برای دسترسی به آرشیو الکترونیکی مجله حسابدار بر روی تصویر بالا کلیک کنید       

 

حسابدار ارگان رسمی انجمن حسابداران خبره ایران است. این مجله برای نخستین بار در پاییز سال 1355 (به صورت دوماهنامه) منتشر شد؛ و هم اکنون در آغاز پنجمین دهه انتشار قرار دارد. حسابدار، از این حیث، مانا‎ترین نشریه حرفه‎ای حسابداری ایران به شمار میآید. حسابدار نخستین و تنها نشریه حسابداری ایران است که به صورت ماهنامه منتشر می‎شود. این مجله با شمارگان ده هزار نسخه در ماه (بیش از یکصدهزار شمارگان در سال) پرخواننده‎ترین نشریه حسابداری ایران، در بین همه نشریات دانشگاهی و حرفه‎ای حسابداری، به‎شمار می‎آید. حسابدار طی چهار دهه گذشته از راه انتقال دانش و تجربه روز حسابداری جهان نقشی انکارناپذیر در توسعه دانش و حرفه حسابداری ایران ایفا کرده است. افزون بر این، در اثر اهتمام هوشمندانه مسئولان انجمن و مجله، بخش قابل توجه و ارزشمندی از تاریخ انجمن، و بالتبع تاریخ حرفه حسابداری ایران، در این مجله مستند شده است. از این حیث، جایگاه حسابدار در انجمن و حرفه حسابداری ایران فراتر از صرفاً یک نشریه تخصصی است. روز سه‎شنبه 23 آذر 1395، همزمان با آیین گرامی‎داشت روز حسابدار سال 1395، «جشن چهل‎سالگی مجله حسابدار» نیز در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد. گزارش کامل و فیلم بخش‎های مختلف این مراسم در این پیوند در دسترس علاقه‎مندان قرار دارد.

 

راه‎های تهیه حسابدار

بخش عمده شمارگان حسابدار، هر ماه، به صورت رایگان برای اعضای انجمن در سرتاسر کشور فرستاده می‎شود. از این رو، علاقه‎مندان به اشتراک حسابدار در صورت داشتن شرایط عضویت در انجمن می‎توانند نسبت به ارسال درخواست عضویت در انجمن اقدام کنند؛ تا بدین ترتیب، همزمان با عضویت در انجمن در زمره مشترکان رایگان حسابدار نیز قرار گیرند. دیگر علاقه‎مندان می‎توانند پس از تکمیل فرم اشتراک حسابدار و پیگیری مراحل مذکور در آن در زمره مشترکان حسابدار قرار گیرند. علاوه بر این، بخشی از شمارگان حسابدار، هر ماه، از طریق روزنامه فروشی‌های معتبر نیز در دسترس علاقه‎مندان قرار دارد. 


انتشار آگهی در حسابدار
با توجه به این که حسابدار هر ماه برای همه اعضای انجمن و طیف گسترده‎ای از مخاطبان حرفه‎ای و دانشگاهی حسابداری ایران ارسال می‎شود، از این نظر، جامعه مخاطبان این مجله مربوط‎ترین جامعه هدف برای معرفی خدمات و محصولات شرکت‎های ارائه کننده خدمات حسابداری و مالی، بانک‎ها و موسسات اعتباری، شرکت‎های فعال در بازار اوراق بهادار، تولیدکنندگان نرم‎افزارهای حسابداری، تولیدکنندگان محصولات دفتری،‌ ... به شمار می‎آید. به طوری که هر ماه شرکت‎های پرشماری نسبت به معرفی محصولات و خدمات خود از راه انتشار آگهی در حسابدار مبادرت میکنند.

 

علاقه‎مندان به انتشار آگهی در حسابدار، ضمن مطالعه نرخ‎نامه و ضوابط انتشار آگهی تبلیغاتی در مجله حسابدار، می‎توانند برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی تکمیلی با سازمان آگهی‎های انجمن به شماره تلفن‎های 88659982 تا 5 (خانم صفری‎نژاد) تماس حاصل فرمایند. گفتنی است، از ابتدای تیر 1396، در چارچوب ضوابط مندرج در نرخ‎نامه و ضوابط انتشار آگهی تبلیغاتی در وبگاه انجمن امکان انتشار آگهی تبلیغاتی در وبگاه انجمن نیز فراهم است.  

 

وبگاه حسابدار

در راستای اقدامات در حال انجام برای توسعه شبکه اطلاع‎رسانی انجمن در فضای مجازی، نسخه آزمایشی وبگاه رسمی حسابدار به نشانی hesabdar.iica.ir همزمان با «جشن چهل‎سالگی حسابدار» به صورت نمادین افتتاح شد. مطابق برنامه‎ریزی انجام‎شده علاوه بر انتشار فایل الکترونیکی شماره‌های جدید مجله حسابدار (با یک ماه تاخیر) به مرور بایگانی تمامی شماره‎های قبلی حسابدار طی چهل سال گذشته نیز با امکان جستجوپذیری موضوعی در این وبگاه بارگذاری خواهد شد و در اختیار عموم علاقه‎مندان قرار خواهد گرفت (اینجا).
 

شناسنامه حسابدار

 • صاحب امتیاز: انجمن حسابداران خبره ایران
 • شماره مجوز: 16249 (پروانه فعالیت دفتر رسانه)
 • مدیر مسئول: مهدی تقوی
 • سردبیر و مدیر اجرایی: محسن قاسمی
 • تحت نظارت شورای عالی انجمن
 • همکار اجرایی: صدیقه ذوالفقاری
 • طراح، صفحه‎آرا، و امور وبگاه: لیلا بیگلری
 • امور آگهی‎ها و مشترکان: بنفشه صفری‎نژاد
 • اخبار: امیر هادی معنوی مقدم

 

اطلاعات تماس

 • رایانامه (ارسال مقالات): این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • رایانامه سردبیر و مدیر اجرایی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

توضیحات محسن قاسمی درباره انتشار مقاله در مجله حسابدار

 

راهنمای انتشار مقاله در حسابدار

اعضای انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال مقالات حرفه‌ای خود به ارتقای کیفیت محتوای حسابدار به عنوان صدای رسای حرفه حسابداری ایران کمک کنند. انجمن حسابداران خبره ایران، به عنوان یک انجمن «حرفه‌ای» مأموریت‌های زیر را دنبال می‌کند:

 • رشد و بالندگی اعضاء به عنوان اصلی‌ترین سرمایه انجمن،
 • کمک به اعتلای حرفه حسابداری از راه آموزش، پژوهش و ارتقای دانش و مهارت فعالان حرفه،
 • کمک به سازمان‌ها و ارزش‌آفرینی برای آن‌ها از راه اعضاء، و
 • اعطای معتبرترین گواهینامه‌های حرفه‌ای حسابداری در ایران.

از این رو، مقالات، یادداشت‌ها، میزگردها، گزارش‌ها، اخبار، و دیگر مطالبی که در حسابدار، به عنوان ارگان رسمی انجمن، منتشر می‌شوند، جملگی در راستای تحقق مأموریت‌های فوق هستند. به همین دلیل، از اعضای انجمن و دیگر علاقه‌مندان درخواست می‌شود در ارسال مقالات خود برای انتشار در حسابدار موارد زیر را در نظر داشته باشند:

الف) مقالات زیر در اولویت انتشار در حسابدار قرار دارند:

 • مقالات تألیفی که به یکی از مسائل روز حسابداری ایران می‌پردازند. منظور از "حسابداری" در این‌جا زمینه‌های تخصصی مختلف، از جمله، حسابداری مالی، حسابداری بها، حسابداری مدیریت، و حسابرسی (مستقل/ داخلی/ عملیاتی/ رعایت/ ...) است.
 • مقالات تألیفی که به یکی از مسائل روز قوانین و مقررات حاکم بر حسابداری ایران می‌پردازند. از جمله، قوانین و مقررات مالیاتی، قوانین و مقررات تجاری، قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی، و سایر قوانین و مقررات حاکم بر حسابداری ایران.
 • مقالات تألیفی که به یکی از مسائل روز مرتبط با حسابداری ایران می‌پردازند. از جمله، راهبری شرکتی، کنترل داخلی، ضدتقلب، ضدفساد مالی، تأمین مالی، و سایر مسائل روز مرتبط با حسابداری ایران.
 • ترجمه مقالات منتشر شده در مجلات "حرفه‌ای" معتبر جهان که به یکی از مسائل روز حسابداری جهان یا یکی از مسائل روز مرتبط با حسابداری جهان می‌پردازند؛ و برای حسابداران حرفه‌ای ایران واجد جنبه‌های آموزشی کاربردی (نه صرفاً نظری) هستند.

ب) حسابدار از انتشار مقالات زیر معذور است:

 • مقالات "علمی-پژوهشی" (تألیفی یا ترجمه) که به تبیین مراحل انجام و گزارش یافته‌های پایان‌نامه‌های دانشگاهی (مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) می‌پردازند.
 • مقالات "مروری" (تألیفی یا ترجمه) که به مرور پیشینه پژوهش‌های دانشگاهی در ارتباط با یکی از مفاهیم حسابداری می‌پردازد.
 • مقالات که با گردآوری آثار نوشتاری دیگران (فارسی/ انگلیسی/ ...) تنظیم شده‌اند و هیچ ایده ارزنده‌ای به آن‌ها افزوده نشده باشد.
 • مقالاتی که از خلاصه‌سازی و جرح و تعدیل آثار نوشتاری دیگران (فارسی/ انگلیسی/ ...) تنظیم شده باشند.

پ) رعایت حقوق مؤلفان خط قرمز انتشار هرگونه مطلب در حسابدار است. از این رو، چنان‌چه در مقالات تألیفی خود از آثار نوشتاری دیگران (فارسی/ انگلیسی/ ...) بهره برده‌اید؛ ضروری است که به‌دقت به منابع مورد استفاده ارجاع دهید.

ت) اصول اولیه مقاله‌نویسی را در مقالات تألیفی خود رعایت فرمایید. از جمله، انتخاب تیتر مناسب، پیکربندی مقاله (مقدمه/ بدنه/ نتیجه)، و استفاده از تیترهای میانی (بخش‌بندی بدنه مقاله) - راهنمایی بیشتر

ث) اصول اولیه دستور خطّ فارسی و دستور زبان فارسی را در مقالات تألیفی و ترجمه‌های خود رعایت فرمایید - راهنمایی بیشتر.

 

در پایان لازم به تأکید است، با توجه به این که اولویت اصلی حسابدار مطرح کردن مسائل روز حسابداری ایران، مسائل روز قوانین و مقررات حاکم بر حسابداری ایران، و مسائل روز مرتبط با حسابداری ایران است؛ چنان‌چه مقالات تألیفی ارسالی دربردارنده مطالبی ارزنده برای حسابداران حرفه‌ای ایران باشد، ویراستان حسابدار نقایص مربوط به اصول اولیه مقاله‌نویسی، دستور خطّ فارسی و دستور زبان فارسی را در این قبیل مقالات برطرف خواهند کرد. به عبارت دیگر، امید است افراد حرفه‌ای شاغل در حسابداری ایران به دلیل وسواس در ارسال مقالات کاملاً درست، خوانندگان حسابدار را از دانش و تجارب ارزنده خود محروم نسازند.

اعضای انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌توانند، با در نظر داشتن مراتب فوق، متن مقاله خود را در قالب نرم‌افزار MS WORD تایپ کنند؛ و برای بررسی، به رایانامه حسابدار (این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید) بفرستند. 

 
 
پردازش گر تراز سامانه