اخبار حسابداری ایران

رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور، از  تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی و ارسال فرم تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم تا 15 تیرماه خبر داد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر امیدعلی پارسا، با اعلام این خبر عنوان کرد: تمدید مهلت ارائه اظهارنامه صاحبان مشاغل تا 15 تیرماه، بنا به درخواست اتاق اصناف ایران و تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا، صورت گرفته است.
وی با اشاره به مشکلات و شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: صاحبان مشاغل تا 15 تیرماه فرصت دارند ضمن مراجعه به سایت سازمان امورمالیاتی کشور به نشانی www.intamedia.ir نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی و یا ارسال فرم تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم اقدام نموده و از تسهیلات و معافیت های قانونی بهره مند گردند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

بسمه تعالی

جهت اطلاع مدیران عامل محترم بانک های دولتی، غیر دولتی، شرکت دولتی پست بانک، مؤسسات اعتباری غیر بانکی و بانک مشترک ایران- ونزوئلا ارسال می شود

با سلام؛

احتراما، پیرو بخشنامه شماره 320465/97 مورخ 12/9/1397 موضوع ابلاغ« قانون اصلاح قانون صدور چک» مصوب سال 1397، بدین وسیله به پیوست تصویر ابلاغیه شماره 20962 مورخ 28/2/1400 ریاست محترم جمهور در رابطه با اصلاح و الحاق موادی به «قانون اصلاح قانون صدور چک» که در جلسه مورخ 29/2/1400 ریاست محترم مجمهور به تصویب رسیده و در تاریخ 18/2/1400 مورد تأیید شورای نگهبان واقع شده، جهت استحضار و صدور دستور اقدام مقتضی ایفا می گردد. شایان ذکر است، مهم ترین تغییرات اصلاحیه اخیر قانون یاد شده، عبارتست از:

 • مدت اعتبار تعیین شده برای چک به مدت 3 سال از تاریخ دریافت دسته چک (موضوع ماده (6) اصلاحی قانون صدور چک) حذف شده است؛
 • صدور و تحویل چک های تضمین شده توسط بانک ها به مشتری، صرفاً از طریق سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (صیاد) امکان پذیر می باشد؛
 • صدور تحویل چک های تضمین شده مستلزم تکمیل برگه (فرم) درخواست توسط متقاضی در شعبه بانک در حضور متصدی بانکی، درج مشخصات هویتی و شماره حساب گیرنده روی چک تضمین شده و نیز ثبت علت درخواست صدور چک مذکور در سامانه «صیاد» می باشد؛
 • لازم است به هر برگه چک تضمین شده، یک شناسه یکتا اختصاص یافته و امکان استعلام اطلاعات چک تضمین شده برای  گیرنده چک (ذینفع) فراهم شود؛
 • پرداخت مبلغ چک تضمین شده توسط بانک صرفاً در وجه و به شماره گیرنده (ذینفع) که مشخصات وی روی چک تضمین شده درج گردیده است، امکان پذیر می باشد و ظهرنویسی برای انتقال چک تضمین شده فاقد اعتبار است؛
 • ابطال چک تضمین شده به درخواست متقاضی یا وکیل یا نماینده قانونی وی با ارائه اصل چک جهت واریز وجه چک به حساب متقاضی، بدون نیاز به ظهرنویسی گیرنده(ذینفع)، صرفاً تا یک ماه پس از صدور آن توسط بانک صادرکننده امکان پذیر است؛

برای مطالعه متن کامل این موضوع به این پیوست مراجعه کنید. 

 

به گفته سعید ترک‌زاده، دبیرکل انجمن حسابرسان  داخلی ایران، در چهارمین کنگره ملی حسابرسی داخلی که با موضوع  «حسابرسی داخلی، مهارتی ارزش‌آفرین در کسب و کارهای موفق» در 19 دی 1397 برگزار خواهد شد، سعی بر آن است تا جایگاه حسابرسان داخلی در ارزش‌آفرینی برای  شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادها مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از انجمن حسابرسان داخلی ایران، محورهای چهارمین کنگره ملی حسابرسی داخلی که با موضوع  «حسابرسی داخلی، مهارتی ارزش‌آفرین در کسب و کارهای موفق» در 19 دی 1397 برگزار خواهد شد، عبارتند از:

 • مهارت‌های مورد نیاز حسابرسان داخلی برای ارزش‌آفرینی
 • جایگاه انجمن‌ها و مجامع حرفه‌ای در ترویج نقش و اهمیت حسابرسی داخلی
 • نقش سازمان‌های ذیصلاح قانونی در تثبیت و ارتقای حسابرسی داخلی
 • قابلیت موسسات حسابرسی و مشاوره در ارائه خدمات حسابرسی داخلی در قالب برون‌سپاری
 • استانداردهای حرفه‌ای و ارزش‌آفرینی حسابرسان داخلی
 • نقش آموزش مستمر در بهبود ارزش‌آفرینی حسابرسان داخلی
 • ضرورت بازنگری آموزش‌های رسمی حسابرسی داخلی در دانشگاه‌ها
 • تامین محتوای ارزش‌آفرین توسط حسابرسی داخلی
 • مهارت‌های سایبری و آینده حسابرسی داخلی
 • ضرورت کسب مهارت‌های بین‌رشته‌ای برای حسابرسان داخلی

 

کمیته علمی کنگره از همه استادان دانشگاه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران دعوت به عمل آورده است که مقالات خود را در چارچوب محورهای همایش به دبیرخانه کنگره ارسال کنند. علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در «چهارمین کنگره ملی حسابرسی داخلی» به این پیوند مراجعه کنند.

 

 

بنا به اعلام دبیرخانه کنگره، در کنگره امسال نخستین دوره «جایزه ملی حسابرسی داخلی» نیز طراحی شده است که به حسابرسان داخلی و واحدهای حسابرسی منتخب شرکت‌ها، نهادها و موسسات در صورت احراز شرایط لازم اعطا خواهد شد. در این راستا، از همه حسابرسان داخلی و واحدهای حسابرسی داخلی شرکت‌ها و نهادها جهت شرکت در این جایزه ملی و ارسال مدارک مورد نیاز برای دریافت جایزه ملی حسابرسی داخلی دعوت به عمل آمده است. علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر درباره نخستین دوره «جایزه ملی حسابرسی داخلی» به این پیوند مراجعه کنند.

 

وبگاه کنگره: www.iacongress.ir

تلفن‌های تماس: 09907600335-88283547

با هماهنگی انجمن خیریه حامی: فایل اکسل "صورت‌های مالی نمونه تلفیقی و جداگانه، همراه با یادداشت‌های سال اول اجراء بر مبنای IFRS" با هدف "کمک به تامین نیازهای آموزشی کودکان زلزله‌زده كرمانشاه" منتشر شد

 

مطابق اطلاعیه منتشرشده از سوی ناشر در شبکه‌های اجتماعی: مبالغ حاصل از فروش این فایل‌های اکسل تماماً در "تامین نیازهای آموزشی کودکان زلزله‌زده كرمانشاه" صرف خواهد شد. همچنین، بر مبنای هماهنگی انجام‌شده با انجمن حامی (انجمن حمایت از فضاهای آموزشی و فرهنگی)، گزارش كمك‌های دریافتی و مخارج انجام‌شده، به طور جداگانه تهیه و پس از حسابرسی توسط یكی از موسسات حسابرسی به صورت عمومی منتشر خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، متن کامل اطلاعیه منتشرشده از سوی ناشر در شبکه‌های اجتماعی در ارتباط با فروش فایل اکسل "صورت‌های مالی نمونه تلفیقی و جداگانه، همراه با یادداشت‌های سال اول اجراء بر مبنای IFRS" با هدف "کمک به تامین نیازهای آموزشی کودکان زلزله‌زده كرمانشاه"، که روز جاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، به شرح زیر است:

 

"به‌نام آن كه گفت بخوان"

آموزش، حق آن بچه‌هاست

 

صورتهای مالی نمونه

   براساس IFRS

(با نرم افزاز اكسل)

 

صورت‌های مالی نمونه تلفیقی و جداگانه، همراه با یادداشت‌های سال اول اجراء، با حذف مواردی كه در حال حاضر در ایران كاربرد ندارد یا كاربرد كمتری دارد و با هدف

"تامین نیازهای آموزشی بچه‌های زلزله‌زده كرمانشاه"

تقدیم می‌شود.

 • صورت‌های مالی تلفیقی: سه میلیون ریال
 • صورت‌های مالی جداگانه (غیرتلفیقی): سه میلیون ریال
 • هر دو صورت: پنج میلیون ریال

 

از شركت‌ها و اشخاص خیّر تقاضا می‌شود وجه مورد نظر را به کارت بانکی

5878 – 9952 – 9911 – 6037

یا

1819501 – 819 – 871

نزد بانك سامان

به نام انجمن خیریه حامی (انجمن حمایت از فضاهای آموزشی و فرهنگی)

واریز و رسید آن را همراه  با آدرس ایمیل خود به شماره

09032189939

یا نمابر

02189788213

ارسال نمایند.

 

با هماهنگی انجام‌شده با انجمن حامی

صورت این كمك‌ها و مخارج انجام‌شده، به طور جداگانه تهیه و پس از حسابرسی توسط یكی از موسسات حسابرسی اعلام خواهد شد.

 

كلیه حقوق این صورت‌های مالی نمونه متعلق به بچه‌های زلزله‌زده كرمانشاه است.

لطفاً پس از تهیه كپی نكنید.

هر استفاده‌كننده یك نسخه

بگذارید ارزش‌ها منصفانه بماند.

 

با تشكر

منصور شمس احمدی

همزمان با یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بانک، بورس و بیمه (FINEX2018): چهار کارگاه آموزشی موسسه حسابرسی EY و موسسه رتبه‌بندی اعتباری Capital Intelligence در تهران برگزار می‌شود

 

مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس در آستانه برگزاری «یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بانک، بورس و بیمه (FINEX2018)» از برگزاری دو کارگاه آموزشی توسط موسسه حسابرسی EY و دو کارگاه آموزشی توسط موسسه رتبه‌بندی اعتباری Capital Intelligence در تهران خبر داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، یاسر فلاح عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس و رئیس ستاد برگزاری «یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بانک، بورس و بیمه (FINEX2018)» با ارسال نامه‌ای به محسن قاسمی دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران اعلام کرد: برای نخستین بار، همزمان با برپایی فاینکس 2018، با هدف ارتقای دانش و مهارت حرفه‌ای فعالان، کارشناسان، مدیران و سیاست‌گذاران صنعت مالی کشور (بورس، بانک و بیمه) مجوعه کارگاه‌های زیر با همکاری شرکت‌های مطرح جهانی برگزار می‌شود:

Ernest & Young (EY)

 1. Digitalization and Core Banking System
 2. IFRS 9 – Financial Instrument: Classification and Impairment Implementation

 

Capital Intelligence (CI)

 1. Access to International Markets and the Role of Ratings
 2. The Value of Investors Relations

 

در نامه یادشده اعلام شده است، این کارگاه‌ها با حضور مدرسان بین‌المللی و مدیران ارشد شرکتهای یادشده در تاریخ‌های 29 و 30 فروردین 1397 در دو نوبت ظهر و بعد از ظهر به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. همچنین، امکان ترجمه همزمان نیز برای علاقه‌مندان فراهم است. به شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌های آموزشی گواهینامه بین‌المللی صادره از سوی EYو CIاعطا خواهد شد.

 

علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر به وبگاه رسمی bourseevent.ir مراجعه کنند. گفتنی است، مطابق اعلام وبگاه یادشده، 50 درصد تخفیف ویژه دانشجویان و 25 درصد تخفیف ویژه حسابداران رسمی و کارکنان مالی در نظر گرفته شده است.

 

همزمان با یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بانک، بورس و بیمه (FINEX2018): چهار کارگاه آموزشی موسسه حسابرسی EY و موسسه رتبه‌بندی اعتباری Capital Intelligence در تهران برگزار می‌شود

برای مشاهده تصویر نامه دریافتی از مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس بر روی تصویر فوق کلیک کنید

از سوی جامعه‌ حسابداران رسمی ایران: پیشنهاد فراگیری برای مدل قابل اجرای حسابرسی مالیاتی در ایران به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه شد

پیشنهادهای جامعه حسابداران رسمی ایران در خصوص مدل قابل اجرای حسابرسی مالیاتی در ایران، برمبنای یک گزارش پژوهشی و فراگیر، به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه حسابداران رسمی ایران، رحمت‌اله صادقیان، رئیس شورای‌عالی جامعه برمبنای یافته‌های این پژوهش طی نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد کرده است که از طریق کارگروه ویژه‌ای متشکل از نمایندگان جامعه حسابداران رسمی ایران و سازمان امور مالیاتی، استفاده از ظرفیت حرفه‌ای و تجربی مؤسسات حسابرسی عضو جامعه در اجرای حسابرسی مالیاتی بررسی، مقررات‌گذاری و عملیاتی گردد.

 

در این پیشنهاد با تشریح تفصیلی ظرفیت‌های تخصصی، حرفه‌ای و تجربی جامعه حسابداران رسمی ایران در اجرای مفاد ماده 272 قانون مالیات‌های مستقیم در همگامی با سازمان امور مالیاتی در ایجاد و بسط شفافیت مالی و مالیاتی، بر تداوم ارائه‌‌ی خدمات حسابرسی مالیاتی تأکید شده است.

 

براساس یافته‌های این گزارش پژوهشی، به استناد 13 سال تجربه حسابرسی مالیاتی توسط مؤسسات حسابرسی عضو و در راستای استفاده‌‌ی مؤثر از این تجربیات، پیشنهاد شده است ظرفیت قانونی موضوع «تبصره‌ دو ماده 272 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 31 تیرماه 1394» از محل منابع پیش‌بینی شده برای مصارف معین مصرح در مفاد ماده 217 ق.م.م. با تعیین اولویت‌های مشخص توسط سازمان امور مالیاتی کشور عملیاتی گردد.

 

همچنین در این گزارش توصیه شده است با توجه به زمینه موضوع و تجربیات موجود در مؤسسات حسابرسی عضو، امکان انجام حسابرسی مالیاتی همزمان با انجام حسابرسی مالی اشخص حقیقی و حقوقی برای سازمان امور مالیاتی کشور، شامل «تعیین هزینه‌های غیرقابل قبول و برگشتی، تعیین مآخذ مطالبه مالیات‌های تکلیفی، تعیین درآمد مشمول مالیاتی حقوق و مبالغ جرایم مالیاتی موضوع مواد 169، 197 و 199 ق.م.م. به عنوان خدمات تخصصی و حرفه‌ای جداگانه به منظور کاهش حجم فعالیت‌های سازمان امور مالیاتی کشور و برون‌سپاری فعالیت‌های غیرحاکمیتی در جهت اجرایی نمودن حکم و ظرفیت قانونی پیش‌بینی شده در تبصره 2 ماده 272 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 31 تیرماه 1394 وجود دارد.

 

بر اساس یافته‌های این طرح پژوهشی، پیش‌شرط‌های واگذاری موفقیت‌آمیز اجرای حسابرسی مالیاتی به مؤسسات حسابرسی شامل این موارد می‌شود:

1. پذیرش استانداردهای بین‌المللی شفافیت مالیاتی با توجه به نیازها و شرایط کشور به منظور ارتقای کارایی و اثربخشی فرایند انجام حسابرسی مالیاتی

2. تدوین دستورالعمل حسابرسی مالیاتی و چک‌لیست‌های لازم به منظور استانداردسازی رویه انجام حسابرسی مالیاتی و ایجاد هماهنگی در مراحل اجرای کار و مبنای رسیدگی به اختلافات.

3. تعیین و تکلیف و تصمیم‌گیری در مورد نحوه برخورد با تفاوت‌های موجود بین استانداردهای حسابداری و قوانین مالیاتی و اتخاذ رویه‌های پذیرفته‌شده بین‌المللی در خصوص مالیات‌های انتقالی مطابق استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی.

4. اعمال نظارت حرفه‌ای جامعه حسابداران رسمی ایران بر خدمات حسابرسی مالیاتی مؤسسات عضو جامعه به منظور ارتقای کیفیت حسابرسی مالیاتی از طریق کنترل کیفیت پرونده‌های مالیاتی به‌ویژه‌ پرونده‌های ارجاع‌شده به هیأت هماهنگی و اطلاع‌رسانی عمومی رتبه‌های کیفیت مؤسسات حسابرسی در این خصوص به عموم ذی‌نفعان.

5. اطلاع‌رسانی و ابلاغ کلیه بخش‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های مصوب سازمان امور مالیاتی کشور به سازمان حسابرسی و مؤسسات عضو جامعه حسابداران رسمی ایران.

6. ایجاد کمیته‌ای مستقل و حرفه‌ای برای حل اختلاف نظرات بین سازمان امور مالیاتی و حسابرسان مالیاتی.

 

گفتنی است پیشنهاد جامع «حسابرسی مالیاتی در ایران و جهان و مدل قابل اجرا در کشور» با توجه به مبانی نظری موجود، تجربه جهانی حسابرسی مالیاتی، تجربه موجود در ایران و آسیب‌شناسی رویه‌های اعمال شده در حسابرسی مالیاتی، در راستای برنامه‌های راهبردی شورای‌عالی جامعه در زمینه بسط شفافیت مالی در کشور و توسعه کسب‌وکار مؤسسات حسابرسی به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه شده است.

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد

"سوگند یاد می‌کنم که مسئولیت حرفه‌ای خویش را بر منافع شخصی و منافع اشخاص ثالث ترجیح دهم. این سوگند را از روی ایمان و در نهایت آزادی و به اتکای شرف و وجدان خویش..." این بخشی از سوگند حسابداران است که با صدای نافذ نظام‌الدین ملک‌آرایی در تالار همایش‌های قلب شهر اصفهان، سیتی سنتر، خوانده شد؛ و بیش از 1200 عضو حرفه‌ای از جامعه بزرگ حسابداران اصفهان، هم‌نوا با ملک‌آرایی، آن را تکرار کردند.

 

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد (ضمیمه هفتگی استان اصفهان- سه‌شنبه، 28 آذر 1396)، ادای سوگند در میانه برنامه‌های «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» صورت گرفت. رویدادی که سه‌شنبه، 21 آذر 1396، به همت انجمن مدیران مالی اصفهان، انجمن شرکتها و موسسات حسابداری و حسابرسی اصفهان، و انجمن حسابداران اصفهان، در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد.

 

مطابق این گزارش، در ابتدای همایش، رضا صنعتی‌زاده، که برای چهارمین سال پیاپی مسئولیت دبیری همایش را بر عهده داشت، به بیان اهداف برگزارکنندگان همایش پرداخت و گفت: پیشرفت فناوری‌های نوظهور توانسته است فرآیندهای مربوط به حرفه حسابداری و حسابرسی را یکنواخت‌تر کند و سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش بنیان، نوآوری و تحول کسب و کار را به همراه داشته باشد. این امر با نگاه دقیق‌تر به حرفه حسابداری و تحولات آن و با حضور مسئولانه و دلسوزانه استادان، دانشجویان و فعالان در مباحث علمی انجمن‌های حرفه‌ای میسر خواهد شد.

وی ادامه داد: برداشتن محدودیت‌ها یکی از محرک‌های توسعه بازار سرمایه است که به دنبال آن نهادهای مالی، اقتصادی، بازارهای پول و سرمایه، بیمه و بانک و...  رشد خواهد کرد. وی تاکید کرد: نقش حسابداران در رشد و توسعه ملی چشمگیر است و باید بر این واقعیت انکارناپذیر ایمان بیاوریم.

دبیر همایش با تاکید بر نیاز به بانک اطلاعاتی قوی از کتب و فایل‌های تخصصی حسابداری گفت: این مهم جزو وظایف بزرگان دلسوز و همراهی انجمن‌های تخصصی فعال است. وی با اشاره به تقاضا و حضور دانشجویان حسابداری گفت: دغدغه اصلی در آموزش حسابداری دغدغه ارتقای کیفیت است. می‌توان با همدلی و همفکری از فرصت‌های آموزشی موجود در دانشگاه‌ها و ارتباط آن با صنعت نهایت استفاده را برد تا همگام با پیشرفت جهانی این رشته، حرکت‌‌مان از اثربخشی مناسب‌تری برخوردار باشد. این امر با برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند آموزشی در انجمن‌های حرفه‌ای، سازمان‌ها و شرکت‌ها نهادینه خواهد شد و پاسخگویی به نیازهای موجود در سطحی معقول و منطقی انجام خواهد پذیرفت.

 

صنعتی‌زاده اهمیت دادن به نقش حسابداران آگاه در کنترل و تخصیص هر چه بهتر منابع را موجب تصمیم‌گیری هدف‌مندتر مدیران دانست که تهدیدهای پنهان مالی را به فرصت تبدیل می‌کند و افزود: اهمیت به سلامت مالی و مالیاتی جز با احترام به قانون میسر نخواهد شد و نقش حسابداران و حسابرسان در ایجاد آن، اجتناب‌ناپذیر است.

وی ضمن آرزوی موفقیت برای دلسوزان حرفه حسابداری  ابراز امیدواری کرد با اتحاد و همدلی در نگاه حرفه‌ای کمک کند تا از پتانسیل‌های موجود استفاده بهینه‌تری برده شود و با این دیدگاه فضای نقش‌آفرینی موثر حسابداران و حسابرسان ورزیده را به عنوان یکی از عوامل جلوگیری از شیوع فساد اقتصادی، ورشکستگی و اختلال در امور اجرایی شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم کنند.

 

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد

عبدالوهاب سهل‌آبادی که در کسوت رییس خانه صنعت،معدن و تجارت ایران و رییس اتاق بازرگانی استان اصفهان در این همایش شرکت کرده بود، در ادامه ضمن تبریک این روز به حسابداران، حسابرسان و مدیران مالی گفت: در مدتی که من مسئولیت ریاست اتاق بازرگانی را بر عهده داشتم متوجه شدم بیشترشرکت‌ها و هیئت‌هایی که برای سرمایه‌گذاری به کشور و شهر ما می‌آیند، بعضا از شفاف نبودن حساب‌های شرکتی گله دارند. آنان معتقدند حسابداری شرکت‌های ایرانی بر اساس زبان بین‌المللی نیست. در این صورت ما نمی‌توانیم قابلیت‌های سرمایه‌گذاری‌‌مان را به شرکت‌های خارجی نشان دهیم. در شرایط بین‌المللی ما به حساب و کتاب دقیق و روشنی نیاز داریم. وی تاکید کرد: زبان حسابداری ما باید یک زبان بین المللی باشد. از بیان این جمله متاسفم ولی شرکت‌های عراقی نیز معتقد هستند که مسائل مالی ما شفاف نیست.

وی افزود: مهم‌ترین جایگاهی که در یک بنگاه اقتصادی می‌تواند چراغ راه باشد،بخش مالی است. اگر حسابداری دقیق و سالم نداشته باشیم موفق نمی‌شویم. حسابدار است که می‌تواند امین مدیر و سهامداران باشد.

 

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان بر شرایط سخت مدیران تاکید کرد و گفت: بزرگترین دغدغه صاحبان سهام،بنگاهی سالم از نظر مالی است. متاسفانه شرایط مختلف از جمله فشارهای گاه غیرمنطقی مالیات‌ستانی مدیران را واداشته است که نسبت به این امر مهم کوتاهی کنند و گاه خودشان حسابداران را به راه خلاف هدایت کنند.

سهل‌آبادی بیان کرد: بسیاری از همکاران ما به دلیل دقت نکردن به مسائل مالی روز در زندان به سر می‌برند. هزینه دادند و متوجه نشدند که در سال، میلیاردها تومان متضرر می‌شوند. مواد اولیه‌شان را خریداری کردند ولی متوجه نبودند که بهای تمام‌شده مواد با قیمت فروش کالایی که تولید کرده‌اند،جنبه اقتصادی دارد یا ندارد.

وی خطاب به جامعه حسابداران گفت: شما فقط کارمند و مشاور یک موسسه نیستید. شما حامی همه کسانی هستیدکه در موسسه کار می‌کنندرسیدگی به حقوق معوق که امروز گریبان تولیدی ما را گرفته جزو مسئولیت‌های شماست. امیدوارم با تشکیل این جلسات و بیان کردن مسائل روز از سوی استادان بتوانیم این مشکلات را از جامعه کار و تولید برطرف کنیم.

رئیس خانه صنعت،معدن و تجارت ایران تصریح کرد: حسابداران باید راهنمای ما باشند. شما باید زنگ خطر واحدهای تولیدی را به صدا در بیاورید. وی با اشاره به رازداری حسابداران در همه امور مالی، تاکیدکرد: حسابدار از تمامی رازهای مالی کارخانه آگاه است، پس می‌تواند جلوی تخلفات را بگیرد.

 

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد

این همایش که از حضور استادان و پیشکوستان حرفه و دانشگاه همچون پروفسور رضوان حجازی، پروفسور محسن دستگیر، دکتر شهشهانی، دکترساسان، نظام‌الدین ملک‌آرایی، و دکتر محسن قاسمی دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران بهره می‌برد، در ادامه و پس از ادای سوگند گروهی حسابداران، شاهد رونمایی از تمبریاد بود «15 آذر روزحسابدار» منقش به تصویر زنده‌یاد استاد حسن سجادی‌نژاد،پدر حسابداری نوین ایران بود که توسط سیدسعید رجالی،مدیرکل پست استان اصفهان و تنی چند از مهمانان این رویداد انجام شد.

 

از دیگر بخش‌های این همایش،میزگرد تخصصی با موضوع اشتغال حسابداران بودکه با اداره دکتر محسن قاسمی، دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران، و با حضور پروفسور محسن دستگیر، پروفسور رضوان حجازی،دکتر شهشهانی، و دکتر ساسان برگزار شد و در آن به پرسش‌های طراحی‌شده توسط دبیرخانه همایش درباره اشتغال حسابداران پاسخ داده شد.

 

برای دیدن کیفیت اصلی هر یک از عکس‌های زیر بر روی آنها کلیک کنید:

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد

 

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد

 

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد

 

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد

 

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شدپنجشنبه، 23 آذر 1396، آیین گرامیداشت روز حسابدار استان گیلان به همت انجمن حسابداران این استان در تالار همایش‌های کانون پرورش فکری استان گیلان در شهر رشت با حضور سیصد فعال حرفه‌ای و دانشگاهی از شهرهای مختلف استان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در آیین گرامیداشت روز حسابدار استان گیلان، غلامحسین دوانی عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، مهدی غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی، و برخی از مدیران کل سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور مالیاتی، و همچنین جمعی از استادان دانشگاه، دانشجویان و حسابداران علاقه‌مند حضور داشتند.

 

 

در آغاز مراسم، داریوش امیدی رئیس هیئت مدیره انجمن حسابداران استان گیلان ضمن خیر مقدم به مهمانان، از انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران به دلیل حمایت‌های معنوی بی‌شائبه در برگزاری این گردهمایی حرفه‌ای سپاسگزاری کرد.

 

در ادامه، مهدی غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با ایراد سخنرانی به اهمیت نظام پاسخگویی و نقش حسابداری در این نظام پرداخت. وی در سخنان خود به حسابداران استان گیلان قول داد از تلاش‌های آنان در راستای تحقق اهداف توسعه اقتصادی به هر طریق ممکن حمایت خواهد کرد.

غلامحسین دوانی، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران نیز ضمن گرامیداشت و تبریک روز حسابدار به ایراد سخنرانی درباره چالش‌های مالیات و بیمه بر حرفه حسابداری پرداخت که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

 

در این همایش از پروفسور رهنمای رودپشتی، دکتر مهدی مشکی، و دکتر عبدالمحمد  خلعت‌بری به عنوان استادان نمونه استان گیلان قدردانی به عمل آمد.

 

در این گردهمایی نمایندگان انجمن حسابداران استان قزوین نیز حضور داشتند؛ که حاکی از تعامل مناسب بین انجمن‌های استانی بود.

 

این سومین همایش جشنواره‌ای گرامیداشت روز حسابدار در استان گیلان بود که به همت گیله مردان و گیله زنان انجمن حسابداران استان گیلان با موفقیت برگزار شد.

 

 

 

 

در چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار استان اصفهان: تمبر یادبود «15 آذر روز حسابدار» توسط مدیرکل پست استان اصفهان رونمایی شد

در چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار استان اصفهان: تمبر یادبود «15 آذر روز حسابدار» توسط مدیرکل پست استان اصفهان رونمایی شد

 

شامگاه روز سه‌شنبه، 21 آذر 1396، سید سعید رجالی، مدیرکل پست استان اصفهان، از تمبر یادبود «15 آذر روز حسابدار»، منقش به چهره زنده‌یاد استاد حسن سجادی‌نژاد، رونمایی کرد. این مراسم رسمی در حضور اصحاب رسانه حین برگزاری چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار استان اصفهان در تالار همایش‌های سیتی سنتر اصفهان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، شامگاه روز سه‌شنبه، 21 آذرماه 1396، چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار استان اصفهان، با حضور جمعی از فعالان اقتصادی و مقامات استانی و با شرکت پرشور بیش از 1200 حسابدار، حسابرس، و مدیر مالی از شهرهای مختلف استان اصفهان در تالار همایش‌های سیتی سنتر اصفهان برگزار شد.

در بخش اصلی این همایش که امسال برای چهارمین سال متوالی به همّت انجمن مدیران مالی اصفهان، انجمن موسسات حسابداری و حسابرسی اصفهان، و انجمن حسابداران اصفهان برگزار شد، طی مراسمی رسمی با حضور رضا صنعتی‌زاده رئیس انجمن مدیران مالی اصفهان، سید عبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایان استان اصفهان و رئیس هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان، سه تن از بزرگان حرفه و دانشگاه، آقایان نظام‌الدین ملک‌آرایی، پروفسور محسن دستگیر، و دکتر شهشهانی، و جناب آقای آرمان‌پناه از پیشکسوتان حرفه در استان اصفهان، سید سعید رجالی مدیرکل پست استان اصفهان از تمبر یادبود «15 آذر روز حسابدار»، منقش به تصویر زنده‌یاد استاد حسن سجادی‌نژاد، رونمایی کرد.


در این همایش، محسن قاسمی، دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران به نمایندگی از انجمن حضور داشت و ضمن حضور در میزگرد تخصصی همایش با موضوع اشتغال حسابداران به اداره میزگرد - با حضور خانم‌ها و آقایان، پروفسور محسن دستگیر، پروفسور رضوان حجازی، دکتر شهشهانی، و دکتر ساسان - پرداخت (مشروح گزارش برگزاری این همایش).

ویژه‌نامه روز حسابدار (اصفهان) - روزنامه دنیای اقتصاد

 

سه‌شنبه، 21 آذر 1396: «چهارمین همایش بزرگداشت روز حسابدار (اصفهان)» در تالار همایش سیتی‌سنتر اصفهان برگزار شد

 

با حضور فعالان حرفه‌ای و دانشگاهی و مقامات استانی، آیین گراميداشت روز حسابدار استان زنجان به همت انجمن حسابداران استان زنجان به همراه نخستین جشن بزرگ اين تشکّل استانی در شهر زنجان برگزار شد.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، روز سه‌شنبه، 14 آذر 1396،آیین گراميداشت روز حسابدار به همراه نخستین جشن بزرگ انجمن حسابداران استان زنجان در تالار همایش‌های مدیریت شعب بانک تجارت استان زنجان واقع در شهر زنجان برگزار شد.

 

این مراسم از ساعت 16:00 تا 19:30 روز یادشده با حضور جمع پرشوری از فعالان حرفه‌ای و دانشگاهی و تنی چند از مقامات استانی برگزار شد. افراد زیر نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند:

 • علی مرادی، ریس هیت مدیره انجمن حسابداران استان زنجان
 • قوام احمدی، معاون امور مالیاتی استان زنجان
 • آقای روحانی، معاون اداره کل کار تعاون و رفاه اجتماعی استان زنجان

 

در این مراسم علاوه بر اجرای موسیقی سنتی زنده، و مسابقه، از آقای دکتر جلال بهاریان با اعطای تندیس و لوح تقدیر به عنوان استاد برتر تقدیر به عمل آمد. در این مراسم آقای حسن دانشور از اعضای انجمن حسابداران خبره ایران و حسابدار رسمی نیز به عنوان مهمان حضور داشتند.                                    

 

گفتنی است، انتخابات انجمن حسابداران استان زنجان در تاریخ 28 بهمن 1395برگزار شده است و انجمن فعالیت خود را رسما" از اردیبهشت 1396 آغاز کرده است. طی این مدت نیز حدود 300 عضو از شهرهای مختلف استان به عضویت در انجمن پذیرفته شده‌اند. طی این مدت نیز مجموعاً 450 ساعت کلاس آموزشی رایگان در حوزه حسابداری زیر نظر استادان برتر استان توسط انجمن برگزار شده است.

 

            

         

         

         

      

 

با حمایت معنوی انجمن حسابداران خبره ایران: همایش مالیاتی استان آذربایجان شرقی به همراه آیین گرامیداشت روز حسابدار در تبریز برگزار شد

روز سه‌شنبه، 16 آذر 1396، همایش مالیاتی استان آذربایجان شرقی با حمایت معنوی انجمن حسابداران خبره ایران و حمایت مالی شرکت سپیدار سیستم توسط مؤسسه حسابداری مبین ارقام گستر تبریز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، همایش مالیاتی استان آذربایجان شرقی، در روز سه‌شنبه 16 آذر 1396، همزمان با بارش نخستین برف سنگین پاییزی در مجتمع آموزشی –پژوهشی آذربایجان شهر تبریز با حضور بیش از دویست نفر از مدیران صنایع، مسئولان مالیاتی استان آذربایجان شرقی و غربی، و حسابداران  علاقه‌مندان برگزار شد.

 

در سخنرانی افتتاحیه همایش، بهرام قنبر بنیاد، معاون مالیاتی استان آذربایجان شرقی، ضمن تاکید بر اهمیت مالیات و توسعه فرهنگ مالیاتی در کشور، از تلاش‌های غلامحسین دوانی عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران در برگزاری کارگاه‌های آموزشی مالیاتی در شهرهای مختلف کشور تقدیر کرد.

 

سپس، غلامحسین دوانی، حسابدار رسمی، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران و مشاور مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی ایران، با ارائه کلیات قانون مالیات‌های مستقیم، به چالش‌های اجرایی مواد 169 و 169 مکرر از یک سو، و اهمیت موضوع بررسی تراکنش‌های مالی مشکوک پرداخت و تأکید کرد، شاه‌بیت قانون مالیات‌های مستقیم اطلاعات معاملات فصلی موضوع ماده 169 است. به طوری که گفته می‌شود "ناموس مالیاتی" اجرای درست اطلاعات معاملات فصلی و اطلاعات مالیات بر ارزش افزوده است. وی یادآور شد در اجرای معاملات فصلی و اظهارنامه‌های فصلی مالیات بر ارزش افزوده تاکنون بیش از سه هزار شرکت صوری و کاغذی ثبت‌شده قبل از سال 1387 شناسایی و معرفی شده‌اند.

 

دوانی ضمن تأکید بر اجرای عادلانه و منصفانه قانون مالیات‌ها یادآور شد، تنها درآمد پایدار برای رسیدن به توسعه پایدار درآمدهای مالیاتی است. لذا همه فعالان اقتصادی حتی نهادهایی که تحت عناوین نهادهای حمایتی، فعالیت اقتصادی دارند باید الزاماً مالیات پرداخت کنند و چنانچه نیاز به حمایت داشته باشند این حمایت‌ها به صورت جمعی- خرجی صورت گیرد. وی ضمن انتقاد از برخی معافیت‌های مالیاتی گفت در جهت رفع مشکلات اقتصادی کشور راهکاری جز مبارزه با فساد، شفاف‌سازی و اخذ مالیات از دانه‌درشت‌ها وجود ندارد.

 

وی در پایان همایش به پرسش‌های حاضران از جمله موارد زیر پاسخ داد.

س- با این توصیف آیا فعالان اقتصادی باید خودشان گزارش تراکنش‌های مالی را به سازمان امور مالیاتی گزارش کنند؟

ج- خیر؛ ماده 169 و 169 مکرر وظایفی را برای اشخاصی که با فعالان اقتصادی رابطه دارند (نظیر بانکها، سازمان بورس، دفاتر اسناد رسمی، سایر اشخاص حقوقی) تعیین کرده است. این اشخاص وظیفه دارند با توجه به حد آستانه گردش حساب فعالان اقتصادی را به سازمان امور مالیاتی گزارش کنند. توجه شود که الزاماً گردش حساب فعالان اقتصادی مشمول مالیات نخواهد شد. زیرا ممکن است بسیاری از این گردش‌ها قبلاً مالیات پرداخته باشد (مثلاً خرید فروش املاک). لذا در صورت ارائه مدرک مبنی بر پرداخت مالیات در قبل، مجدداً مشمول مالیات نمی‌شوند. یا چنانچه هر یک از فعالان اقتصادی از یک حساب خود به حساب دیگر خود وجه منتقل کند، این انتقال الزاماً مالیات‌پذیر نیست.

 

س- فعالان اقتصادی از کجا بدانند که چه مبالغی مالیات‌پذیر است؟

ج- دستورالعمل رسیدگی به تراکنش‌های مالی مشکوک به طور روشن و مشخص همه این موارد را توضیح داده است. لذا توصیه می‌شود حتماً فعالان اقتصادی این دستورالعمل را با دقت مطالعه و از نقل و انتقالات اقتصادی (به استثنای واریز وجه سهام‌دار به شرکت) از حساب جاری شرکاء یا حساب شخصی برای عملیات بازرگانی خودداری و از مشاوره‌های مالی- مالیاتی استفاده کنند.

 

س- چه مرجعی تشخیص می‌دهد وجوه مالی مشمول پولشویی است؟

ج- در این گونه موارد هر سازمان یا نهادی که مسئول است چون مدعی است باید مدرک مستند ارائه و انطباق موضوع با پولشویی باید در دادگاه صالحه که در قانون مالیات‌های مستقیم پیش‌بینی شده اثبات شود. بدین معنی که ادارات مالیاتی رأساً مجاز نیستند خود قاضی باشند. امر اثباتی بر عهده دادگاه صالحه است.

 

عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد، انجمن حسابداران خبره ایران به عنوان قدیمی‌ترین نهاد حرفه‌ای و همچنین جامعه حسابداران رسمی ایران در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود از برگزاری همایش‌های حرفه‌ای منجمله همایش‌های مالیاتی حمایت می‌کنند. کما این که در این همایش شاهد بودید که نشریات وزین انجمن در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

سه‌شنبه، 14 آذر 1396: «آیین گرامیداشت روز حسابدار» با حضور معاون نظارت مالی و خزانه‌دار کل کشور در ساختمان وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد

 

سید رحمت‌الله اکرمی در مراسم بزرگداشت روز حسابدار با بیان اینکه اطلاعات از مهمترین نیازهای افراد، سازمان‌ها و جامعه است، گفت: حسابداری می تواند بخش مهمی از نیازهای اطلاعاتی را تأمین نموده و در اختیار ذینفعان قرار ‌دهد و مبنای درستی برای تصمیم گیری فراهم آورد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، سید رحمت‌الله اکرمی معاون نظارت مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی و خزانه‌دار کل کشور، در آیین گرامیداشت روز حسابدار که در محل ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، از پیگیری اجرای حسابداری تعهدی در ایران از سال 1394 تاکنون خبر داد و گفت: تدوین نقشه راه اصلاح نظام حسابداری در حال تکمیل است.

 

سه‌شنبه، 14 آذر 1396: «آیین گرامیداشت روز حسابدار» با حضور معاون نظارت مالی و خزانه‌دار کل کشور در ساختمان وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد

 

وی اظهار داشت: گزارشگری مالی از ابزارهایی است که به مسئولان کمک می‌کند تا بتوانند نحوه ایفای وظایف خود را در استفاده از منابع شفاف‌سازی کنند.

خرانه‌دار کل کشور تاکید کرد: تحول در نظام مالی از نیازهای اساسی کشور بوده و در اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته است.

اکرمی پیش شرط مهم برای اجرای این تحول را اصلاح گزارشگری مالی و استفاده از حسابداری تعهدی دانست و اظهار داشت: اصلاح حسابداری بخش عمومی  نقطه آغاز تحول در نظام مالی و محاسباتی کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: از سال 1394 تاکنون اقدامات فراوانی برای اجرای حسابداری تعهدی انجام شده که مهمترین آن تشکیل کمیته اجرایی برای نقش‌آفرینی بیشتر ذیحسابان در فرآیند اصلاحات بوده است. در عین حال قوانین ناسازگار با اجرای حسابداری تعهدی احصاء و پیش نویس لایحه اصلاحیه آن تنظیم شده است.

اکرمی گفت: موضوع دیگر در مسیر اصلاح نظام حسابداری، وجود نقشه راه دقیق و مدون با توجه به شرایط کشور بوده که این نقشه در حال تکمیل است.

وی ادامه داد: پیاده‌سازی حسابداری تعهدی در بخش عمومی زمان‌بر بوده و دسترسی به منابع لازم و میزان پشتیبانی سیاسی در این خصوص تعیین کننده است.

 

سه‌شنبه، 14 آذر 1396: «آیین گرامیداشت روز حسابدار» با حضور معاون نظارت مالی و خزانه‌دار کل کشور در ساختمان وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد

 

همچنین مدیرکل هماهنگی و تلفیق حساب‌ها و روش‌های حسابداری نیز در این مراسم با اشاره به این که ۱۵ آذر روز حسابدار است، گفت: طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۹ تنها ۱۴ کشور حسابداری تعهدی را به صورت کامل اجرا کرده بودند که در سال ۲۰۱۵ این تعداد به ۴۱ کشور افزایش یافته است. در واقع کشورهایی که از مبنای تعهدی در حسابداری بخش عمومی خود استفاده می کنند طی 6 سال حدود سه برابر شده است.

علی فعال قیومی اظهار داشت: در ایران طی سال‌های اخیر اصلاحات خوبی در بودجه‌ریزی و گزارشگری مالی اتفاق افتاده که نتایج آن در آینده نزدیک مشخص می‌شود.

 

سه‌شنبه، 14 آذر 1396: «آیین گرامیداشت روز حسابدار» با حضور معاون نظارت مالی و خزانه‌دار کل کشور در ساختمان وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد

 

در ادامه این مراسم دکتر علی ثقفی، استادتمام گروه حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی و بنیانگذار انجمن حسابداری ایران گفت: حسابدار، کانال رسمی اطلاعات است و سالها طول کشید تا این عنوان به حسابداری اطلاق شود.

وی افزود: اعداد و ارقام، انتظارات آینده را عوض می کند و ثروتها را جابه‌جا می کند و گروه‌های اجتماعی نیز از طریق همین جابه‌جایی ثروتها ایجاد می‌شود.

بنیانگذار انجمن حسابداری ایران تصریح کرد: حسابداری بخش خصوصی بنیانش بر مبنای تضاد منافع و حسابداری بخش عمومی بر مبنای تعامل است. در واقع حسابداری دولتی باید توانایی ایفاء و ارزیابی مسولیت پاسخگویی را برای ذینفعان و استفاده‌کنندگان آن که در واقع مجلس شورای اسلامی و مردم هستند فراهم سازد.

 

در پایان مراسم با اهدای لوح، از تعدادی پیشکسوتان، ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استانها و بخش مالی دستگاههای اجرایی برتر تقدیر شد.

 

 

 

با حمایت معنوی انجمن حسابداران خبره ایران: اولین همایش حسابداری مدیریت شمال غرب کشور به همراه آیین گرامیداشت روز حسابدار در تبریز برگزار شد

روز پنجشنبه 9 آذر 1396 اولین همایش حسابداری مدیریت شمال غرب کشور به همراه آیین گرامیداشت روز حسابدار با حضور دبیرکل و عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران و با سخنرانی استاد عزیز عالی‌ور در تالار صداری تبریز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی انجمن حسابداران خبره ایران، اولین همایش حسابداری مدیریت شمال غرب کشور به همراه آیین گرامیداشت روز حسابدار، در روز پنج‌شنبه، 9 آذر 1396، با همکاری انجمن حسابداران خبره ایران، موسسه ارقام نگر آریا و موسسه همکاران کار و نوآوری در تالار صدرای تبریز برگزار شد. این همایش با سخنرانی نسیم دوستی مدیرعامل موسسه کارنو آغاز شد. سپس، امیر ابراهیم‌زاده، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، به عنوان  دبیر همایش به تبیین محورهای همایش پرداخت.

در ادامه، هنگامه مقدس‌پور سخنرانی مشروحی درباره ضرورت محاسبه بهای تمام شده، و انواع روش‌های محاسبه بهای تمام شده محصولات ارائه کرد. پس از وی نیز، استاد عزیز عالی‌ور سخنرانی خود درباره بهایابی بر مبنای فعالیت (ABC) را ارائه کرد. بخش صبحگاهی همایش، با سخنرانی امیر ابراهیم‌زاده درباره گزارشگری یکپارچه پایان یافت.

بخش عصرگاهی همایش، با اجرای موسیقی زنده آذری به مناسبت گرامیداشت روز حسابدار آغاز شد. سپس، مجری همایش با اعلام همزمانی این همایش با چهلمین زادروز محسن قاسمی، دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران، از وی برای حضور در این همایش قدردانی کرد. سپس، کارگاه «شیوه پیاده‌سازی بهایابی برمبنای فعالیت (ABC)» توسط استاد عزیز عالی‌ور برگزار شد.

در پایان، آیین گرامیداشت روز حسابدار با سخنرانی محسن قاسمی دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران آغاز شد. وی در سخنرانی خود با اشاره به تاریخ تکوین حرفه و دانشگاه‌های حسابداری در ایران طی بیش از یک قرن گذشته، بر ضرورت ترویج حرفه‌ای‌گری در حرفه حسابداری ایران از طریق صدور گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای در زمینه‌های تخصصی گوناگون حسابداری تاکید کرد. قاسمی ضمن تصریح بر ناکارآمد بودن دریافت مدارک تحصیلات تکمیلی دانشگاهی (کارشناسی ارشد و دکتری) در کار حرفه‌ای حسابداری، تاکید کرد، مدارک دانشگاهی مقاطع تحصیلات تکمیلی برای پرورش افراد دانشگاهی طراحی شده‌اند و اساساً از نظر حرفه‌ای چیزی به دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی نمی‌افزایند.

وی گواهینامه‌های حرفه‌ای متداول در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه را جایگزینی به مراتب مناسب‌تر از مدارک دانشگاهی دانست و در همین ارتباط به طراحی و برنامه‌ریزی برای اعطای دو گواهینامه حرفه‌ای جدید (علاوه بر "حسابدار مستقل خبره") در انجمن حسابداران خبره ایران در زمینه‌های تخصصی حسابداری مالی (حسابدار مالی خبره – CFA) و حسابداری مدیریت (حسابدار مدیریت خبره - CMA)اشاره کرد.

همایش با تقدیر از پیشکسوتان حرفه حسابداری و حسابرسی منطقه شمال غرب کشور و بریدن کیک روز حسابدار و گرفتن عکس یادگاری دسته‌جمعی پایان یافت.

با حمایت معنوی انجمن حسابداران خبره ایران: اولین همایش حسابداری مدیریت شمال غرب کشور به همراه آیین گرامیداشت روز حسابدار در تبریز برگزار شد

در روز پنج‌شنبه، 16 آذر 1396، «همایش سراسری مالیاتی استان آذربایجان شرقی» با سخنرانی غلامحسین دوانی، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، در تالار اندیشه ائل‌گلی تبریز، برگزار می‌شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، محورهای «همایش سراسری مالیاتی استان آذربایجان شرقی» که با حمایت معنوی انجمن حسابداران خبره ایران، در روز پنج‌شنبه، 16 آذر 1396، در تالار اندیشه ائل‌گلی تبریز، برگزار می‌شود، عبارتند از:

 • آشنایی با مقررات مربوط به مواد ۱۶۹ | تشریح آیین نامه ها
 • تغییرات جدید ضوابط صورت معاملات فصلی و تکلیف مودیان مالیاتی
 • پرسش و پاسخ در خصوص مالیات های مسقیم و ارزش افزوده
 • شناسایی فاکتورهای خرید و فروش قابل قبول حوزه مالیات

 

با حمایت معنوی انجمن حسابداران خبره ایران: «همایش سراسری مالیاتی استان آذربایجان شرقی» با سخنرانی غلامحسین دوانی، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، برگزار می‌شود

 

مطابق ابلاغیه صادره از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار: «حداکثر مهلت ارایه صورتهای مالی مبتنی بر استانداردهای بینالمللی گزارشگری مالی حسابرسیشده با توجه به لزوم هماهنگی با سازمان امور مالیاتی و بررسی جزییات اثرات مالیاتی، برای سال مالی 1395، شش ماه پس از تاریخ انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده همان سال ناشر، طبق استانداردهای حسابداری ایران، در سامانه کدال تعیین شد.»

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران (سنا)، حسن امیری عضو هیئت مدیره و معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با صدور ابلاغیه‎ای، خطاب به ناشران اوراق بهادار ثبت‎شده نزد این سازمان و حسابرسان معتمد این سازمان، چهار مصوبه این سازمان را در ارتباط با تهیه و انتشار صورتهای مالی شرکتها ملزم به رعایت IFRS در گزارشگری مالی سال 1395 را اعلام کرد.

 

متن کامل این ابلاغیه به شرح زیر است:

پیرو ابلاغیه شماره 005 / 440 / ب / 95 مورخ 25 آبان 1395 با موضوع «الزام شرکتها به رعایت استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) در تهیه صورتهای مالی»، سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص موارد ذیل تصمیمگیری کرد:

 1. با عنایت به درخواست‌های مکرر ناشران، حداکثر مهلت ارایه صورت های مالی مبتنی بر استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی حسابرسی شده با توجه به لزوم هماهنگی با سازمان امور مالیاتی و بررسی جزییات اثرات مالیاتی، برای سال مالی 1395، 6 ماه پس از تاریخ انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده همان سال ناشر، طبق استانداردهای حسابداری ایران، در سامانه کدال تعیین شد و در خصوص نحوه افشای آن مجددا اطلاع رسانی خواهد شد.
 2. ارایه صورت های مالی مبتنی بر استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی حسابرسی شده به زبان فارسی خواهد بود. علاوه بر آن، ارایه صورت های مالی مذکور به زبان انگلیسی اختیاری است.
 3. ملاک تصمیم‌گیری در مجامع عمومی شرکت ها، صورت های مالی بر اساس استانداردهای حسابداری ایران، خواهد بود.
 4. صورت‌های مالی مبتنی بر استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی باید حسابرسی ‌شده باشد و سایر روش‌های اطمینان‌بخشی همچون بررسی اجمالی، روش‌های توافقی و ... مورد تایید نیست.

 

از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار حداکثر مهلت ارایه صورت‎های مالی مبتنی بر استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) برای سال مالی 1395، شش ماه پس از تاریخ انتشار صورت‌های مالی طبق استانداردهای حسابداری ایران تعیین شد

(برای دیدن فایل ابلاغیه روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

 

در پی گسترش تعاملات سیاسی و اقتصادی ایران در گستره بینالمللی در دوران پسابرجام، و مورد توجه قرار گرفتن مباحث مربوط به پیادهسازی استانداردهای بینالمللی گزارشگری مالی (IFRS) در نظام گزارشگری مالی بنگاههای بزرگ و دارای ذینفعان عمومی کشور (از جمله، شرکتهای بزرگ بورسی، بانکها، موسسات اعتباری، و بیمهها)، و پیرو اقدامات مثبتی که در این ارتباط از سوی نهادهای تاثیرگذار بر حرفه حسابداری ایران از جمله، انجمن حسابداران خبره ایران، مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک مرکزی، و سازمان حسابرسی انجام شده است؛ انجمن حسابداران خبره ایران در نظر دارد در روز چهارشنبه، 8 شهریور 1396، سی و نهمین همایش خود با عنوان «پیاده‎سازی استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی (IFRS) در صنعت بیمه کشور» را در تالار الغدیر، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار کند. علاقه‎مندان می‎توانند برای ثبت‎نام و اطلاعات تکمیلی به صفحه همایش به نشانی www.iica.ir/39th مراجعه فرمایند.«دومین همایش ملی رویکردهای نوین حسابداری بخش عمومی»، شهریور 1396، توسط دانشگاه شمال در شهر آمل برگزار خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی انجمن حسابداران خبره ایران، «دومین همایش ملی رویکردهای نوین حسابداری بخش عمومی» روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، 1 و 2 شهریور 1396، در محل تالار همایشهای دانشگاه شمال واقع در شهر آمل، مازندران برگزار خواهد شد.دبیرعلمی همایش

 

موضوعات محوری همایش

مهلت ارسال مقالات

علاقه‎مندان ارسال مقاله به این همایش می‎توانند پس از مطالعه «راهنمای ارسال مقاله» (تهیه شده توسط کمیته علمی همایش)، مقالات خود را حداکثر تا 1 مرداد 1396 در یکی از محورهای اصلی زیر به دبیرخانه همایش ارسال کنند. زمان اعلام نتیجه داوری مقالات نیز 25 مرداد 1396 اعلام شده است.

 1. گزارشگری مالی در پرتوIPSAS  و نهادهای ناظر
 2. آموزش حسابداری بخش عمومی : تعامل حرفه و دانشگاه
 3. رویکردهای نوین در حسابداری بخش عمومی
 4. سیستم های اطلاعاتی حسابداری بخش عمومی
 5. تامین مالی بخش عمومی و اقتصاد مقاومتی
 6. حسابرسی بخش عمومی و رویکردهای نوین
 7. تاثیر استانداردهای حسابداری بخش عمومی بر گزارشگری مالی
 8. تاثیر استانداردهای حسابداری بخش عمومی بر سودمندی اطلاعات مالی
 9. تاثیر استانداردهای حسابداری بخش عمومی بر اثربخشی اطلاعات مالی
 10. عوامل موثر بر سودمندی اطلاعات مالی در بخش عمومی
 11. عوامل موثر بر اثربخشی اطلاعات مالی در بخش عمومی
 12. محدودیتهای حاکم بر اجرای استانداردهای حسابداری بخش عمومی
 13. عوامل موثر بر اجرای استانداردهای حسابداری بخش عمومی
 14. رویکرد تدوین چارچوب نظری بخش عمومی و روش شناسی آن
 15. کاربرد و نقشIT  در حوزه حسابداری بخش عمومی
 16. رویکردهای هنجاری و اثباتی در حوزه بخش عمومی
 17. نقش حسابداری مدیریت در بخش عمومی
 18. حسابرسی داخلی در بخش عمومی: ضرورتها، کارکردها، چالش ها و موانع
 19. مباحث نظری در خصوص مبانی مناسب در حسابداری بخش عمومی ایران
 20. بهینه گزینی از بهترین تجارب در استقرار حسابداری بخش عمومی
 21. رویکرد اخلاقی و اخلاق حرفه ای در بخش عمومی

 

علاقه مندان میتوانند برای اطلاعات بیشتر به وبگاه رسمی این کنفرانس به نشانی http://conf.shomal.ac.ir/PSA96 مراجعه کنند.

 

«دومین کنفرانس ملّی اقتصاد، مدیریت و حسابداری»، روز چهارشنبه، 14 تیر 1396، در محل سالن همایش‎های سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان برگزار خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، «دومین کنفرانس ملّی اقتصاد، مدیریت و حسابداری» توسط دانشگاه شهید چمران اهواز، سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان و پارک علم وفناوری خوزستان،روز چهارشنبه، 14 تیر 1396، در محل سالن همایشهای سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان برگزار خواهد شد.

 

موضوعات محوری حسابداری

مهلت ارسال مقالات

از سوی دبیرخانه دائمی کنفرانس ملی اقتصاد، مدیریت و حسابداری، آخرین مهلت ارسال مقالات به این کنفرانس 31 خرداد 1396 اعلام شده است. مقالات پذیرفته در این کنفرانس در سامانه های CIVILICA و ISC نمایه خواهند شد.محورهای اصلی این کنفرانس در ارتباط با "حسابداری" به شرح زیر اعلام شده است:

 • حسابداری دولتی و پاسخگویی
 • سیستم های اطلاعات حسابداری
 • نقش حسابداری درتوسعه بازار سرمایه
 • اطلاعات حسابداری در ارزیابی شرکت ها
 • کاربرد روش های هزینه یابی در حسابداری مدیریت
 • حسابداری منابع انسانی
 • حسابداری سرمایه فکری
 • حسابداری، حسابرسی و تحولات فناوری اطلاعات
 • قانون مالیات و حسابداری مالیات بر ارزش افزوده
 • حسابداری محیط زیست
 • یافته ها و مباحث نوین در حسابداری و حسابرسی
 • لزوم به کارگیری تفکرات نوین در میان تصمیم گیرندگان و تدوین کنندگان قوانین و استانداردها
 • اخلاق حرفه ای در حسابداری وحسابرسی
 • مهندسی مالی، رویکردها و چالش ها و تحقیقات کاربردی
 • تاثیر حسابداری بر سرمایه های ملی همچون نفت
 • استانداردهای حسابداری و حسابرسی
 • روش های تأمین مالی در سازمان ها ودانشگاه ها
 • استانداردگذاری یکپارچه برای گزارشگری مالی
 • نوآوری های مالی در حوزه حسابداری
 • کاربرد فناوری اطلاعات در حسابداری
 • نقش حسابداری و حسابرسی در بحران های مالی
 • مدیریت هزینه و ارزش آفرینی برای سهامداران
 • حسابرسی وچالش های پیش رو
 • و تمام موضوعات مرتبط با حسابداری و حسابرسی

 

علاقه مندان می‎توانند برای اطلاعات بیشتر به وبگاه رسمی این کنفرانس به نشانی http://www.ema2.ir/fa مراجعه کنند.در اطلاعیه صبح امروز (شنبه) بانک مرکزی ضمن تاکید بر تنظيم صورت‌هاي مالي سال ۱۳۹۵ مطابق نمونه ابلاغي بانک مرکزي، از حسابرسان شبکه بانکی کشور نیز خواسته شده است: «از تنظيم بند‌هاي شرط و توضيحي ناقص، مبهم و پيچيده که فهم آن را براي استفاده کنندگان صورت‌هاي مالي دشوار مي‌کند، خودداري کنند».

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه شماره ۹۶.۷۶۰۰۹ مورخ ۱۳۹۶.۳.۱۳ شفافيت و قابليت اتکاي مالي را مولفه اصلي کيفيت گزارشگري مالي عنوان کرده است که صورت‌هاي مالي، يادداشت‌هاي پيوست و گزارش حسابرسي را شامل مي‌شود.

 

در این بخشنامه تاکید شده است: شواهد نشان مي‌دهد در سطح بين المللي و در ارتباط با شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس‌هاي اوراق بهادار به ويژه بانک‌ها و موسسات اعتباري، انتشار گزارش حسابرسي غيرمقبول اصولاً جايگاهي ندارد. صدور گزارش‌هاي حاوي اظهار نظر حسابرسي، مشروط، آن هم با بند‌هاي متعدد، مبهم و با اهميت، اعتبار صورت‌هاي مالي را به شدت مخدوش ساخته و اطمينان استفاده کنندگان را سلب مي‌کند. فراواني اين نوع گزارش‌‌ها در ارتباط با صورت‌هاي مالي شرکت‌ها در ايران، رويه‌اي نادرست و رو به تزايدي است که متاسفانه به يک عرف تبديل شده است. اين نقيصه‌ بارز به طور کلي فلسفه وجودي گزارشگري مالي که فراهم کردن اطلاعات قابل اتکا و سودمند براي تصميم گيري است را به شدت مخدوش کرده و اکنون به يکي از موانع اصلي تعاملات بين المللي بانک‌هاي ايراني تبديل شده است. اين موضوع بارها مورد اشاره طرف‌هاي خارجي قرار مي‌گيرد و لزوماً ارتباطي با نوع استاندارد‌هاي حسابداري مورد استفاده (ملي يا بين‌المللي) نیز ندارد.
 

در ادامه این بخشنامه آمده است: کيفيت گزارشگري مالي بانک‌ها ‏و موسسات اعتباري با توجه به ضرورت تسريع در برقراري ارتباطات بانکي بين المللي، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. براين اساس، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران به عنوان مرجع نظارت بر عملکرد بانک‌ها ‏و موسسات اعتباري و در راستاي صيانت از منافع سپرده‌گذاران و ايفاي مسئوليت در ايجاد و حفظ سلامت و ثبات نظام بانکي کشور، اقدامات اصلاحي تدريجي را اتخاذ کرده است.

 

در این بخشنامه، بانک مرکزی، به منظور تسهيل در برقراري ارتباطات بين المللي بانک‌هاي ايراني و پيرو مکاتبات قبلي خود در ارتباط با گزارشگري مالي و برگزاري مجامع عمومي سال مالي ۱۳۹۵، موارد زير را متذکر شده است:

 

۱. هيات مديره بانک‌ها و موسسات اعتباري موظفند با اهتمام کامل نسبت به تنظيم صورت‌هاي مالي سال ۱۳۹۵ مطابق نمونه ابلاغي بانک مرکزي اقدام کنند. به ويژه تمام يادداشت‌هاي پيوست صورت‌هاي مالي نمونه جديد که در اولين سال اجرا، ناقص ارسال شده بود، را به طور کامل ارائه کنند. همچنين هيات مديره مکلف است دسترسي کامل حسابرسان به اطلاعات را فراهم کرده و با صدور دستور همکاري حداکثري به تمامي سطوح مديريتي بانک‏ و موسسه اعتباري، به گونه‌اي عمل کنند که محدوديتي در رسيدگي حسابرسان مستقل در فرآيند حسابرسي وجود نداشته باشد. به علاوه، ضمن برگزاري جلسات با حسابرسان مستقل به منظور رفع ابهامات و عدم توافق‌هاي احتمالي با هدف دستيابي به گزارش مطلوب حسابرسي، اهتمام لازم را مبذول کنند.

 

۲. ضروري‌ است حسابرسان مستقل بانک‌ها و موسسات اعتباري با اهتمام کامل و حرفه‌اي، در رسيدگي‌ها به گونه‌اي عمل کنند که گزارش‌هاي حسابرسي صادر شده با رعايت دقيق استاندارد‌هاي حسابرسي تنظيم شود. در اين ارتباط لازم است حسابرسان از تنظيم بند‌هاي شرط و توضيحي ناقص، مبهم و پيچيده که فهم آن را براي استفاده کنندگان صورت‌هاي مالي دشوار مي‌کند، خودداري کنند. همچنين اين شيوه براي مرجع نظارتي و در راستاي ايفاي مسئوليت‌هاي ذاتي نظارتي نيز مفيد واقع نمي‌شود. زيرا بر اساس عرف بين المللي، تکيه بر گزارش‌هاي حسابرسي با کيفيت يکي از ابزار‌هاي اصلي نظارتي تلقي مي‌شود. به خصوص رسيدگي و اظهار نظر نسبت به طبقه بندي و ذخيره‌گيري تسهيلات اعطايي، سود‌هاي شناسايي شده مرتبط با معاملات مشکوک و مسئله دار و اظهار نظر نسبت به محاسبه صحيح درآمدهاي مشاع و تخصيص آن بين دو طبقه از تامين‌کنندگان منابع يعني سپرده‌گذاران و سهامداران (موضوع صورت عملکرد سپرده‌هاي سرمايه گذاري و يادداشت‌هاي آن) بايد در نهايت دقت و با رعايت کامل استاندارد‌هاي حسابداري و مقررات بانک مرکزي انجام و بند‌هاي احتمالي شرط و يا توضيحي با دقت و صراحت کامل تنظيم شود. لازم به ذکر است نمونه‌هاي متنوعي از گزارش‌هاي حسابرسي صادر شده در سال‌هاي گذشته که توسط کميته نظارت بر عملکرد حسابرسان مورد بررسي قرار گرفته، مويد عدم رعايت نکات مورد اشاره است. برخورد نامناسب در ارتباط با نحوه طبقه بندي و کسري ذخاير کاهش ارزش تسهيلات، سود‌هاي شناسايي شده معاملات مشکوک و عدم توجه و اظهار نظر نسبت به مازاد سود پرداختي به سپرده‌گذاران از جمله اين کاستي‌ها بوده است.

 

۳. ضروري است پيش نويس نهايي گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانوني قبل از صدور نهايي براي اين بانک ارسال و متعاقباً طبق جدول زمان‌بندي شده، امضاءکنندگان گزارش در جلسه‌اي با ناظران اين معاونت به منظور تبادل نظر و رفع ابهامات احتمالي شرکت کنند و پس از آن بر اساس توافقات حاصله نسبت به صدور گزارش نهايي اقدام شود. برگزاري اين جلسات که امروز يک رويه حاکم بر ارتباط متقابل حسابرس و مقام ناظر مي‌شود، با توجه به تجربيات ساير کشور‌ها و رهنمود‌هاي کميته تخصصي بال، در ارتقاي کيفيت گزارشگري مالي بانک‌ها و موسسات اعتباري بسيار موثر بوده است.

 

در پایان این بخشنامه تصریح شده است: حسب مورد، مسئوليت عدم رعايت مفاد اين بخشنامه برعهده هيات مديره بانک‌ها و موسسات اعتباري و امضاء کنندگان گزارش حسابرسي خواهد بود. همچنین صدور تاييديه برگزاري جلسات مجمع عمومي بانک‌ها‏ و موسسات اعتباري منوط به رعايت کامل نکات يادشده خواهد بود.

غلامرضا سلامی، رئیس اسبق شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران و مشاور فعلی وزیر راه و شهرسازی در امور حسابداری، حسابرسی و اصول حاکمیت شرکتی، در یادداشتی که در شماره امروز (چهارشنبه) روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شد به تشریح «متغیرهای لازم در ایجاد اشتغال» پرداخت. متن کامل این یادداشت به نقل از شماره 4047 روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 27 اردیبشهت 1396 به شرح زیر ارائه می شود:

 

متغیرهای لازم در ایجاد اشتغال

غلامرضا سلامي/ صاحب نظر اقتصادی

 

به‌نظر مي‌رسد خيلي از شعارهاي انتخاباتي بيش از آنكه پوپوليستي باشد، حاصل درك سطحي از مسائل اقتصادي است. شايد طراحان این شعارها هم مقصر نباشند زيرا سال‌ها است در ايران اين غلط مصطلح رایج شده كه همواره توليد بيشتر، معادل اشتغال بيشتر است. به همين دليل وقتي يكي از نامزدها ادعا مي‌كند كه مي‌تواند سالي 5/ 1 ميليون شغل جديد ايجاد كند بدون آنكه راهكاري ارائه کند آنگاه مخاطب از وعده ديگر همين كانديدا كه مي‌خواهد هر ساله 25 درصد از هزاران واحد توليدي تعطيل شده را راه‌اندازي كند، چنين نتيجه مي‌گيرد كه راهكار نامزد مورد بحث براي ايجاد اين حجم از اشتغال، توليد بيشتر از طريق راه‌اندازي واحدهاي توليدي تعطيل شده است. البته اعلام نشده است كه چه ميزان سرمايه و چه مقدار منابع بانكي براي راه‌اندازي اين واحدها مورد نياز بوده و قرار است از كجا تامين شود. حتي از صحبت‌ها چنين برداشت مي‌شود كه قرار است اين ميزان اشتغال ازسوی دولت ايجاد شود كه البته ناگفته پيداست با توجه به كسري بودجه دولت و تنگناهاي اعتباري موجود در بانك‌هاي كشور اين سناريو كاملا بايد كنار گذاشته شود.

 

اما چنانكه مقصود مورد نظر اين باشد كه اين مبالغ هنگفت را سرمايه‌گذاران داخلي از محل منابع بازار سرمايه داخلي تامين خواهند كرد در آن صورت بايد گفت این تصور با ظرفيت اندك بازار سرمايه سازگاری ندارد. آخرين فرض اين است كه توجه اصلی معطوف به سمت بازار پول و سرمايه خارج از كشور است. در اين صورت بايد گفت چنين انديشه‌اي نیازمند تعاملات سازنده با كشورهاي صاحب سرمايه و تكنولوژي است. با اين وجود و به فرض محال اگر دولتی قادر باشد كه سرمايه و منابع لازم براي راه‌اندازي كارخانه‌های متروكه را به ترتیب وعده‌های داده شده تامين كند، در آن صورت بايد پرسيد كه با محصولات توليدي ازسوی اين واحدهاي راه‌اندازي شده چه كار خواهيد كرد؟ پاسخ به این پرسش البته یک پیش‌زمینه دارد؛ علت تعطيلي واحدهاي توليدي مورد نظر كدام يك از گزينه‌هاي زير بوده است؟

 

الف- نبودن بازار براي محصولات توليدي به‌دليل اشباع بازار.

ب- نبودن بازار براي محصولات توليدي به‌دليل كيفيت پائين و قيمت تمام شده بالا.

ج- نبودن بازار براي محصولات توليدي به‌دليل واردات ارزان قيمت.

د- تمام گزينه‌هاي فوق و زيان‌دهي مزمن و انباشته اين واحدهاي اقتصادي.

 

1- درصورتي‌كه پاسخ (الف) انتخاب شود در آن صورت چه برنامه‌اي برای ايجاد بازار جديد (صادرات) براي محصولات مازاد وجود دارد؟ آيا براي ايجاد بازار صادراتي حاضرند ارزش پول ملي را بيش از پيش كاهش دهند؟ آيا با كاهش ارزش پول ملي، بهاي تمام شده محصول اكثر واحدهاي توليدي كشور كه به‌شدت به اقلام وارداتي يا اقلامي كه بهاي آنها شديدا وابسته به نرخ ارز (مانند صنايع اتومبيل) است را افزايش نخواهد داد؟ آيا كاهش ارزش پول ملي تورم و در نتيجه قيمت تمام شده محصولات صادراتي را افزايش نمي‌دهد؟ آيا با ايجاد جو متشنج در روابط بين‌المللي اصولا امكان افزايش بازار صادراتي وجود خواهد داشت؟

 

2- درصورتي‌كه پاسخ گزينه (ب) باشد در آن صورت براي افزايش بهره‌وري در توليد و كاهش بهاي تمام شده و افزايش كيفيت محصولات و رقابت‌پذير كردن اين محصولات در بازار، برنامه‌اي تهیه شده است؟ اگر ماشين‌آلات و تكنولوژي مورد بهره‌برداري واحد توليدي قديمي باشد، قصد بر اين است كه تمام اين ماشين‌آلات، تجهيزات و تكنولوژي جايگزين شود؟ در آن صورت مبالغ لازم براي اين نوسازي چه ميزان خواهد بود؟ آيا با اين فرض منظور از واحدهاي توليدي تعطيل شده غير ‌از «خرپا» يا حداكثر «سوله» چيز ديگري هست؟ اگر قيمت تمام شده بالا نتيجه تحميل نيروي كار اضافي یا ضعف كارآیي باشد آيا دولت جديد اجازه تعديل نيروي انساني يا اعمال مديريت به‌منظور ارتقای كارآیي را براي كارفرمايان فراهم مي‌سازد؟ اگر قيمت تمام شده بالا ناشي از عدم استفاده از ظرفيت كامل توليد باشد در آن صورت با توجه به محدوديت مندرج در گزينه (الف)، دولت چگونه مي‌خواهد اين مشكل را حل كند؟

 

اگر مديريت واحد توليدي اصولا ابتدایي‌ترين فن مديريت و تجارت را نداند آنگاه دولت چه تدبيري به‌كار خواهد برد؟ و بالاخره درصورتي‌كه به هر طريق اين بيمار قابل معالجه نبوده و مرگ آن حتمي به‌نظر برسد، با كدام ساز و كار صاحبان واحد توليدي و كل اقتصاد را از به‌دوش كشيدن توان‌فرساي اين جسد، نجات خواهند داد؟

 

3- در صورتي ‌كه پاسخ گزينه (ج) است، در آن صورت بايد پرسيد كه برنامه درنظر گرفته شده براي جلوگيري از واردات محصولات ارزان قيمت چیست؟ آيا ذهن اقتصاددانان دولت مفروض روی كاهش بيش از پيش ارزش پول ملي متمركز خواهد بود؟ در آن صورت تمام عواقب چنين تصميمي (به‌شرحي كه در بالا به آن اشاره شد) را ملحوظ نظر قرار داده‌اند؟ آيا گزينه افزايش تعرفه‌هاي گمركي و محدوديت‌هاي ديگر براي جلوگيري از واردات كالا مورد نظر دولتمردان مفروض خواهد بود؟ در آن صورت آيا با اعمال اين سياست سرنوشت تمامي صنايع موردنظر به سرنوشت صنعت خودروسازي كشور دچار نخواهند شد؟ با توجه به شكست تطويل اجراي سياست «جايگزين واردات» كه منجر به نازل بودن ميزان صادرات غير‌صنعت نفتي كشور شده است، اميدي به آينده اقتصاد مقاومتي وجود خواهد داشت؟ آيا مردم ايران در اثر اعمال چنين سياستي با انبوهي از توليدات گران‌قيمت و بي‌كيفيت روبه‌رو نخواهند بود؟ حتما يادمان نرفته است كه تا همين 30 سال پيش مردم ايران تلويزيون مونتاژي بدون كيفيت توليد داخلي را با قيمتي چند برابر و پس از مدت‌ها معطلي در صف انتظار و با هزاران منت می‌خریدند.

 

4- پاسخ صحيح از نظر من تمام گزينه‌هاي فوق است؛ يعني اكثر اين واحدهاي تجاري زيان‌ده و به احتمال زياد ورشكسته هستند و تزريق پول و سرمايه بدون مطالعه به اين واحدها دور ريختن منابع است و در آن صورت مشخص است كه براي ايجاد اشتغال آن هم در چنين حجم عظيمي صرفا نمي‌توان به سرمايه‌گذاري و توليد در اين واحدها دل بست و مساله اشتغال به آن سادگي كه بعضي‌ها تصور مي‌كنند، نيست. آنها كه اين پيچيدگي‌ها را مي‌دانند و با علم به صعوبت كار، وعده مي‌دهند به‌طور قطع پوپوليست هستند و آنهایي كه ادعاهايشان در حد بضاعت و توانايي اندكشان هست، شايستگي قبول چنين مسووليت عظيمي را ندارند. بالاخره آنهایي كه با علم به محدوديت‌ها و زمانبر بودن حل مساله بيكاري، از دادن وعده‌هاي بيهوده پرهيز مي‌كنند و صادقانه مي‌گويند كه با تمام تلاششان براي ايجاد اشتغال در حد 700‌هزار شغل در سال باز هم به‌دليل عمق خرابكاري‌هاي صورت‌گرفته در اقتصاد كشور، در كوتاه‌مدت هر سال 500 هزار نفر ديگر به تعداد بيكاران اضافه خواهد شد، نباید با غفلت آگاهان بي‌تفاوت روبه‌رو شوند؛ زیرا در این صورت ميدان و عرصه به ديگراني واگذار می‌شود كه احساس مسووليتي نسبت به وعده‌هاي خود ندارند.

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد شماره 4047 مورخ 27 اردیبشهت 1396 گفتنی است، «ترجمه فارسی بخش نخست سند بال دو» در بهمن ماه سال گذشته و «ترجمه فارسی بخش دوم سند بال دو» نیز در مردادماه سال جاری توسط بانک مرکزی منتشر شده بود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، کمیته نظارت بانکی بال (Basel Committee on Banking Supervision‏- BCBS) به منظور ایجاد همگرایی بین‌المللی در زمینه مقررات نظارتی حاکم بر کفایت سرمایه بانک‌های فعال در سطح بین‌المللی و داخلی کشورها، تلاش‌های مستمری را که سرآغاز آن به سال 1988 میلادی برمی‌گردد، شروع کرد تا بدین‌وسیله با همکاری‌ مقامات بانکداری کشورهای عضو آن، استانداردی را در راستای اندازه‌گیری سرمایه واجد شرایط برای پوشش ریسک‌های فراروی عملیات بانک‌ها معرفی کند. نتیجه تلاش‌های مذکور، انتشار سه سند موسوم به "اسناد بال" یا "توافقنامه بال" بوده که یکی از مهمترین آن‌ها، سند بال دو است. علت چنین تلاش گسترده‌ای، سعی در فراهم آوردن شرایط احتیاطی برای نظام بانکی‌ کشورها است تا بدین وسیله همواره "ثبات و سلامت" نظام بانکی و به دنبال آن سایر بازارهای مالی در سطح مطلوبی حفظ شود. برخورداری بانک‌ها از سطح مطلوب سرمایه واجد شرایط طبق آن‌چه در اسناد مورد اشاره تعیین شده است، می‌تواند سپر حفاظتی محکمی در برابر زیان‌های احتمالی بوده و مانع از بروز بحران‌های ناگهانی در بانک‌ها‌ شود.

 

سند بال دو با بررسی دقیق‌تر مؤلفه‌های مرتبط با ریسک‌های مهم موجود در فعالیت‌های بانک‌ها یعنی ریسک اعتباری، ریسک عملیاتی و ریسک بازار‏- ضمن تکمیل و اصلاح سند بال یک در این زمینه‏- چارچوب منسجم و با استحکام بیشتری را برای ساختار سرمایه بانک‌ها معرفی کرده است. در دو بخش ابتدایی ترجمه سند بال دو که پیش‌تر به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد، علاوه بر معرفی اقلام واجد شرایط و قابل محاسبه در سرمایه پایه و کسورات آن، اصول نحوه محاسبه دارایی‌های موزون به ریسک اعتباری و ریسک عملیاتی معرفی شد. محاسبه دارایی‌های موزون به ریسک اعتباری بر مبنای روش استاندارد، از طریق معرفی و تعیین ضرایب ریسک برای اقلام ترازنامه بانک‌ها که منجر به ایجاد و توسعه این نوع ریسک در بانک‌ها می‌‌گردد، انجام می‌شود. در خصوص ریسک عملیاتی نیز پس از محاسبه سرمایه پوششی مورد نیاز برای ریسک عملیاتی، دارایی‌های موزون به ریسک عملیاتی با رعایت حداقل کفایت سرمایه یعنی نسبت 8 درصد محاسبه می‌شود.

 

بخش حاضر از ترجمه سند بال دو، به مقوله بسیار مهم ریسک بازار و تعیین الزام سرمایه‌ای مناسب برای پوشش این نوع ریسک می‌پردازد. بر این اساس، منشأ ریسک بازار برای بانک‌ها می‌تواند ناشی از تغییرات قیمت سهام نزد بانک‌ها، نوسانات نرخ ارز، نوسانات نرخ سود که منجر به تغییر قیمت ابزارهای مالی حساس به نرخ سود می‌شود و نوسانات قیمت کالا ‌باشد. روش‌های متفاوتی برای محاسبه سرمایه پوششی ریسک بازار هر یک از این ابزارها و دارایی‌ها ارایه شده که مبتنی بر مفروضاتی است. به عنوان مثال، در خصوص ریسک نرخ سود (بهره) دو روش ریسک خاص و عام در چارچوب رویکرد اندازه‌گیری استاندارد ارایه شده است. در واقع تعیین پوشش سرمایه‌ای لازم برای نگهداری اوراق بدهی (حساس به نرخ سود) باید در دو قالب محاسبه سرمایه پوششی برای ریسک خاص هر ابزار و سرمایه پوششی ریسک عام کل پرتفوی انجام پذیرد. بر این اساس، سرمایه پوششی برای ریسک خاص بر مبنای جداول مختلف رتبه اعتباری ناشران و زمان باقی مانده تا سررسید ابزارها که به شکل استاندارد ارایه شده است، محاسبه می‌شود. همچنین، راه‌کارهایی در ارتباط با اوراقی که بدون رتبه بوده و یا توسط اوراق مشتقه، پوشش یافته‌اند نیز ارایه شده است. برای محاسبه سرمایه پوششی ریسک عام ابزارهای مذکور، دو روش "استفاده از سررسید" و "دیرش" معرفی شده است. در روش سررسید، ضرایب ریسک متناظر با دامنه زمانی باقی مانده تا سررسید اوراق، ‌متناسب با نرخ کوپن 3 درصد (کمتر یا بیشتر) و تغییرات مفروض در نرخ سود (بازده تا سررسید) ارایه شده است که ضرایب مذکور برای محاسبه سرمایه پوششی لازم برای هر یک از این اوراق مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، دو نوع تهاتر در خصوص وضعیت‌های مختلف خرید و فروش ابزارها در هر دامنه زمانی تحت عنوان "تهاتر افقی" و "تهاتر عمودی" نیز باید در محاسبه الزام سرمایه‌ای مذکور در نظر گرفته شود. در روش دیرش، ابتدا حساسیت قیمت ابزارهای حساس به نرخ سود محاسبه شده و مطابق با دامنه‌های زمانی معرفی شده در جدول مربوط در متن، پوشش سرمایه‌ای محاسبه می‌شود.

 

همانند اوراق و ابزارهای بدهی، برای محاسبه سرمایه پوششی جهت پوشش ریسک بازار اوراق سهام و سایر ابزارهای مالکانه مشابه، دو نوع ریسک خاص و عام باید در نظر گرفته شود که طی آن، حداقل سرمایه پوششی برای این نوع ریسک 8 درصد برای هر کدام از ریسک‌های خاص و عام با رعایت شرایط مندرج در این بخش است.

 

در خصوص ریسک نرخ ارز، ابتدا منابع در معرض ریسک نرخ ارز از طریق روش‌های ارایه شده برای محاسبه خالص وضعیت باز ارزی (Net Open Position‏-NOP) برای هر ارز و برای تمامی ارزها، محاسبه می‌شود. در این فرایند، طلا نیز به عنوان یک ارز در نظر گرفته می‌شود، زیرا همبستگی نوسانات قیمت آن با نوسانات نرخ‌های ارز زیاد است. پس از اینکه منابع در معرض ریسک نرخ ارز در هر ارز محاسبه شد، کل خالص وضعیت باز ارزی (برای تمامی ارزها و طلا) محاسبه شده و سپس 8 درصد آن به عنوان حداقل سرمایه پوششی لازم در مقابل نوسانات نرخ ارز در نظر گرفته می‌شود. نگهداری کالا از قبیل محصولات کشاورزی، مواد معدنی (از قبیل نفت) و فلزات قیمتی (به استثناء طلا) که در یک بازار ثانویه معامله می‌شود نیز دارای نوسانات قیمت بوده و لذا لازم است حداقل سرمایه‌ای را برای پوشش ریسک این نوع کالا‌های تحت تملک بانک‌ها در نظر گرفت. روش‌های مختلفی برای تعیین سرمایه پوششی لازم در این خصوص معرفی شده است که از آن میان می‌توان به روش ساده اشاره کرد که طبق آن، حداقل سرمایه پوششی عبارت است از 15 درصد خالص وضعیت (خرید یا فروش) در هر کالا.

 

گفتنی است که به‌کارگیری صحیح روش‌های فوق با توجه به نوع و حجم فعالیت‌های هر بانک در هر یک از بازارهای مذکور می‌تواند تصویر درستی را از ریسک‌های پیش‌روی بانک ارایه دهد و بنابراین قادر خواهد بود اقدامات احتیاطی لازم را در خصوص کنترل و مدیریت ریسک بر مبنای آن‌چه انتظار مقام ناظر شبکه بانکی است، اتخاذ کند. به علاوه، پیاده‌سازی چنین استانداردهایی، گامی مؤثر در تطبیق بیشتر بانک‌های کشور نسبت به مقررات و استانداردهای بین‌المللی است.

 

لازم به ذکر است انتشار سند بال سه به معنای ابطال و عدم اعتبار سند بال دو نیست؛ چراکه در سند بال سه، مقوله مدیریت ریسک نقدینگی و کیفیت اقلام سرمایه‌ای واجد شرایط برای محاسبه کفایت سرمایه، به اضافه سپر حفاظتی بیشتر در ساختار سرمایه بانک‌ها مورد نظر است که این می‌تواند به عنوان یک استاندارد تکمیل‌کننده فرایند مدیریت ریسک و بهبود کفایت سرمایه معرفی شده در سند بال دو باشد.

 

امید است با ترجمه اسناد بین المللی نظارت بانکی و به اشتراک گذاردن آن‌ها با بانک‌ها،گام مؤثری در تعمیق و پیاد‌ه‌سازی مفاهیم مذکور در نظام بانکی کشور برداشته و مراحل اجرای چنین استانداردهایی در کشور تسهیل شود. همچنین، از هرگونه پیشنهاد اصلاحی و تکمیلی در این خصوص توسط مخاطبان محترم استقبال می‌شود. بخش‌های بعدی سند مذکور نیز به تدریج در اختیار نظام بانکی کشور قرار داده خواهد شد.

 

 1. «ترجمه فارسی بخش نخست سند بال دو»
 2. «ترجمه فارسی بخش دوم سند بال دو»
 3. «ترجمه فارسی بخش سوم سند بال دو»

مطابق اطلاعیه صادره از سوی جامعه حسابداران رسمی ایران، مركز آمـوزش و تحقيقـات حسـابداري حرفـهاي جامعـه حسـابداران رسـمي ايـران، در اجـراي ماده 12 آييننامه سقف مجـاز ارائـه خـدمات تخصصـي و حرفـهاي توسـط اعضـاي جامعـه حسابداران رسمي ايران و به منظور تعيين رتبههاي حرفهاي كاركنان مؤسسات حسابرسي عضو جامعه، هشتمين نوبت آزمون احراز رتبههاي حرفهاي (حسابرس ارشد، سرپرسـت حسابرسـي و سرپرست ارشد حسابرسي) را در روز پنجشنبه، 5 اسفند 1395 برگزار خواهد کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در اطلاعیه صادره از سوی از جامعه حسابداران رسمی ایران از مؤسسات حسابرسي عضو جامعه دعوت شده است، پس از مطالعه دقيق آگهي دعوت به آزمون، كاركنان واجـد شـرايط خـود را معرفـي کنند. در آگهی صادره، شرايط داوطلبان، مدارك لازم براي شركت در آزمون، تاريخ آزمون، مهلت ثبت نام، و منابع آزمون ذکر شده است.

 

متن کامل «آگهي دعوت به آزمون كاركنان حرفهاي مؤسسات حسابرسي عضو»، و همچنین، «فرم ثبت‎نام در آزمون» در وبگاه رسمی جامعه حسابداران رسمی ایران در دسترس علاقه‎مندان است.مطابق اطلاعیه صادره از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، در سه گروه:‌ الف- شرکت‌های موضوع بندهای (الف) و (د) ماده واحده‌ی «قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به عنوان حسابدار رسمی»، ب- اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس نوع فعالیت؛ و ج- اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس حجم فعالیت اعلام شده‎اند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، متن کامل اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص اعلام  اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده (در اجرای ماده 272  قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1394) به شرح زیر است:

 

اطلاعیه سازمان امور مالیات کشوردر اجرای ماده 272  قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 1394.04.31

در اجرای ماده‌ی ۲۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 1394.04.31 مجلس شورای اسلامی، کلیه واحدهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی زیر ملزم به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده توسط سازمان حسابرسی یا مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران همراه با اظهارنامه‌ مالیاتی و یا حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از مهلت انقضای ارائه‌ی اظهارنامه می‌باشند و در صورت عدم انجام تکلیف مقرر در ماده‌ی فوق، مشمول جریمه‌ای معادل بیست درصد (۲۰%) مالیات متعلق خواهند بود.

 

الف- شرکت‌های موضوع بندهای (الف) و (د) ماده واحده‌ی «قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به عنوان حسابدار رسمی»

1. شرکت‌های پذیرفته شده یا متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار.

2. شرکت‌ها و مؤسسات موضوع بندهای الف و ب ماده ۷ اساسنامه قانونی سازمان حسابرسی.

*: با توجه به تاریخ اجرای اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، مقررات ماده ۲۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص مشمولین این بند که شروع سال مالی آن‌ها از تاریخ 1394.1.1 است، لازم‌الاجرا است.

 

ب- اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس نوع فعالیت

1. شعب و دفاتر نمایندگی شرکت‌های خارجی که در اجرای قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی مصوب ۱۳۷۶، در ایران ثبت شده‌اند.

2. شرکت‌های سهامی عام و شرکت‌های تابعه و وابسته به آن‌ها

3. مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات تابعه و وابسته به آن‌ها

 

ج- اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس حجم فعالیت

سایر اشخاص حقوقی و حقیقی (شامل شرکت‌های سهامی خاص و سایر شرکت‌ها و همچنین مؤسسات انتفاعی غیرتجاری، شرکت‌ها و مؤسسات تعاونی و اتحادیه‌های آن‌ها و اشخاص حقیقی که طبق مقررات قانونی مربوط، مکلف به نگهداری دفاتر قانونی می‌باشند) که بر اساس آخرین اظهارنامه تسلیمی خود، جمع کل ناخالص درامد (فروش و یا خدمات اعم از عملیاتی و غیرعملیاتی) آن‌ها بیش از ۵۰ میلیارد ریال  (در مورد شرکت‌های پیمانکاری، دریافتی آن‌ها بابت پیمان‌های منعقد شده بیش از ۵۰ میلیارد ریال ) یا جمع دارایی‌های آن‌ها (جمع ستون بدهکار ترازنامه) بیش از ۸۰ میلیارد ریال باشد.

 

مفاد این اطلاعیه در خصوص اشخاص موضوع بندهای (ب) و (ج) که شروع سال مالی آن‌ها از تاریخ 1396.1.1 و به بعد می‌باشد، لازم‌الرعایه است.

 

مراتب فوق در راستای مقررات ماده ۲۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱/ ۴/ ۹۴  اعلام می‌گردد و تکالیف اشخاص مذکور در اجرای قانون و مقررات مربوط و همچنین اطلاعیه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی کماکان به قوت خود باقی خواهد بود.

 

سازمان امور مالیاتی کشور

 

فایل pdf این اطلاعیه نیز در صفحه نخست وبگاه رسمی سازمان امور مالیاتی کشور در دسترس علاقه‎مندان است.پانزدهمین همایش ملی حسابداری ایران با محور اصلی «گزارشگری بین‎المللی حسابداری، اقتصاد مقاومتی و تعاملات بین‎المللی» در روزهای پنج‎شنبه، و جمعه، 14 و 15 اردیبهشت 1396 به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس در تهران برگزار خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، امروز با رونمایی رسمی از پوستر «پانزدهمین همایش ملی حسابداری ایران» (14 و 15 اردی‎بهشت 1396، دانشگاه تربیت مدرس) برگزاری این همایش وارد فاز عملیاتی شد. گفتنی است، مطابق اعلام دبیرخانه همایش، محورهای اصلی این همایش عبارتند از:

 • نظریه پردازی در حسابداری
 • گزارشگری مالی در پرتوIFRS و نهاد ناظر
 • آموزش حسابداری: تعامل حرفه و دانشگاه
 • تحولات نوین در گزارشگری، بودجهریزی و کنترل در بخش عمومی
 • حسابداری مدیریت و رقابتپذیری
 • سیستمهای اطلاعاتی حسابداری در عصر شبکههای اجتماعی
 • تأمین مالی و اقتصاد مقاومتی
 • حسابرسی و تحولات نوین

 

مخاطبان همایش / پیوند ثبت‎نام

اعضای هيئت علمي و دانشجويان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي سرتاسر کشور، به‌ويژه دانشكده‌ها و پژوهشكده‌هاي حسابداري، مالی و اقتصاد؛ مدیران، معاونان و كارشناسان وزارت‌خانه‌های اقتصادی، شركت‌ها، هولدینگها، سازمانها و نهادهای فعال در بازار پول و سرمایه، صنایع و کسب و کارهای پیشرو، و اعضای انجمن‌هاي علمي و حرفهای فعال در زمينه‌های حسابداري، مالی و اقتصاد مخاطبان اصلی این همایش خواهند بود.

علاقه‎مندان به شرکت در این همایش برای ثبت‎نام می‎توانند به وبگاه رسمی همایش (این پیوند) مراجعه کنند.

 

فراخوان ارسال مقالات

دبیرخانه پانزدهمین همایش ملی حسابداری ایران، از همه پژوهشگران، دانشگاهیان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دانشجویان دورههای دکتری حسابداری و فعالان حرفه دعوت کرده است با ارسال آثار دانشگاهی و حرفهای خود، این دبیرخانه را در برگزاری هر چه بهتر این همایش یاری کنند.

 

زمانبندی دریافت، داوری، و اعلام مقالات

علاقهمندان میتوانند آثار خود را تا 30 بهمن 1395 به دبیرخانه همایش ارسال کنند. زمانبندی داوری مقالات و اعلام مقالات پذیرفته متعاقباً به اطلاع علاقه‎مندان خواهد رسید.

 

اطلاعات تماس دبیرخانه

دبیرخانه مرکزی همایش: تهران، بزرگراه جلال آل احمد، پل نصر (گیشا)، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده مدیریت و اقتصاد، گروه حسابداری

 • تلفن: 88938698 – 021
 • نمابر: 88938699 – 021
 • وبگاه: http://15thconference.ir
 • رایانامه: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • تلگرام: @conference15th

 

پوستر همایش

علاقهمندان میتوانند پوستر این همایش را از وبگاه رسمی این همایش (این پیوند) دریافت کنند.
 

مشارکت برجسته و تاثیرگذار انجمن حسابداران خبره ایران
در تاریخ برگزاری همایش‎های ملّی حسابداری ایران

انجمن حسابداران خبره ایران، به عنوان برگزارکننده سومین، چهارمین، و پنجمین همایش ملّی حسابداری ایران (از 1372 تا 1378) و حامی همیشگی همایش‎های سال‎های دیگر، مشارکتی برجسته و تاثیرگذار در این رویداد ملّی حسابداری ایران داشته است. اطلاعات مربوط به سه همایش برگزارشده توسط انجمن حسابداران خبره ایران به شرح زیر است:

 

سومین همایش ملی حسابداری ایران

 • برگزارکننده: انجمن حسابداران خبره ایران با همکاری دانشگاه شهید بهشتی
 • 4 تا 6 آبان 1372
 • تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی
 • گزارش کامل این همایش در مجله حسابدار (ماهنامه انجمن حسابداران خبره ایران) شماره 101 و 102، اسفند 1372 منتشر شده است.

 

چهارمین همایش ملی حسابداری ایران

 • برگزارکننده: انجمن حسابداران خبره ایران با همکاری دانشگاه تهران
 • 22 و 23 آبان 1375
 • تالار علامه امینی دانشگاه تهران
 • گزارش کامل این همایش در مجله حسابدار (ماهنامه انجمن حسابداران خبره ایران) شماره 116، آبان 1375 منتشر شده است.

 

پنجمین همایش ملی حسابداری ایران

 • برگزارکننده: انجمن حسابداران خبره ایران با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی
 • 16 و 17 آذر 1378
 • سالن همایشهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 • گزارش کامل این همایش در مجله حسابدار (ماهنامه انجمن حسابداران خبره ایران) شماره 134، دی 1378 منتشر شده است.

مطابق اعلام بانک مرکزی: «با توجه به تغيير در سطح عمومي قيمت‌ها طي ساليان اخير و لزوم تسهيل فرآيند اعطاي تسهيلات و يا ايجاد تعهدات به‏/براي فعالان اقتصادي در راستاي دستيابي به اهداف اقتصاد مقاومتي، با توافق ريیس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران و رئيس‌ کل سازمان امور مالياتي کشور، ماده (1) ضوابط اجرايي تبصره (1) ماده (186) قانون ماليات‌هاي مستقیم اصلاح شده است.»

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پيرو بخشنامه شماره 77969‏/91 مورخ 28‏/3‏/1391 موضوع ضوابط اجرايي تبصره (1) ماده (186) قانون ماليات‌هاي مستقيم، با توجه به تغيير در سطح عمومي قيمت‌ها طي ساليان اخير و لزوم تسهيل فرآيند اعطاي تسهيلات و يا ايجاد تعهدات به‏/براي فعالان اقتصادي در راستاي دستيابي به اهداف اقتصاد مقاومتي، با توافق ريیس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران و رئيس‌کل سازمان امور مالياتي کشور، ماده (1) ضوابط اجرايي تبصره (1) ماده (186) قانون ماليات‌هاي مستقیم اصلاح شده است.

 

بر اساس تبصره ماده 1 این بخشنامه معادل ريالي تسهيلات اعطايي و تعهدات ايجادي ارزي بر اساس نرخ مرجع بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، مبناي تعيين شمول يا عدم شمول تسهيلات و تعهدات مذکور به حکم تبصره يادشده است.

 

پیش از این و به موجب بخشنامه شماره 77969‏/91 مورخ 28‏/3‏/1391 و ماده (1) ضوابط اجرايي تبصره (1) ماده (186) قانون ماليات‌هاي مستقيم، اشخاص حقوقي از مبلغ يک ميليارد و پانصد ميليون ريال و بالاتر و براي اشخاص حقيقي از مبلغ پانصد ميليون ريال و بالاتر در ظرف يکسال شمسي، مشمول مقررات تبصره (1) ماده ١٨٦ این قانون بودند.

 

اطلاعات مرتبط:

متن کامل «ضوابط اجرايي تبصره (1) ماده (186) قانون ماليات‌هاي مستقيم»

امروز (یکشنبه)، مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در ابلاغیهای خطاب به ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، اعضای کمیته‌های حسابرسی و حسابرسان داخلی ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، و حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار، «ضوابط مربوط به امکان ارائه خدمات همزمان حسابرسی داخلی، حسابرسی مستقل و عضویت در کمیته حسابرسی شرکت‌های گروه» را ابلاغ کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، متن کامل ابلاغیه شماره 011-440-ب-95 مورخ 12 دی 1395 مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار به شرح زیر است:

 

ابلاغیه

مخاطبین:

کلیه ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران

کلیه اعضای کمیته‌های حسابرسی و حسابرسان داخلی ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران

کلیه حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

 

موضوع: ارائه خدمات همزمان حسابرسی داخلی، حسابرسی مستقل و عضویت در کمیته حسابرسی شرکت‌های گروه

 

با سلام و احترام؛

همان‌گونه که مستحضر هستید، در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، پیشگیری از وقوع تخلفات و نیز ساماندهی و توسعه بازار شفاف و منصفانه اوراق بهادار، «دستورالعمل کنترل‌های داخلی ناشران پذيرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران» در تاریخ 1391.02.16 و منشورهای کمیته حسابرسی و فعالیت حسابرسی داخلی در تاریخ 1391.11.23 به تصویب هیات ‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید. همچنین طبق دستورالعمل موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار، موسسات حسابرسی معتمد در خصوص حفظ استقلال حرفه‌ای، علاوه بر ضوابط آیین رفتار حرفه‌ای جامعه یا سازمان حسابرسی حسب مورد می‌بایست مواد فصل پنجم دستورالعمل مذکور را رعایت نمایند.

 

بر اساس آیین رفتار حرفه‌ای، دستورالعمل موسسات حسابرسی معتمد، دستورالعمل کنترل‌های داخلی و منشورهای کمیته حسابرسی و فعالیت حسابرسی داخلی، ضوابط مربوط به امکان ارائه خدمات همزمان حسابرسی داخلی، حسابرسی مستقل و عضویت در کمیته حسابرسی شرکت‌های گروه به شرح زیر ابلاغ می‌گردد که از تاریخ این ابلاغیه لازم‌الاجراست:

1- شرکا، مدیران و کارکنان موسسه حسابرسی یا سازمان حسابرسی که:

1-1- حسابرس مستقل واحد تجاری است نمی‌توانند همزمان عضو کمیته حسابرسی و حسابرس داخلی واحد تجاری و واحدهای تجاری فرعی آن باشد.

1-2- حسابرس مستقل واحدهای تجاری فرعی است نمی‌توانند همزمان عضو کمیته حسابرسی و حسابرس داخلی واحد تجاری اصلی باشد.

1-3- حسابرس مستقل واحدهای تجاری فرعی است می‌توانند همزمان عضو کمیته حسابرسی/حسابرس داخلی واحدهای تجاری فرعی دیگر در همان گروه باشد.

2- عضو کمیته حسابرسی واحد تجاری نمی‌تواند همزمان حسابرس داخلی واحد تجاری و واحدهای تجاری فرعی آن باشد.

3- عضو کمیته حسابرسی واحد تجاری می‌تواند همزمان عضو کمیته حسابرسی واحدهای تجاری فرعی خود نیز باشد.

4- حسابرس داخلی واحد تجاری می‌تواند همزمان عضو کمیته حسابرسی و حسابرس داخلی واحدهای تجاری فرعی خود نیز باشد.

5- عضو کمیته حسابرسی واحدهای تجاری فرعی می‌تواند همزمان عضو کمیته حسابرسی و حسابرس داخلی واحدهای تجاری فرعی دیگر در همان گروه نیز باشد.

6- حسابرس داخلی واحدهای تجاری فرعی می‌تواند همزمان حسابرس داخلی واحدهای تجاری فرعی دیگر در همان گروه نیز باشد.

 

همچنین اشخاص علاوه بر احراز شرایط عضویت طبق منشور کمیته حسابرسی، نمی‌توانند در بیشتر از 3 کمیته حسابرسی شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت‌های فرعی آنها عضویت داشته باشند. مسئولیت ‌رعایت مفاد این ابلاغیه حسب مورد بر عهده ناشر و شخص انتخاب‌شده می‌باشد. کلیه اشخاص، حداکثر تا پایان سال 1395 مهلت دارند وضعیت خود را با شرایط مقرر در این ابلاغیه تطبیق دهند.

 

سعید محمدعلیزاده

مدیر نظارت بر ناشران

سازمان بورس و اوراق بهادار

 

(فایل این ابلاغیه نیز در این پیوند در دسترس علاقه‎مندان است)

 

در این بخشنامه موکداً اعلام شده است: در ارتباط با صورت هاي مالي سال 1395، ضروري است تمام صورت هاي مالي و يادداشت‌هاي همراه آن مطابق با نمونه ابلاغي بهمن ماه 1394 بانک مرکزی به طور کامل تدوين و ارائه شود تا مشکلي در ارتباط با صدور مجوز برگزاري مجامع بانک‌ها و موسسات اعتباري در بازه زماني مقرر پيش نيايد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک ضمن قدرداني و استقبال از پيگيري‌هاي وزير محترم امور اقتصادي و دارايي در ارتباط با اجراي کامل استانداردهاي بين‌المللي گزارشگری مالیIFRS در ايران، به اطلاع مي‌رساند که تدوين و ارائه کامل صورت‌هاي مالي همگرا باIFRS مطابق با نمونه ابلاغي بانک مرکزي جمهوری اسلامی ایران، از حداقل انتظارات معاونت نظارتي بانک مرکزی در رابطه با تدوين صورت هاي مالي سال 1395 (ميان‌دوره‌اي و سالانه) است.

 

شايان ذکر است ارائه صورت‌هاي مالي سال 1394 ( اولين سال اجراي صورت هاي مالي نمونه ابلاغي)، از سوي برخي از بانک‌ها و موسسات اعتباري با يادداشت‌هاي ناقص همراه بود و به جهت مساعدت با بانک‌ها و موسسات اعتباري که به دلايل مختلف نتوانستند تمامي اطلاعات لازم را فراهم کنند، مورد پذيرش واقع شد. ليکن موکداً اعلام مي‌دارد در ارتباط با صورت هاي مالي سال 1395، ضروري است تمام صورت هاي مالي و يادداشت‌هاي همراه آن مطابق با نمونه ابلاغي به طور کامل تدوين و ارائه شود تا مشکلي در ارتباط با صدور مجوز برگزاري مجامع بانک‌ها و موسسات اعتباري در بازه زماني مقرر پيش نيايد.

 

ضمناً به منظور مساعدت بيشتر در اين زمينه، پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي را پيش‌بيني کرده که زمان‌بندي آن متعاقباً از سوي پژوهشکده، اطلاع‌رساني خواهد شد.

 

بر این اساس بانک مرکزی پيرو بخشنامه شماره 94/343723 مورخ 1394/11/25 درارتباط با لزوم تهیه صورت هاي مالي سال 1394 و همچنين سال های آتی در چارچوب صورت های مالی نمونه مطابق با استانداردهاي بين‌المللي گزارشگری مالی (IFRS) مجموعه راهنماي تغييرات صورت‌هاي مالي بانک‌ها و موسسات اعتباري، مرتبط با موضوعات پيوست بخشنامه اشاره  شده صورت هاي مالي نمونه ابلاغي، را برای بهره‌برداري لازم به بانک ها و موسسات اعتباری ارسال کرد.

امروز (سه‎شنبه) نسخه الکترونیکی ترجمه 13 استاندارد حسابداری بینالمللی (IAS) در وبگاه سازمان حسابرسی منتشر شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، یازده روز پس از نمایش شناختنامه (پروفایل) ایران به عنوان یکصد و چهل و نهمین کشور در وبگاه رسمی بنیاد استانداردهای بینالمللی گزارشگری مالی (IFRS Foundation)، صبح امروز نسخه الکترونیکی ترجمه 13 استاندارد حسابداری بینالمللی (IAS) در وبگاه سازمان حسابرسی منتشر شد.

 

فهرست استانداردها

استانداردهایی که بدین ترتیب ترجمه آن‎ها منتشر شده است عبارتند از:

 • استاندارد بین المللی حسابداری 1: ارائه‌ صورتهاي‌ مالي
 • استاندارد بین المللی حسابداری 2: موجودیها
 • استاندارد بین المللی حسابداری 7: صورت جریانهای نقدی
 • استاندارد بین المللی حسابداری 8: رویه های حسابداری، تغییر در برآوردهای حسابداری واشتباهات
 • استاندارد بین المللی حسابداری 10: رویدادهای پس از دوره گزارشگری
 • استاندارد بین المللی حسابداری 11: پیمانهای ساخت
 • استاندارد بین المللی حسابداری 12: مالیات بردرآمد
 • استاندارد بین المللی حسابداری 16: املاک،ماشین آلات و تجهیزات
 • استاندارد بین المللی حسابداری 17: اجاره ها
 • استاندارد بین المللی حسابداری 18: درآمد عملیاتی
 • استاندارد بین المللی حسابداری 23: مخارج تامین مالی
 • استاندارد بین المللی حسابداری 24: افشای اطلاعات اشخاص وابسته
 • استاندارد بین المللی حسابداری 38: دارایی های نامشهود

 

نحوه ثبت‎نام در سامانه ترجمه فارسی استانداردهای گزارشگری مالی بینالمللی (IFRS)

مشاهده ترجمه فارسی استانداردهای فوق برای عموم علاقه‎مندان پس از طی مراحل زیر آزاد و رایگان است:

 • مراجعه به سامانه استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (بر روی وبگاه سازمان حسابرسی)
 • ثبت‎نام از طریق تکمیل فرم آنلاین مربوط (پس از درج نام، نام خانوادگی، کد ملّی، جنسیت، ایمیل، تلفن ثابت، تلفن همراه، نام سازمان، پست سازمانی، نام کاربری، و کلمه عبور)
 • مطالعه  و پذیرفتن قوانین و شرایط استفاده
 • وارد کردن شناسه ثبت‎نام (دریافتی از طریق پیامک یا ایمیل) – فقط برای اولین ورود

 

لازم به ذکر است، فایل‎های الکترونیکی ترجمه‎های مذکور صرفاً قابل خواندن از طریق رایانه، تبلت، یا تلفن‎های هوشمند، و چاپ کردن (پرینت گرفتن) است. به عبارت دیگر، فایل‎های مذکور قابل ذخیره‎سازی بر روی ابزارهای الکترونیکی و به اشتراک‎گذاری آنها از طرق متداول نیست.

 

قوانین و شرایط استفاده از مطالب سامانه ترجمه فارسی استانداردهای گزارشگری مالی بینالمللی (IFRS)

استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی توسط هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری (هیئت) منتشر می‌شود.

حق نشر بنیاد استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی تمام حقوق، محفوظ است.

تکثیر و توزیع استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی توسط سازمان حسابرسی، با مجوز بنیاد انجام می‌شود.

 

ترجمه استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (مندرج در این نگارش) به زبان رسمی فارسی، به تأیید کمیته بررسی منصوب توسط بنیاد، رسیده است. حق نشر این ترجمه، متعلق به بنیاد استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی می‌باشد.

 

1. بنیاد استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی به استفاده‌کنندگان ترجمه استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی به زبان رسمی فارسی (استفاده‌کنندگان)، اجازه می‌دهد این ترجمه را برای مقاصد زیر تکثیر کنند:

الف. استفاده حرفه‌ای استفاده‌کنندگان؛

ب. مطالعه و آموزش شخصی.

 

استفاده حرفه‌ای: منظور از استفاده حرفه‌ای، استفاده از ترجمه استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی به زبان رسمی فارسی در راستای ایفای وظایف حرفه‌ای استفاده‌کنندگان است. این وظایف، در ارتباط با ارائه خدمات حسابداری به منظور بکارگیری استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی در تهیه صورتهای مالی و/یا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی برای مشتریان استفاده‌کنندگان یا برای فعالیتهای تجاری که استفاده‌کننده به عنوان حسابدار در آن مشغول به کار است، می‌باشد.

 

به منظور اجتناب از هرگونه ابهام، موارد استفاده اشاره شده در بالا، فعالیتهایی را که غیر از بکارگیری مستقیم یا غیرمستقیم استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی، منجر به استفاده (با مقاصد تجاری) از استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی شود، از جمله برگزاری سمینارها با مقاصد تجاری، کنفرانسها، آموزش با مقاصد تجاری یا رویدادهای مشابه، در بر نمی‌گیرد. موارد استفاده غیرمشمول، محدود به موارد استفاده ذکرشده نمی‌باشد.

 

2. استفاده‌کنندگان مجاز نیستند ترجمه استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی به زبان رسمی فارسی را به هر منظوری که هدف اصلی آن بکارگیری مستقیم یا غیرمستقیم استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی نمی‌باشد یا برای دستیابی به این هدف طراحی نشده است، تکثیر نمایند. در ارتباط با سایر موارد استفاده که در این اخطار بطور صریح مجاز نشده است، استفاده‌کنندگان باید برای دریافت مجوز جداگانه‌ای که مفاد و شرایط آن مورد توافق قرار خواهد گرفت، با بنیاد استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی تماس برقرار کنند.

 

3. به استثنای مواردی که در این اخطار بطور صریح مجاز شده است، استفاده‌کنندگان نباید بدون اجازه مکتوب از بنیاد، نسبت به صدور مجوز، واگذاری مجوز به اشخاص ثالث، انتقال، فروش، اجاره یا سایر روشهای توزیع هر قسمت از ترجمه استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی به زبان رسمی فارسی به اشخاص ثالث، به هر شکل یا از طریق هر ابزاری، چه به صورت الکترونیکی، ماشینی یا هر روشی که در حال حاضر شناخته شده یا تا کنون اختراع شده است، حق داشته باشند.

 

4. استفاده‌کنندگان مجاز به تعدیل یا تغییر، افزودن یا اصلاح یا اقتباس از ترجمه نمی‌باشند، همچنین، استفاده‌کنندگان مجاز نیستند به غیر از روشهایی که در این اخطار بطور صریح مجاز شده است، اقدام به ذخیره‌سازی ترجمه‌های مشمول این مجوز نمایند.

 

متون معتبر استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی، متونی است که توسط هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری به زبان انگلیسی منتشر شده است. نسخه‌های این استانداردها، از طریق واحد انتشارات بنیاد استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی قابل دستیابی است.

 

لطفاً در صورت مشاهده مواردی از نقض حق نشر و طبع، مراتب را به زبان انگلیسی به آدرس زیر اطلاع دهید:

IFRS Foundation Publication Department

30 Cannon Street, London, EC4M 6XH, United Kingdom.

Tel: +44 (0)20 7332 2730 Fax: +44 (0)20 7332 2749

Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید Web: www.ifrs.org

 

علائم تجاری

موارد زیر، علائم تجاری بنیاد محسوب می‌شوند:

آرم بنیاد استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی، آرم هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری، آرم استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی برای واحدهای تجاری کوچک و متوسط، "طرح شش‌ضلعی"،

"IFRS Foundation"

"eIFRS"

"IAS"

"IASB"

"IFRS for SMEs"

"IASs"

"IFRS"

"IFRSs"

"International Accounting Standards" and "International Financial Reporting Standards"

"IFRIC" and "IFRS Taxonomy"

 

عدم مسئولیت

به منظور بکارگیری ترجمه استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی به زبان رسمی فارسی در جمهوری اسلامی ایران، سازمان حسابرسی این ترجمه‌ها را تکثیر و توزیع می‌کند. هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری، بنیاد، نویسندگان و ناشران، در قبال خسارتهای (ناشی از سهل‌انگاری یا هر عامل دیگر) واردشده به اشخاصی که بر اساس کارهای مندرج در این نگارش عمل می‌کنند یا از عمل طبق این کارها خودداری می‌نمایند، هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

 

اخبار مرتبط

پانزدهم دسامبر 2016: شناختنامه (پروفایل) ایران در وبگاه رسمی بنیاد استانداردهای بینالمللی گزارشگری مالی (IFRS Foundation) نمایه شد، 25 آذر 1395امروز، چهارشنبه، یکم دی 1395، مراسم نکوداشت «رضا نظری»، به پاس چهل سال تدریس در دانشگاههای کشور با حضور نمایندگانی از انجمن حسابداران خبره ایران، جامعه حسابداران رسمی ایران، انجمن مدیران مالی حرفه‎ای ایران، انجمن حسابرسان داخلی ایران، سازمان حسابرسی، مجله حسابدار، مجله حسابرس، و دانشگاه‎های تهران و کرج در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، این مراسم با خوش‎آمدگویی مهدی مرادزاده فرد، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و دبیر اجرایی این مراسم نکوداشت، آغاز شد. وی پس از خواندن ابیاتی، در پاسداشت مقام استادان و آموزگاران، ارادت قلبی و صمیمانه خود را به مقام برجسته رضا نظری استاد برجسته حرفه حسابداری ایران و عضو هیئت علمی گروه حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج ابراز کرد.

 سخنرانی افتتاحیه:

فریدون اوحدی، رئیس دانشکده حسابداری و مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

مراسم با سخنرانی افتتاحیه فریدون اوحدی، رئیس دانشکده حسابداری و مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، به طور رسمی آغاز شد. وی در سخنرانی کوتاه خود ابتدا به معرفی این دانشکده پرداخت و به تحصیل بیش از چهار هزار و چهارصد دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی آن اشاره کرد. به گفته وی: هم اکنون در این دانشکده در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حسابداری دانشجویان پرشماری مشغول به تحصیل هستند.

اوحدی در ادامه سخنان خود ضمن تقدیر از خدمات ارزشمند و مشارکت تاثیرگذار رضا نظری در ایجاد و توسعه رشته حسابداری در این دانشکده، وی را یکی از مفاخر کم‎نظیر گروه حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج دانست و اعلام کرد: برگزاری این مراسم نکوداشت به پاس قدردانی از این تاثیرگذاری ماندگار وی تدارک دیده شده است.

 


سخنرانی نظام‎الدین ملک‎آرایی

در ادامه، نظام‎الدین ملک‎آرایی، از یاران و همکاران رضا نظری در چهار دهه گذشته، با حضور در جایگاه به بیان ویژگی‎های برجسته علمی و حرفه‎ای وی پرداخت. به گفته ملک‎آرایی: رضا نظری جزو معدود حسابدارانی به شمار میآید که هم در حرفه و هم در دانشگاه‎ها از جایگاه رفیع و قابل احترامی برخوردار است. وی در بخشی از سخنرانی خود به نامه‎ای از رضا نظری در اوایل دهه 1380 خطاب به خود اشاره کرد و با خواندن متن کامل آن به ویژگی‎های اخلاقی و حرفه‎ای منحصربهفرد وی اشاره کرد.

ملک‎آرایی در بخش دوم سخنان خود، ضمن اشاره به روز جهانی مبارزه با فساد دقایقی را به این موضوع مهم جهان امروز اختصاص داد و به نقش برجسته حسابداران و حسابرسان جهان و ایران در این ارتباط تاکید کرد.

 

 

سخنرانی عباس ارباب سلیمانی

در ادامه مراسم، عباس ارباب سلیمانی، یکی دیگر از یاران و همکاران دیرینه رضا نظری به جایگاه آمد و به ایراد سخنرانی درباره خدمات ماندگار وی در حرفه و دانشگاه‎های حسابداری ایران پرداخت. وی تالیفات متعدد رضا نظری را بزرگ‎ترین میراث وی برای حسابداری ایران دانست، که سال‎های متمادی به عنوان منابعی معتبر در دانشگاه‎های سرتاسر کشور مورد استفاده بوده‎اند.

 

 

تقدیر از رضا نظری:

به پاس چهل سال شمع‎افروختگی

مراسم با حضور رضا نظری در جایگاه و برخاستن همه حاضران در تالار و تشویق ممتد وی ادامه یافت. در این بخش از مراسم، ابتدا لوح تقدیر گروه حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و یک قطعه تابلو فرش منقش به چهره وی به او اهداء شد. در ادامه، علی رحمانی به نمایندگی از انجمن حسابرسان داخلی ایران، محمدجواد صفار به نمایندگی از انجمن مدیران مالی ایران، احمد فاضلی به نمایندگی از سازمان حسابرسی، و سه تن از دانشجویان دکتری حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، به ترتیب، در جایگاه حاضر شدند و با اهدای لوح تقدیر از خدمات رضا نظری در جایگاه‎های مختلف حرفه‎ای و دانشگاهی تقدیر کردند.

 

کلیپ گفت‎وگو با رضا نظری

در بخشی از این مراسم کلیپ چند دقیقه‎ای از گفت‎وگویی کوتاه با رضا نظری پخش شد که با استقبال حضار روبرو شد. علاقه‎مندان می‎توانند، با کلیک بر روی تصویر زیر، این کلیپ را در کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات مشاهده کنند. طبق تبصره 3 ماده 147 قانون مالیات‎های مستقیم (مصوب 31 تیر 1394): «ﭘﺬﯾﺮش ﻫﺰﯾﻨﻪﻫﺎي ﭘﺮداﺧﺘﯽ ﻗﺎﺑﻞ ﻗﺒﻮل ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﻣﻮﺿﻮع اﯾﻦ ﻗﺎﻧﻮن ﮐﻪ ﺑﻪ ﺷﯿﻮه ﺗﻬﺎﺗﺮي اﻧﺠـﺎم ﻧﺸـﻮد از ﻣﺒﻠﻎ ﭘﻨﺠﺎه ﻣﯿﻠﯿﻮن (50.000.000) رﯾﺎل ﺑﻪ ﺑﺎﻻ ﻣﻨﻮط ﺑﻪ ﭘﺮداﺧﺖ ﯾﺎ ﺗﺴﻮﯾﻪ وﺟﻪ آن از ﻃﺮﯾﻖ ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ (ﺳﯿﺴـﺘﻢ) ﺑـﺎﻧﮑﯽ ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد.» با توجه به این که مطابق نظریه دفتر فنی و حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور چک‎های دریافتی از اشخاص دیگر به عنوان مصادیق "سامانه (سیستم) بانکی" تلقی نمی‎شود، این موضوع مشکلات جدی را برای مودیان مالیاتی در پی خواهد داشت که مراتب اعتراض به آن در نشست اخیر کارگروه کارشناسی کمیته موضوع ماده 76 مورد بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از کمیته موضوع ماده 76، صبح امروز (دوشنبه، 29 آذر 1395) نشست کارگروه کارشناسی کمیته ماده 76 با موضوع «بررسی مراتب اعتراض به مشکلات ناشی از تبصره 3 ماده 147 قانون مالیات های مستقیم (مصوب 1394)» با حضور نمایندگانی از اتاق ایران، اتاق بیرجند، انجمن حسابداران خبره ایران (محسن قاسمی، دبیرکل)، جامعه حسابداران رسمی ایران (سیدمحمد علوی، دبیرکل)، انجمن صنایع نساجی ایران، انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک کشور و شرکت کاشی فرزاد در اتاق ایران و برگزار شد.

 

محسن عامری، مدیر بررسی و تنظیم پیشنهادات کمیته، در ابتدای نشست گفت: در خصوص دستور جلسه نشست حاضر، به نوعی قانون در برابر عرف بازار قرار گرفته است و در شرایطی که تولید کشور در چند سال اخیر با رکود جدی مواجه بوده است، محدودیت هایی از این دست باعث شده است که بسیاری از فعالان اقتصادی و اتاق های بازرگانی شهرستان ها به ویژه اتاق خراسان جنوبی، رسیدگی به این مسئله را از دبیرخانه کمیته ماده 76 درخواست کنند.

 

در ادامه، احتشام، رئیس اتاق بیرجند و فلاحی، مدیرعامل شرکت کاشی فرزاد، ضمن توضیح تبصره 3 ماده 147 قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394 در خصوص شرایط پذیرش هزینه های قابل قبول مالیاتی بیان کردند: از نظر ادارات مالیاتی، هزینه ای قابل قبول است که خریدار و فروشنده به نام خود اقدام به معامله نمایند و پرداخت های مربوط نیز از طریق سیستم بانکی انجام شود. در صورتی که این تبصره در تقابل با عرف تجاری قرار گرفته است. زیرا در عرف تجاری و طبق قانون تجارت، شرکتها می توانند برای خریدهای خود، چکهای دریافتی از مشتریان را با مهر و امضاء (ظهرنویسی) به طرف دیگر معامله تحویل دهند که با توجه به شرایط اقتصادی موجود و پذیرش خرید و فروش به صورت نسیه، بعضاً چک ها با تاخیر و به صورت طولانی وصول می گردد؛ لذا برای شرکت ها امکان استفاده از چک خود شرکت، به تنهایی برای معاملات وجود ندارد و باید با بازنگری در این تبصره، راه حلی در این خصوص پیش بینی گردد.

 

سپس، محمدرضا نجفی منش، نایب رییس کمیسیون مالیاتی اتاق ایران گفت: در عرف بازار، چک های مشتری توسط تولیدکنندگان خرج می گردد و عرف تجاری به این شکل نیست که تمامی هزینه ها و خریدها از حساب جاری خود شرکت ها پرداخت شود. لذا باید ترتیباتی اتخاذ گردد تا خرج چک های دریافتی همچنان مورد پذیرش باشد.

 

محمد مهدی رییس زاده، دبیرکل انجمن صنایع نساجی ایران نیز گفت: طبق نظر دفتر فنی و حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص تبصره 3 ماده 147ق.م.م، معامله تهاتری، معامله کالا با کالا (مبادله پایاپای) است که در قبال فروش کالا مابه ازاء تحویل میشود. همچنین، صرفاً پرداخت هزینه های بالاتر از مبلغ 5 میلیون تومان که از طریق سیستم بانکی توسط شرکت انجام شود به عنوان هزینه قابل قبول مالیات تلقی می شود و خرید مواد اولیه از طریق خرج چک دریافتی از مشتریان، مطابقت با قانون ندارد. بنابراین دستورالعمل صادره از سوی سازمان امور مالیاتی برای فعالین بخش خصوصی مشکلاتی را در این زمینه ایجاد کرده است.

 

پس از مباحث فوق، غلامحسین دوانی، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران و مشاور مالیاتی کمیسیون مالیاتی اتاق ایران تصریح کرد: با توجه به بررسی‎های انجام‎شده در انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران به این نتیجه رسیدم که این قانون نیازی به اصلاح و بازنگری ندارد. چرا که طبق تعریف بانک مرکزی، «پرداخت از طریق سیستم بانکی» به معنای پرداخت از طریق چک، دستگاه پوز (کارت‎خوان) و اینترنت بانک است. بنابراین، چنانچه ورود و خروج چک دریافتی از اشخاص دیگر در دفاتر قانونی (حسابداری) ‌شرکت ها ثبت شود و قابل ردیابی باشد، خرج کردن این چکها نیز مصداقی از پرداخت از طریق سیستم بانکی است و هیچ مغایرتی با متن قانون ندارد.

 

وی تاکید کرد: این مشکلات عمدتاً ناشی از تفسیرهای نادرست سازمان‎های مجری از قانون است. در صورتی که تفسیر قانون از وظایف مراجع قانون‎گذار است نه سازمان‎های مجری قانون. علاوه بر این، تفسیر یک قانون هیچ گاه نمی‎تواند مغایر و در تضاد با مفاد آن قانون باشد. لذا در این مورد اگر سازمان امور مالیاتی کشور مکلف به رعایت نص صریح قانون باشد دیگر مشکلی وجود ندارد.

 

رضا محمدی، نماینده سازمان امور مالیاتی کشور، در ادامه نشست، گفت: ابهامات موجود در ارتباط با تبصره 3 ماده 147 ق.م.م، در عمل اختلاف نظرهایی را به وجود آورده بود. لذا دفتر فنی و حسابرسی سازمان در پاسخ به استعلام های انجام شده، نظریه ای را ارائه کرد که در سطح مودیان و ادارات مختلف سازمان در تهران و شهرهای دیگر توزیع شده است. وی تاکید کرد: با این حال، نظر دفتر فنی و حسابرسی سازمان در سطح بخشنامه و دستورالعمل و آیین‎نامه نیست. بنابراین، بهتر است سازمان امور مالیاتی کشور با صدور یک دستورالعمل این ابهام را برطرف کند.

 

در ادامه، سعید جمشیدی فرد، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران و مشاور مالیاتی کمیته ماده 76 بیان نمود که تبصره 3 ماده 147 ق.م.م در راستای ایجاد شفافیت بیشتر در مبادلات اقتصادی و امکان راستی آزمایی صحت معاملات تصویب شده است. بنابراین چنانچه چک‎های دریافتی از مشتریان نیز به درستی در حسابهای شرکتها ثبت شود اهداف قانون گذار تامین خواهد شد.

 

در پایان با توجه به مباحث مطروحه، جمع بندی بدین شرح بود که اصل ایراد وارد است. بنابراین، مقرر شد پیشنهاد تدوین یک دستورالعمل مالیاتی در راستای ایجاد شفافیت در اجرای تبصره 3 ماده 147 ق.م.م و امکان خرج کردن چک مشتریان کما فی السابق در صحن اصلی کمیته ماده 76مطرح شود.

 

سعید محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرد: در حال حاضر 27 بانک‌ و موسسات اعتباری ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، 23 شرکت بیمه ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و 27 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس که سرمایه ثبت شده آنها 10 هزار میلیارد ریال به بالا است، ملزم به تهیه صورت‌های مالی طبق IFRSهستند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، سعید محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس اوراق بهادار با بیان مطلب فوق درباره الزام شرکت‌ها به تهیه صورت‌های مالی طبقIFRS به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) گفت: تمامی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که دوره مالی آنها از تاریخ اول فروردین 95 و بعد از آن شروع می‌شود و سرمایه ثبت شده آنها 10 هزار میلیارد ریال و بیشتر از آن است نیز ملزم به تهیه صورت‌های مالی سالانه خود طبقIFRS هستند.

 

وی درباره اینکه این الزام چه تعداد از شرکت‌ها را شامل می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر بانک‌ها و موسسات اعتباری ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار شامل 27 شرکت و  شرکت‌های بیمه ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار شامل 23 شرکت و شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که سرمایه ثبت شده آنها 10 هزار میلیارد ریال و بیشتر از آن است شامل 27 شرکت است.

 

وی در ادامه تصریح کرد: از آنجایی که اکثر شرکت‌های شامل این الزام، طبق استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی ملزم به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی هستند، شرکت‌های زیرمجموعه آنها نیز باید صورت‌های مالی خود را طبقIFRS تهیه کنند.

این مقام مسوول درباره اینکه آیا این شرکت‌ها باید صورت‌های مالی خود را طبق استانداردهای حسابداری ملی تهیه کنند، خاطر نشان کرد: این شرکت‌ها باید دو مجموعه صورت‌های مالی سالانه، بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و استانداردهای حسابداری ایران تهیه کنند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: در گام اول این شرکت‌ها تنها ملزم به تهیه صورت‌های مالی سالانه خود طبقIFRS هستند و در گام‌های بعد صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای نیز اضافه خواهد شد.

 

علیزاده با بیان اینکه شرکت‌های که ملزم به تهیه صورت‌های مالی طبقIFRS هستند باید این صورت‌های مالی را به صورت حسابرسی‌شده منتشر کنند، گفت: تمامی شرکت‌هایی که ملزم به تهیه صورت‌های مالی خود طبقIFRS شده‌اند صرف نظر از اینکه طبق استانداردهای حسابداری ملزم به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی باشند یا نباشند، ملزم به تهیه دو مجموعه صورت‌های مالی طبقIFRS و استانداردهای حسابداری ملی هستند.

 

مدیر نظات بر ناشران سازمان بورس اوراق بهادار درباره اینکه چرا هنوزIFRS به طور کامل جایگزین استانداردهای حسابداری ملی در این شرکت‌ها نشده است، اظهار داشت: متاسفانه به دلیل مسائل مالیاتی، در حال حاضر این شرکت‌ها باید صورت‌های خود را طبق استانداردهای حسابداری ملی نیز تهیه و ارائه کنند.

 

وی ادامه داد: هم اکنون در حال پیگیری حل این مسائل از طریق مراجع ذیصلاح هستیم و در این خصوص پیشنهاد و تصویب قوانین و مقررات مربوطه مدنظر قرار دارد

 

این مقام مسوول درباره اینکه از چه زمانی سایر شرکت‌ها ملزم به تهیه صورت‌های مالی طبقIFRS می شوند، گفت: تهیه صورت‌های مالی بر اساسIFRS برای سایر شرکت‌ها در سال مالی 1395 اختیاری است و شرکت‌هایی که در سالهای آتی (سال­های 1396 و پس از آن) ملزم به تهیه صورت‌های مالی طبقIFRS خواهند شد، در آینده اعلام می شود.

 

علیزاده در بخش پایانی گفتگو با "سنا" درباره زمان تهیه و انتشار ترجمه فارسی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی گفت: ترجمه و انتشار استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی طبق مقررات بنیادIFRS مستلزم ضوابط مشخصی است که سازمان حسابرسی به عنوان نهاد استانداردگذار هماهنگی‌های لازم را با بنیادIFRS جهت عقد قرارداد و ترجمه تخصصی این استانداردها انجام داده و امید می‌رود در آینده‌ای نزدیک این استانداردها به زبان فارسی در اختیار استفاده‌کنندگان قرار گیرد.

 

وی با بیان اینکه نهادهای فعال در این زمینه از جمله سازمان حسابرسی و از همه مهمتر وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری نقش اساسی در آموزش این استانداردها به عهده دارند، خاطر نشان کرد: کلاس‌هایی نیز در این خصوص در سطح کشور در حال برگزاری است که استفاده‌کنندگان می‌توانند از این کلاس‌ها استفاده کنند. و شرکت‌ها نیز باید برای آموزش بخش کارکنان مالی خود اقدامات لازم را انجام دهند.

 

نمایندگی فروش مبنا