینک 6 عضو از 9 عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران از اعضای جامعه هستند - رحمت‌اله صادقیان (رئیس)، منصور شمس احمدی (نایب رئیس)، مصطفی باتقوا (خزانه‌دار)، سیدمحمد باقرآبادی، مریم علیشیری، و محمدحسن فامیلی.

ب- اهداف انجمن همسو با اهداف جامعه باشد.

طبق ماده 3 اساسنامه انجمن حسابداران خبره ایران (مصوب 23 تیر 1393) «اهداف انجمن عبارتند از: الف. فراهم آوردن زمينه‏ مشارکت همه‌جانبه تمامي افراد صلاحيت‌دار در تعيين سرنوشت حرفه، ب. استفاده از فنون و تجارب پيشرفته‏ حرفه‏‏‌اي در دنيا با توجه به اهداف ملّي و با رعايت قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به منظور بالابردن سطح معلومات حرفه‏‏‌اي اعضا و ديگر علاقهمندان، پ. وضع رهنمودهاي حرفه‏‏‌اي براي اعضا و ديگر فعالان حرفه با رعايت قوانين و مقررات جاري کشور، ت. تدوين آيين رفتار و موازين حرفه‏‏‌اي و نظارت بر عملکرد اعضا، ث. تقويت روحيه‏ پژوهش و تتبع و ابتکار در زمينههاي علمي و عملي حرفه، ج. بررسي و تلاش براي حل مسائل و مشکلات مرتبط با حرفه در سطح کشور و ارائه پيشنهادهاي مقتضي در اين زمينه و نيز ارائه‏ مشاوره‏‏‌هاي لازم به دولت و مراجع قانون‏گذاري و ديگر سازمان‏‏ها در صورت درخواست، چ. ايجاد امکانات لازم براي برقراري ارتباط صحيح و منطقي رفتاري و فني بين اعضا، ح. فراهم کردن امکانات آموزشي لازم در جهت ارتقاي سطح دانش افراد در حرفه و برگزاري دوره‏‏ هاي آموزشي و سمينارها، خ. سعي و اهتمام در جهت نشان دادن نقش اساسي و اصولي حرفه در اقتصاد مملکت، د. ايجاد زمينه‏ مناسب براي حمايت از اعضاء در اجراي اصول و ضوابط حرفه‌اي، و ذ. کمک به ايجاد شرايط و امکانات کار براي اعضا به طور يکسان.» که جملگی با تاکید بر ارتقاء حرفه و افراد حرفه‌ای در راستای اهداف جامعه حسابداران رسمی ایران مقرر شده‌اند.

ج- حداقل 2 درصد از اعضای جامعه عضو انجمن مربوط باشند.

هم اینک 1122 نفر از اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران در انجمن حسابداران خبره ایران عضویت دارند (حدود نیمی از اعضاء جامعه).

د- دارای آموزش حرفه‌ای و نشریه تخصصی باشند.

"مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)" به عنوان بزرگترین مرکز آموزش حرفه‌ای حسابداری و مالی در ایران تحت کنترل انجمن حسابداران خبره ایران به آموزش حرفه‌ای اعضاء و دیگر علاقه‌مندان حرفه می‌پردازد. نشریه "حسابدار" نیز به عنوان قدیمی‌ترین (از سال 1355) و پرمخاطب‌ترین (با ده هزار شمارگان) نشریه حرفه‌ای حسابداری ایران به صاحب امتیازی انجمن حسابداران خبره ایران منتشر می‌شود.

در پایان لازم به یادآوری است، انجمن حسابداران خبره ایران بیش از دو دهه است (از سال 1377) که به عنوان نخستین انجمن حسابداران حرفه‌ای ایران در فدراسیون بین‌المللی حسابداران (آیفک) عضویت دارد و معیارهای حرفه‌ای این مرجع بین‌المللی حرفه حسابداری جهان را احراز کرده است.

ارادتمند

محسن قاسمی

دبیرکل

لازم به ذکر است، طبق تبصره ماده 12 دستورالعمل مربوط به نحوه برگزاری مجمع عمومی و انتخابات اعضای شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران: «تبليغات توسط گروههای تبليغاتی، مشروط به تقاضای كتبی حداقل 20 نفر از اعضای غيرداوطلب عضويت در شورای عالی از جامعه، مجاز است. گروههای مزبور در چارچوب ضوابطی كه با پيشنهاد شورای عالی و تصويب وزير امور اقتصادی و دارايی تعيين میشود میتوانند فعاليت نمايند. انجمن‌هاي حرفه‌اي ثبت‌شده از اين حكم مستثنی می‌باشند».

در همین ارتباط، مطابق رویه معمول در دوره‌های پیشین انتخابات شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، فهرست نامزدهای مورد حمایت انجمن حسابداران خبره ایران در هفتمین دوره انتخابات شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران (مصوب جلسه مورخ 2 شهریور 1398 شورای عالی) در مورخ 3 شهریور 1398 از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران اعلام شده است (این پیوند).

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه حسابداران رسمی ایران، مجمع عمومی سه‌سالانه برای انتخاب اعضای هفتمین دوره شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، ساعت 8 صبح چهارشنبه 6 شهریور 1398، در تالار خلیج فارس پژوهشگاه نیرو واقع در تهران، شهرک قدس، انتهای بلوار شهید دادمان برگزار خواهد شد.

 

 

دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به درخواست‌های واصله به اداره امور اعضای انجمن، و به منظور جلب مشارکت حداکثری اعضای واجد شرایط و دیگر علاقه‌مندان، مهلت ثبت‌نام در «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 تمدید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو صدور «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398)، با توجه به پیگیری شماری از اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان واجد شرایط، مبنی بر تمدید مهلت ثبت نام در این آزمون، دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه شماره (3) «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» از تمدید مهلت ثبت نام در این آزمون تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 خبر داد. متن کامل اطلاعیه صادره به شرح زیر است:

اطلاعیه شماره (3) «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»

تمدید مهلت ثبت‌نام تا 14 آبان 1398

بدین وسیله به اطلاع اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌رساند، با توجه به پیگیری شماری از اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان واجد شرایط شرکت در «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»، مبنی بر تمدید مهلت ثبت نام در این آزمون، با توجه به هماهنگی انجام‌شده با هئیت تشخیص صلاحیت حسابداران مدیریت خبره و شورای عالی انجمن، به منظور جلب مشارکت حداکثری علاقه‌مندان واجد شرایط، مهلت ثبت‌نام در آزمون تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 تمدید می‌شود.

همان‌گونه که در اطلاعیه شماره (1): «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398)، نیز اعلام شده است، ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تکمیل فرم ثبت‌نام پیوست فراخوان فوق‌الذکر و تحویل حضوری مدارک مورد نیاز مذکور در فراخوان به دبیرخانه انجمن و دریافت رسید کتبی (ممهور به مهر انجمن) یا ارسال پستی فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز از طریق پست پیشتاز (سفارشی) انجام میشود. به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران