دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه‌ای ساعت، تاریخ و محل برگزاری «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» را ساعت 8:30 صبح روز جمعه، یکم آذرماه 1398 در محل ساختمان PACT اعلام کرد. داوطلبان شرکت در این آزمون تا 14 آبان 1398 برای ثبت‌نام مهلت خواهند داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو صدور «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398)، دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه شماره (4) «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»، ساعت، تاریخ و محل برگزاری آزمون را اعلام کرد، و از تمدید مهلت ثبت‌نام تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 خبرداد. متن کامل اطلاعیه صادره به شرح زیر است:

 

اطلاعیه شماره (4) «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»

تاریخ، ساعت و محل برگزاری آزمون

بدین وسیله به اطلاع اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌رساند، «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» ساعت 8:30 صبح روز جمعه، یکم آذرماه 1398، در محل ساختمان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره 23 برگزار خواهد شد. به منظور جلب مشارکت حداکثری علاقه‌مندان واجد شرایط نیز، مهلت ثبت‌نام در آزمون تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 تمدید می‌شود.

همان‌گونه که در اطلاعیه شماره (1): «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398) اعلام شده است، ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تکمیل فرم ثبت‌نام پیوست فراخوان فوق‌الذکر و تحویل حضوری مدارک مورد نیاز مذکور در فراخوان به دبیرخانه انجمن و دریافت رسید کتبی (ممهور به مهر انجمن) یا ارسال پستی فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز از طریق پست پیشتاز (سفارشی) انجام میشود. به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران

 

اخبار مرتبط:

 

شماره 328 و 329،  مرداد و شهریور 1398، مجله "حسابدار" (نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران) نیمه دوم مهرماه 1398 از طریق ارسال پستی به نشانی اعضای انجمن و مشترکان مجله، و توزیع در روزنامه‌فروشی‌های معتبر منتشر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در شماره سیصد و بیست و هشت و سیصد و بیست و نهم «حسابدار»، نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران، که نیمه دوم مهرماه 1398 منتشر خواهد شد؛ مقالات و مطالب زیر را می‌خوانیم:

انجمن:

مقالات و مطالب فنی:

علاقه‌مندان می‌توانند تصویر روی جلد، شناسنامه، فهرست مطالب، سرمقاله و یادنامه‌های منتشرشده در این شماره را از این پیوند دریافت کنند.

دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه شماره (2) «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» اعلام کرد، با توجه به نزدیکی تاریخ اولیه اعلامی برای برگزاری این آزمون با ایام سوگواری اربعین، در پی درخواست‌های متعدد واصله به دبیرخانه انجمن، تاریخ برگزاری آزمون از روز جمعه 26 مهر 1398 به روز جمعه 10 آبان 1398 تغییر داده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، متن کامل اطلاعیه شماره (2) «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» مبنی بر تغییر زمان برگزاری آزمون و تمدید مهلت ثبت‌نام به شرح زیر است:

اطلاعیه شماره (2)

تغییر تاریخ برگزاری آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل به 10 آبان 1398

بدین وسیله به اطلاع داوطلبان شرکت در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل می‌رساند، با توجه به نزدیکی تاریخ اولیه‌ی اعلامی برای برگزاری این آزمون با ایام سوگواری اربعین، در پی درخواست‌های متعدد واصله به دبیرخانه انجمن، تاریخ برگزاری آزمون از روز جمعه 26 مهر 1398 به روز جمعه 10 آبان 1398 تغییر داده شد.

مطابق رویه مذکور در اطلاعیه اولیه (مورخ 25 شهریور 1398 - از اینجا دانلود کنید)، ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تحویل حضوری مدارک مورد نیاز به دبیرخانه انجمن حداکثر تا پایان روز دوشنبه، 29 مهر 1398 و ارسال پستی مدارک مورد نیاز از طریق پست پیشتاز (سفارشی) حداکثر تا پایان روز یکشنبه، 28 مهر 1398 تمدید میشود (نشانی پستی دبیرخانه انجمن: تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، روبروی بیمارستان کسری، شماره ۲۸، طبقه دوم، کدپستی: 1514936514). همان طور که در اطلاعیه اولیه نیز تاکید شده بود، به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست پیشتاز (سفارشی)، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون گواهینامه مالیاتی مشاغل – آبان 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

آزمون هر گروه چهل نفره از داوطلبان به مدت چهار ساعت در یکی از بازه‌های زمانی صبح و بعدازظهر روز جمعه 10 آبان 1398 برگزار خواهد شد. بنابراین، گروه‌بندی داوطلبان در این دو بازه زمانی صرفاً بر مبنای اولویت زمانی ثبت‌نام آنان انجام خواهد شد، و حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، یکم آبان 1398، طی اطلاعیه ثانوی از طریق وبگاه انجمن حسابداران خبره ایران به نشانی www.iica.ir به اطلاع خواهد رسید.

داوطلبان شرکت در این آزمون برای دریافت فرم ثبت‌نام و اطلاع از شرایط داوطلبان، مدارک موردنیاز، و منابع و نحوه برگزاری آزمون، می‌توانند به اطلاعیه اولیه (مورخ 25 شهریور 1398 - از اینجا دانلود کنید) مراجعه فرمایند.

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران

 

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران در اجرای مصوبات شورای عالی و کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل، از داوطلبان واجد شرایط برای شرکت در «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل مورخ 10 آبان 1398» دعوت بهعمل آورد.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی انجمن حسابداران خبره ایران، دبیرخانه انجمن با صدور «اطلاعیه شماره (1): فراخوان ثبتنام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل – 10 آبان 1398» از داوطلبان شرکت در این آزمون برای ثبت‌نام دعوت به عمل آورد. این آزمون در اجرای مصوبات شورای عالی و کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل در یکی از بازه‌های زمانی چهار ساعتی صبح یا عصر جمعه 10 آبان 1398، توسط انجمن حسابداران خبره ایران در محل مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی (ویلا)، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره ۲۳ برگزار خواهد شد.

 

شرایط داوطلبان

شرایط داوطلبان شرکت در این آزمون عبارتند از:

 • داشتن تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری یا رشته‌های مرتبط حداقل تا مقطع کارشناسی
 • داشتن حداقل دو سال سابقه کار مرتبط

 

روش برگزاری و منابع آزمون

آزمون در دو بخش زیر انجام خواهد شد:

 • الف) پرسش‌های چهار گزینه‌ای (تستی) و تشریحی از قوانین و مقررات مالیاتی مرتبط با مشاغل و درآمد حقوق
 • ب) آزمون عملی تکمیل اظهارنامه مالیاتی عملکرد مشاغل گروه اول، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده عمومی، ثبت فهرست معاملات فصلی موضوع ماده 169ق.م.م.، و تهیه و تنظیم فهرست الکترونیکی مالیات بر درآمد حقوق (بر روی دستگاه‌های رایانه)

 

منابع آزمون

شامل باب اول (اشخاص مشمول مالیات)، باب سوم (فصل سوم: مالیات بر درآمد حقوق، و فصل چهارم: مالیات بر درآمد مشاغل) و ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم (با آخرین اصلاحات مصوب 31 تیر 1394)؛ همچنین، آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ (آییننامه مربوط به نوع دفاتر، اسناد و مدارک و روشهای نگهداری و نمونه اظهارنامه مالیاتی و نحوه ارائه برای رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات) و آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 3 ماده 169 (نحوه ارسال فهرست معاملات فصلی) قانون مذکور؛ همچنین، قوانین و مقررات مربوط به اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده عمومی است.

 

تاریخ و ساعت برگزاری آزمون

آزمون هر گروه چهل نفره از داوطلبان به مدت چهار ساعت در یکی از بازه‌های زمانی زیر (به ترتیب اولویت زمانی ثبت‌نام داوطلبان)، در محل مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی (ویلا)، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره ۲۳ برگزار خواهد شد:

 • صبح جمعه، 10 آبان 1398
 • بعد از ظهر جمعه، 10 آبان 1398

گروه‌بندی داوطلبان در بازه‌های زمانی فوق صرفاً بر مبنای اولویت زمانی ثبت‌نام آنان انجام خواهد شد، و حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 1 آبان 1398، طی اطلاعیه ثانوی از طریق وبگاه انجمن حسابداران خبره ایران به نشانی www.iica.ir به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

لازم به ذکر است، کارت ملّی داوطلبان در حکم کارت ورود به جلسه محسوب خواهد شد، از این رو، همراه داشتن آن در جلسه آزمون الزامی است.

 

روش و مهلت ثبتنام

ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تحویل حضوری مدارک مورد نیاز به دبیرخانه انجمن (تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، روبروی بیمارستان کسری، شماره ۲۸، طبقه دوم، کدپستی: 1514936514) حداکثر تا پایان روز یکشنبه، 28 مهر 1398 و دریافت رسید کتبی (ممهور به مهر انجمن) یا ارسال پستی مدارک مورد نیاز به نشانی فوق از طریق پست پیشتاز (سفارشی) حداکثر تا پایان روز شنبه، 13 مهر 1398 انجام میشود. به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون گواهینامه مالیاتی مشاغل – آبان 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت آزمون، پس از بررسی مدارک توسط دبیرخانه انجمن، حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 1 آبان 1398، طی اطلاعیه ثانوی از طریق وبگاه انجمن حسابداران خبره ایران به نشانی www.iica.ir به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

 

توضیحات مهم

گواهینامه موضوع این آزمون صرفاً برای داوطلبانی صادر خواهد شد که با موفقیت هر دو بخش آزمون را پشت سر بگذرانند. بدیهی است، در صورت عدم موفقیت هر یک از داوطلبان گواهینامه موضوع این آزمون برای آنان صادر نخواهد شد. همچنین، مبالغ ورودیه پرداختی از سوی این اعضاء نیز تحت هیچ شرایطی قابل استرداد نخواهد بود. اعتبار گواهینامه‌های صادره برای داوطلبانی که موفق به گذراندن این آزمون می‌شوند، به صورت سالانه (تا 30 آبان 1399) خواهد بود. تمدید این گواهینامه‌ها مستلزم گذراندن آموزش حرفه‌ای مستمر مقرر از سوی کارگروه مربوط و پرداخت هزینه تمدید گواهینامه است که از سوی شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران تعیین خواهد شد.

 

متن کامل اطلاعیه و فرم ثبت‌نام

علاقه‌مندان ثبت‌نام و شرکت در این آزمون می‌توانند پس از مطالعه متن کامل اطلاعیه صادرشده (این پیوند) فرم ثبت‌نام پیوست اطلاعیه را تکمیل و به همراه مدارک موردنیاز به ترتیب مذکور در بالا به دبیرخانه انجمن تحویل دهند (لازم به ذکر است تاریخ آزمون از 26 مهر 1398 به 10 آبان 1398 تغییر یافته است؛ و مهلت ثبت نام تا 28 مهر 1398 تمدید شده است).

 

همایش ملی حسابداری ایران، معتبرترین کنفرانس ملی حسابداری در سطح کشور است که تاکنون شانزده دوره آن به میزبانی دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار شده است. انجمن حسابداران خبره ایران علاوه بر برگزاری سومین (1372، دانشگاه شهید بهشتی)، چهارمین (1375، دانشگاه تهران)، و پنجمین (1378، دانشگاه علامه طباطبایی) دوره این همایش‌ها، از برگزاری سایر ادوار آن نیز حمایت معنوی به عمل آورده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی هفدهمین همایش ملی حسابداری ایران، این دوره از همایش با عنوان "حسابداری و فناوری‌های نوین" در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه سوم و چهارم مهر 1398 به میزبانی پردیس فارابی دانشگاه تهران در قم برگزار خواهد شد.

 

محورهای هفدهمین همایش ملی حسابداری ایران عبارتند از:

 • تاثیر تحول رقمی (Digital) بر حسابداری
 • زنجیره بلوکی و حسابداری
 • کاربرد کلان داده (Big Data) در حسابداری
 • حسابداری ارزهای رقمی (Digital) و رمزنگاری‌شده
 • استفاده از ابزارهای نوین در آموزش حسابداری 
 • سیستم‌های اطلاعاتی و فناوری‌های نوین در بانک‌ها، بیمه و نهادهای مالی
 • نقش تحول دیجیتال در ایجاد دولت رقمی  (Digital)
 • شبکه‌های اجتماعی و گزارشگری مسئولیت اجتماعی
 • حاکمیت شرکتی و فناوری‌های رقمی  (Digital)
 • استفاده از فناوری‌های نوین در شرکت‌های رتبه‌بندی
 • سیستم‌های اطلاعاتی یکپارچه و نوین حسابداری در سازمان
 • مدیریت ریسک و فن‌آوری‌های نوین
 • کنترل داخلی و فن‌آوری‌های نوین
 • حاکمیت شرکتی رقمی (Digital)
 • ایکس بی آر ال  (XBRL)
 • حسابرسی رایانه‌ای
 • مالیات و فن‌آوری‌های نوین
 • بودجه‌ریزی برنامه‌ای و عملیاتی و فن‌آوری‌های نوین
 • هوش تجاری (BI) و گزارشگری مالی
 • کشف تقلب و فرار مالیاتی با استفاده از فن‌آوری‌های نوین 
 • فرصت‌های پژوهشی در حوزه فن‌آوری‌های رقمی (Digital) در حسابداری
 • سایر موضوعات پژوهشی مرتبط به حسابداری، حسابرسی، حسابداری مدیریت

 

ثبت‌نام در همایش

اعضای هیئت علمی دانشگاهها، دانشجویان: دانشجویان، حسابداران رسمی، حسابداران، حسابرسان و سایر علاقه‌مندان برای ثبت‌نام حضور در این همایش می‌توانند به وبگاه هفدهمین همایش ملی حسابداری ایران (این پیوند) مراجعه فرمایند.

 

ادوار گذشته همایش

سابقه برگزاری شانزده دوره گذشته همایش ملی حسابداری ایران به شرح زیر است:

 1. نخستین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1363، دانشگاه شهید چمران اهواز
 2. دومین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال ؟؟؟؟، دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان
 3. سومین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1372، دانشگاه شهید بهشتی (پیوند گزارش کامل در مجله حسابدار)
 4. چهارمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1375، دانشگاه تهران (پیوند گزارش کامل در مجله حسابدار)
 5. پنجمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1378، دانشگاه علامه طباطبایی (پیوند گزارش کامل در مجله حسابدار)
 6. ششمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1381، دانشگاه اصفهان
 7. هفتمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1382، دانشگاه مازندران
 8. هشتمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1383، دانشگاه فردوسی مشهد
 9. نهمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1390، دانشگاه سیستان و بلوچستان
 10. دهمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1391، دانشگاه الزهرا
 11. یازدهمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1392، دانشگاه فردوسی مشهد
 12. دوازدهمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1393، دانشگاه شیراز
 13. سیزدهمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1394، دانشگاه تهران
 14. چهاردهمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1395، دانشگاه ارومیه
 15. پانزدهمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1396، دانشگاه تربیت مدرس
 16. شانزدهمین دوره همایش ملی حسابداری ایران، سال 1397، دانشگاه اصفهان

در اجرای مفاد ماده پنج ضوابط انجام تبلیغات گروه‌های موضوع تبصره ماده 12 دستورالعمل مربوط به نحوه برگزاری مجمع عمومی و انتخابات اعضای شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، محسن قاسمی دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران طی نامه مورخ 4 شهریور 1398 به مهدی بیرانوند عضو هیئت مدیره و مدیر امور اعضا جامعه حسابداران رسمی ایران انطباق شرایط انجمن با شرایط چهارگانه ابلاغی به عنوان مصادیق انجمن‌های حرفه‌ای را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو اعلام مصادیق انجمن‌های حرفه‌ای از سوی جامعه حسابداران رسمی ایران (مورخ 3 شهریور 1398 – این پیوند)، محسن قاسمی دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران طی نامه مورخ 4 شهریور 1398 به مهدی بیرانوند عضو هیئت مدیره و مدیر امور اعضا جامعه حسابداران رسمی ایران انطباق شرایط انجمن با شرایط چهارگانه ابلاغی به عنوان مصادیق انجمن‌های حرفه‌ای را اعلام کرد. متن کامل نامه ارسالی بدین شرح است:

جناب آقای مهدی بیرانوند

عضو محترم هیئت مدیره و مدیر امور اعضا

جامعه حسابداران رسمی ایران

با سلام و احترام،

در اجرای مفاد ماده پنج ضوابط انجام تبلیغات گروه‌های موضوع تبصره ماده 12 دستورالعمل مربوط به نحوه برگزاری مجمع عمومی و انتخابات اعضای شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، و مصادیق تعریف‌شده برای انجمن‌های حرفه‌ای (ابلاغیه مورخ 3 شهریور 1398) بدین وسیله انطباق شرایط چهارگانه ابلاغی با شرایط انجمن حسابداران خبره ایران به شرح زیر به استحضار می‌رسد:

الف- از اعضای جامعه در ارکان تصمیم‌گیرنده انجمن شامل شورای‌ عالی یا هیئت‌ مدیره عضویت داشته باشند.

هم اینک 6 عضو از 9 عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران از اعضای جامعه هستند - رحمت‌اله صادقیان (رئیس)، منصور شمس احمدی (نایب رئیس)، مصطفی باتقوا (خزانه‌دار)، سیدمحمد باقرآبادی، مریم علیشیری، و محمدحسن فامیلی.

ب- اهداف انجمن همسو با اهداف جامعه باشد.

طبق ماده 3 اساسنامه انجمن حسابداران خبره ایران (مصوب 23 تیر 1393) «اهداف انجمن عبارتند از: الف. فراهم آوردن زمينه‏ مشارکت همه‌جانبه تمامي افراد صلاحيت‌دار در تعيين سرنوشت حرفه، ب. استفاده از فنون و تجارب پيشرفته‏ حرفه‏‏‌اي در دنيا با توجه به اهداف ملّي و با رعايت قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به منظور بالابردن سطح معلومات حرفه‏‏‌اي اعضا و ديگر علاقهمندان، پ. وضع رهنمودهاي حرفه‏‏‌اي براي اعضا و ديگر فعالان حرفه با رعايت قوانين و مقررات جاري کشور، ت. تدوين آيين رفتار و موازين حرفه‏‏‌اي و نظارت بر عملکرد اعضا، ث. تقويت روحيه‏ پژوهش و تتبع و ابتکار در زمينههاي علمي و عملي حرفه، ج. بررسي و تلاش براي حل مسائل و مشکلات مرتبط با حرفه در سطح کشور و ارائه پيشنهادهاي مقتضي در اين زمينه و نيز ارائه‏ مشاوره‏‏‌هاي لازم به دولت و مراجع قانون‏گذاري و ديگر سازمان‏‏ها در صورت درخواست، چ. ايجاد امکانات لازم براي برقراري ارتباط صحيح و منطقي رفتاري و فني بين اعضا، ح. فراهم کردن امکانات آموزشي لازم در جهت ارتقاي سطح دانش افراد در حرفه و برگزاري دوره‏‏ هاي آموزشي و سمينارها، خ. سعي و اهتمام در جهت نشان دادن نقش اساسي و اصولي حرفه در اقتصاد مملکت، د. ايجاد زمينه‏ مناسب براي حمايت از اعضاء در اجراي اصول و ضوابط حرفه‌اي، و ذ. کمک به ايجاد شرايط و امکانات کار براي اعضا به طور يکسان.» که جملگی با تاکید بر ارتقاء حرفه و افراد حرفه‌ای در راستای اهداف جامعه حسابداران رسمی ایران مقرر شده‌اند.

ج- حداقل 2 درصد از اعضای جامعه عضو انجمن مربوط باشند.

هم اینک 1122 نفر از اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران در انجمن حسابداران خبره ایران عضویت دارند (حدود نیمی از اعضاء جامعه).

د- دارای آموزش حرفه‌ای و نشریه تخصصی باشند.

"مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)" به عنوان بزرگترین مرکز آموزش حرفه‌ای حسابداری و مالی در ایران تحت کنترل انجمن حسابداران خبره ایران به آموزش حرفه‌ای اعضاء و دیگر علاقه‌مندان حرفه می‌پردازد. نشریه "حسابدار" نیز به عنوان قدیمی‌ترین (از سال 1355) و پرمخاطب‌ترین (با ده هزار شمارگان) نشریه حرفه‌ای حسابداری ایران به صاحب امتیازی انجمن حسابداران خبره ایران منتشر می‌شود.

در پایان لازم به یادآوری است، انجمن حسابداران خبره ایران بیش از دو دهه است (از سال 1377) که به عنوان نخستین انجمن حسابداران حرفه‌ای ایران در فدراسیون بین‌المللی حسابداران (آیفک) عضویت دارد و معیارهای حرفه‌ای این مرجع بین‌المللی حرفه حسابداری جهان را احراز کرده است.

ارادتمند

محسن قاسمی

دبیرکل

لازم به ذکر است، طبق تبصره ماده 12 دستورالعمل مربوط به نحوه برگزاری مجمع عمومی و انتخابات اعضای شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران: «تبليغات توسط گروههای تبليغاتی، مشروط به تقاضای كتبی حداقل 20 نفر از اعضای غيرداوطلب عضويت در شورای عالی از جامعه، مجاز است. گروههای مزبور در چارچوب ضوابطی كه با پيشنهاد شورای عالی و تصويب وزير امور اقتصادی و دارايی تعيين میشود میتوانند فعاليت نمايند. انجمن‌هاي حرفه‌اي ثبت‌شده از اين حكم مستثنی می‌باشند».

در همین ارتباط، مطابق رویه معمول در دوره‌های پیشین انتخابات شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، فهرست نامزدهای مورد حمایت انجمن حسابداران خبره ایران در هفتمین دوره انتخابات شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران (مصوب جلسه مورخ 2 شهریور 1398 شورای عالی) در مورخ 3 شهریور 1398 از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران اعلام شده است (این پیوند).

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه حسابداران رسمی ایران، مجمع عمومی سه‌سالانه برای انتخاب اعضای هفتمین دوره شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، ساعت 8 صبح چهارشنبه 6 شهریور 1398، در تالار خلیج فارس پژوهشگاه نیرو واقع در تهران، شهرک قدس، انتهای بلوار شهید دادمان برگزار خواهد شد.

 

 

دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به درخواست‌های واصله به اداره امور اعضای انجمن، و به منظور جلب مشارکت حداکثری اعضای واجد شرایط و دیگر علاقه‌مندان، مهلت ثبت‌نام در «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 تمدید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو صدور «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398)، با توجه به پیگیری شماری از اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان واجد شرایط، مبنی بر تمدید مهلت ثبت نام در این آزمون، دبیرخانه انجمن با صدور اطلاعیه شماره (3) «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» از تمدید مهلت ثبت نام در این آزمون تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 خبر داد. متن کامل اطلاعیه صادره به شرح زیر است:

اطلاعیه شماره (3) «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»

تمدید مهلت ثبت‌نام تا 14 آبان 1398

بدین وسیله به اطلاع اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌رساند، با توجه به پیگیری شماری از اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان واجد شرایط شرکت در «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»، مبنی بر تمدید مهلت ثبت نام در این آزمون، با توجه به هماهنگی انجام‌شده با هئیت تشخیص صلاحیت حسابداران مدیریت خبره و شورای عالی انجمن، به منظور جلب مشارکت حداکثری علاقه‌مندان واجد شرایط، مهلت ثبت‌نام در آزمون تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه، 14 آبان 1398 تمدید می‌شود.

همان‌گونه که در اطلاعیه شماره (1): «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398)، نیز اعلام شده است، ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تکمیل فرم ثبت‌نام پیوست فراخوان فوق‌الذکر و تحویل حضوری مدارک مورد نیاز مذکور در فراخوان به دبیرخانه انجمن و دریافت رسید کتبی (ممهور به مهر انجمن) یا ارسال پستی فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز از طریق پست پیشتاز (سفارشی) انجام میشود. به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران

 

در جلسه مورخ شنبه 2 شهریور 1398 شورای عالی، از بین نامزدهای واجد شرایط شرکت در هفتمین دوره انتخابات شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران فهرست 11 نامزد مورد حمایت انجمن حسابداران خبره ایران (از بین اعضای انجمن) انتخاب و مقرر شد به صورت عمومی منتشر شود.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی انجمن حسابداران خبره ایران، فهرست 11 نامزد مورد حمایت انجمن حسابداران خبره ایران در هفتمین دوره انتخابات شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران که در جلسه مورخ شنبه 2 شهریور 1398 شورای عالی از بین نامزدهای واجد شرایط انتخاب شده به شرح زیر است:

  به ترتیب الفبای نام خانوادگی:   

 1. مصطفی باتقوا
 2. سردار بارگاهی
 3. حسین بخشی
 4. سعید جمشیدی‌فرد
 5. احمد حسنی
 6. غلامرضا شجری
 7. حسین شیخ سفلی
 8. علی قریشی طیبی
 9. اسفندیار گرشاسبی
 10. علیرضا مهرادفر
 11. کاظم وادی‌زاده

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه حسابداران رسمی ایران، مجمع عمومی سه‌سالانه برای انتخاب اعضای هفتمین دوره شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، ساعت 8 صبح چهارشنبه 6 شهریور 1398، در تالار خلیج فارس پژوهشگاه نیرو واقع در تهران، شهرک قدس، انتهای بلوار شهید دادمان برگزار خواهد شد.

شماره 326 و 327، خرداد و تیر 1398، مجله "حسابدار" (نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران) دربردارنده گزارش کامل چهل و يکمين همايش انجمن حسابداران خبره‏ ايران، "تأمين مالی از بازار سرمايه"، اواسط مردادماه 1398 از طریق ارسال پستی به نشانی اعضای انجمن و مشترکان مجله، و توزیع در روزنامه‌فروشی‌های معتبر منتشر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در شماره سیصد و بیست و ششم و سیصد و بیست و هفتم «حسابدار»، نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران، که اواسط مردادماه 1398 منتشر خواهد شد؛ مقالات و مطالب زیر را می‌خوانیم:

انجمن:

مقالات و مطالب فنی:

 • آينده حرفه حسابداری در پرتو رايانش ابری و بلاک‏‌چين، غلامحسين دوانی
 • صنعت بيمه، بلاک‏چين و ابر بيمه‌‏ای، فريبا نوروزی
 • مقدمه‏‌ای بر حسابداری ارزهای رمزنگاری‌شده، فاطمه دادبه، سيدمحمد باقرآبادی
 • حسابداری دارایی‏‌های رمزنگاری‏‌شده، محسن ژاله آزاد زنجانی، علی اصغر صالحی
 • يک حسابدار (شعر طنز)، بابک وهابی

اخبار:

 • خبرهایی از جهان حسابداری، بنفشه صفری‏‌نژاد

علاقه‌مندان می‌توانند تصویر روی جلد، شناسنامه، فهرست مطالب، و سرمقاله این شماره را از این پیوند دریافت کنند.

عکس روی جلد مجله حسابدار (نشریه انجمن حسابداران خبره ایران)، بهمن و اسفند 1392

زنده‌یاد محمد منیری، بیش از هفده سال (تا دی 1392) در جایگاه دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران و مدیر اجرایی مجله حسابدار (نشریه انجمن) به انجمن حسابداران خبره ایران خدمت کرد، و طی این دوران طولانی چند نوبت به عضویت  در شورای عالی انجمن نیز درآمد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، زنده‌یاد محمد منیری، حسابدار مستقل خبره، حسابدار رسمی، دبیرکل فقید و عضو پیشین شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، نیمروز آدینه، 4 مرداد 1398، در سن هشتاد سالگی در تهران دیده از جهان فروبست. آن زنده‌یاد، بیش از هفده سال (تا دی 1392) در جایگاه دبیرکل انجمن و مدیر اجرایی مجله حسابدار (نشریه انجمن)،‌ و در چند دوره در جایگاه عضو شورای عالی، به انجمن حسابداران خبره ایران خدمت کرد.

مراسم تشییع پیکر آن مرحوم صبح روز یکشنبه، 6 مرداد 1398، ساعت 8:30 صبح از مقابل منزل آن زنده‌یاد به نشانی تهران، میدان اختیاریه، خیابان لطیفی، بن‌بست هاشمی، انجام خواهد شد. مراسم ترحیم آن زنده‌یاد نیز عصرگاه سه‌شنبه، 8 مرداد 1398، از ساعت 16:30 تا 18:00 در مسجد الزهرا واقع در تهران، خیابان شهید عراقی برگزار خواهد شد.

شورای عالی، دبیرکل و کارکنان انجمن حسابداران خبره ایران ضایعه درگذشت دبیرکل فقید انجمن را به بازماندگان آن شادروان، اعضای انجمن و جامعه حسابداران کشور تسلیت می‌گویند و برای بستگان، دوستان و همکاران آن زنده‌یاد شکیبایی آرزومندند.

متن کامل گفت‌وگوی مجله حسابدار با زنده‌یاد محمد منیری – بهمن و اسفند 1392

 

برای دریافت فایل پی‌دی‌اف آگهی ترحیم بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

برای دیدن اندازه بزرگتر پوستر بر روی آن کلیک کنید

عصرگاه چهارشنبه، 9 مرداد 1398، در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، «همایش استانداردهای جدید حسابداری ایران: چالش‌ها و راهکارهای پیاده‌سازی در اجراء» با همکاری مشترک انجمن حسابداران خبره ایران و مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، با توجه به این که استانداردهای جدید حسابداری ایران از تاریخ یکم فروردین 1398 لازم الاجرا است، «همایش استانداردهای جدید حسابداری ایران: چالش‌ها و راهکارهای پیاده‌سازی در اجراء» با محوریت بررسی چالش‌های پیش رو در اجرای این استانداردها و ارائه راهکارهای لازم برای رفع این چالش‌ها و پیاده‌سازی مطلوب استانداردهای جدید، عصرگاه چهارشنبه، 9 مرداد 1398، در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، با همکاری مشترک انجمن حسابداران خبره ایران و مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار خواهد شد.

مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، در حال حاضر تنها موسسه آموزش حرفه‌ای در سطح کشور است که اقدام به طراحی و برگزاری این همایش کرده است. از این رو، همایش پیش رو فرصتی مناسب را در اختیار حسابداران، حسابرسان، مدیران، کارشناسان و سایر علاقه‌مندان قرار خواهد داد، تا علاوه بر کسب دانش مورد نیاز درباره این استانداردها از همفکری صاحب‌نظران برجسته حرفه بهره‌مند شوند و بتوانند موضوعات مدنظر خود را با خبرگان این حوزه مطرح کنند.

این همایش در دو نشست جداگانه و در پایان هر نشست پنل پرسش و پاسخ برگزار خواهد شد. در این دو نشست، تغییرات استانداردهای حسابداری شماره 1 (نحوه ارائه صورتهای مالی)، شماره 2 (صورت جریان‌های نقدی)، شماره 34 (رویه‌های حسابداری، تغییر در برآوردهای حسابداری و اشتباهات)، شماره 35 (مالیات بر درآمد)، شماره 36 (ابزارهای مالی: ارائه)، شماره 37 (ابزارهای مالی: افشاء) مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت.

علاقه‌مندان به شرکت در این همایش می‌توانند برای ثبت‌نام و اطلاعات بیشتر به وبگاه مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)  - این پیوند – مراجعه فرمایند. لازم به ذکر است، در پایان همایش به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت در همایش ارائه خواهد شد.

 

علی مرادی معاون پشتیبانی دانشکده نفت اهواز به عنوان نماینده دانشگاه صنعت نفت در هیئت امناء و شورای مدیریت مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) معرفی و منصوب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، کریم سلحشور، رئیس دانشگاه صنعت نفت، طی نامه مورخ 11 تیر 1398، علی مرادی معاون پشتیبانی دانشکده نفت اهواز را به عنوان نماینده دانشگاه صنعت نفت در هیئت امناء و شورای مدیریت مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) معرفی کرد. متن کامل نامه مذکور به شرح زیر است:

رئیس محترم شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران

رئیس محترم شورای مدیریت مرکز آموزش حسابداران خبره

با سلام

احتراماً با استناد به مواد 10 و 13 اساسنامه موسسه مرکز آموزش حسابداران خبره، بدینوسیله آقای علی مرادی به عنوان منتخب این دانشگاه برای عضویت در هیئت امناء و شورای مدیریت موسسه مذکور معرفی می‌گردد. لازم به ذکر است ایشان در هیئت امناء جایگزین آقای رضا مستاجران و در شورای مدیریت جایگزین آقای علی محمد قنبری می‌شوند. بنابراین عضویت آقایان رضا مستاجران و عباس علیمرادی در شورای مدیریت کماکان بقوت خود باقیست.

کریم سلحشور

رئیس دانشگاه

 

طبق ماده 10 اساسنامه مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، هیئت امناء مرکب از پنج عضو است که دو عضو به انتخاب رئیس دانشگاه صنعت نفت و سه عضو به انتخاب انجمن حسابداران خبره ایران تعیین می‌شوند. رئیس و نایب رئیس هیئت امناء به ترتیب رئیس دانشگاه صنعت نفت و رئیس شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران هستند.

هم اکنون، رحمت‌اله صادقیان (رئیس شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران)، مجید میراسکندری، و علی رحمانی به نمایندگی از انجمن و کریم سلحشور (رئیس دانشگاه صنعت نفت) و علی مرادی به نمایندگی از دانشگاه در هیئت امنای مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) عضویت دارند.

طبق ماده 13 اساسنامه مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) نیز، موسسه توسط شورای مدیریت متشکل از شش عضو که به شرح زیر انتخاب می‌شوند، اداره خواهد شد:

الف) سه نفر به انتخاب رئیس دانشگاه صنعت نفت

ب) سه نفر به انتخاب شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران

هم اکنون، غلامرضا سلامی (نایب رئیس)، سعید جمشیدی‌فرد، و مهدی مرادزاده‌فرد به نمایندگی از انجمن، و رضا مستاجران (رئیس)، عباس علیمرادی، و علی مرادی به نمایندگی از دانشگاه در شورای مدیریت مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) عضویت دارند.

 

در اجرای مصوبه مورخ 8 اردیبهشت 1398 شورای عالی، «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» از سوی دبیرخانه انجمن صادر شد. مطابق این فراخوان، مهلت ثبتنام در این آزمون تا 31 شهریور 1398 و تاریخ برگزاری آزمون نیمه نخست آبان 1398 اعلام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی انجمن حسابداران خبره ایران، دبیرخانه انجمن در اجرای ماده «8» اساسنامه (مصوب 23 تیر 1393، مجمع عمومی فوقالعاده اعضاء) و مفاد «آییننامه چگونگی احراز شرایط عضویت خبره» (مصوب 28 فروردین 1396، شورای عالی) و با استناد به مصوبه جلسه مورخ 8 اردیبهشت 1398 شورای عالی، از داوطلبان واجد شرایط برای شرکت در «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» دعوت بهعمل آورد.

شرایط داوطلبان

مطابق فراخوان صادره، داوطلبان در تاریخ تسلیم درخواست پذیرش عضویت خبره به دبیرخانه انجمن باید حداقل دارای دو سال سابقه عضویت عادی در انجمن باشند و حق عضویت سالانه خود (از تاریخ پذیرش تا سال 1398) را پرداخت کرده باشد. مبداء آغاز عضویت عادی تاریخ تصویب عضویت توسط شورای عالی اعلام شده است. با این حال، در پی درخواست‌های متعدد واصله به دبیرخانه انجمن، شورای عالی انجمن تصویب کرده است، متقاضیان شرکت در «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» که صرفاً فاقد شرط داشتن حداقل دو سال سابقه عضویت در انجمن هستند، به شرط داشتن شرایط عمومی عضویت در انجمن و احراز سایر شرایط عضویت خبره در شاخه تخصصی حسابدار مالی خبره، می‌توانند در آزمون سال 1398 ثبت‌نام و شرکت کنند. البته، اعطای عنوان «حسابدار مالی خبره» به این افراد (در صورت موفقیت در آزمون یادشده) منوط به عضویت آنان در انجمن و سپری شدن حداقل دو سال از تاریخ عضویت‌شان خواهد بود.

شرط دیگر، داشتن حداقل پنج سال سابقه کار حرفهای تماموقت در زمینه حسابداری مالی یا حسابرسی در شرکتها، موسسات، یا سازمانهای خصوصی، عمومی، یا غیرانتفاعی، پس از تاریخ دانشآموختگی از مقطع کارشناسی (لیسانس)، که حداقل دو سال از آن باید در جایگاه سرپرستی باشد. منظور از جایگاه «سرپرستی» در حسابداری مالی جایگاهی است که تصدی آن مستلزم تسلط کامل بر فرایند حسابداری مالی، از شناخت رویدادهای مالی تا تنظیم صورتهای مالی، است.

مهلت ثبتنام / تاریخ آزمون

مهلت ثبتنام در این آزمون تا پایان وقت اداری روز یکشنبه، 31 شهریور 1398 و تاریخ آزمون نیمه نخست آبان 1398 اعلام شده است. فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در این آزمون حداکثر تا 15 مهر 1398 از طریق وبگاه رسمی انجمن به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

مواد آزمون / منابع / حدّنصاب قبولی

مواد آزمون، نوع پرسش‌ها (تستی/تشریحی)، مدت زمان برگزاری، و حدّ نصاب قبولی پس از تصویب توسط هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران مالی خبره در قالب اطلاعیه ثانویه، حداقل سه ماه قبل از برگزاری جلسه آزمون از طریق وبگاه رسمی انجمن به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

روش و مهلت ثبتنام

ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تحویل حضوری مدارک مورد نیاز به دبیرخانه انجمن و دریافت رسید کتبی (ممهور به مهر انجمن) یا ارسال پستی مدارک مورد نیاز از طریق پست پیشتاز (سفارشی) حداکثر تا پایان 31 شهریور 1398 انجام میشود. به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

علاقهمندان شرکت در این آزمون میتوانند ضمن مطالعه دقیق مفاد «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مالی خبره سال 1398»، درخواستنامه پیوست این فراخوان را تکمیل و به شرح مذکور در فراخوان به دبیرخانه انجمن ارسال کنند.

عصرگاه چهارشنبه، 29 خرداد 1398، چهل و یکمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران با عنوان «تامین مالی از بازار سرمایه» با حضور پرشور اهالی حرفه حسابداری و فعالان بازار سرمایه در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد. سخنرانی افتتاحیه این همایش توسط علی صحرایی مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران ایراد شد. در این همایش، شماری از مدیران و مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار و نهادهای مالی بازار اوراق بهادار ایران به ایراد سخنرانی پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، عصرگاه چهارشنبه، 29 خرداد 1398، در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، چهل و یکمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران با عنوان «تامین مالی از بازار سرمایه» برگزار شد. این همایش که مورد استقبال کم‌نظیر اهالی حرفه حسابداری و فعالان بازار سرمایه قرار گرفت، بازتاب گسترده‌ای نیز در رسانه‌های کشور به ویژه رسانه‌های تخصصی بازار سرمایه داشت.

خوشامدگویی نماینده انجمن حسابداران خبره ایران

محسن قاسمی، دبیرکل و دبیر اجرایی همایش

در آغاز همایش، پس از قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید، و نواختن سرود ملّی، محسن قاسمی، دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران و دبیر اجرایی همایش، به نمایندگی از شورای عالی و کارگروه همایش انجمن، ضمن خوشامدگویی به حاضران و قدردانی از استقبال پرشور آنان از همایش، از اشخاص و سازمان‌هایی که در برگزاری همایش مشارکت داشتند، به نمایندگی از انجمن سپاسگزاری کرد.

وی در این بخش از سخنان خود، پس از قدردانی از سخنرانان همایش، از اعضای کارگروه همایش انجمن - رحمت‌اله صادقیان (رئیس شورای عالی و رئیس کارگروه همایش)، منصور شمس احمدی (نایب رئیس شورای عالی انجمن)، مهران آقایی (عضو شورای عالی انجمن)، و سعید جمشیدی‌فرد – و محمدمهدی مومن‌زاده (دبیر علمی همایش) به پاس طراحی و برنامه‌ریزی درون‌مایه همایش صمیمانه سپاسگزاری کرد.

دبیرکل انجمن، در ادامه، مراتب سپاسگزاری ویژه خود و انجمن را از بانک پارسیان، و کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان، از بابت حمایت مالی ویژه از برگزاری این همایش ابراز کرد. وی تصریح کرد، حمایت مالی ارزشمند بانک پارسیان از این همایش که در گام‌های نخست تدارک همایش انجام شد، موجب شد در این اوضاع دشوار اقتصادی خیالمان از بابت تامین هزینه‌های اولیه همایش راحت شود، و ما هم بدون کوچکترین افزایشی در هزینه ثبت نام در خدمت عزیزان باشیم.

قاسمی در ادامه، از سایر حامیان مالی همایش، شرکت تامین سرمایه امین، شرکت تامین سرمایه نوین، شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد، شرکت کارگزاری نماد شاهدان، شرکت گروه خدمات بازار سرمایه‌ی کاریزما، شرکت همکاران سیستم و شرکت سپیدار سیستم بابت پشتیبانی مالی از برگزاری همایش سپاسگزاری کرد؛ و حمایت معنوی انجمن مالی ایران از برگزاری این همایش را نیز مورد قدردانی قرار داد.

دبیر اجرایی همایش، همچنین، از شرکت‌ها، موسسات، و سازمانهایی که با ثبت‌نام شمار قابل‌توجهی از کارکنان خود در این همایش، از برگزاری آن حمایت کردند، سپاسگزاری کرد – از جمله، شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به واسطه پیگیری‌های رحمت‌اله صادقیان و مهران آقایی، شرکت‌های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به واسطه پیگیری‌های محمدحسن فامیلی، موسسه حسابرسی ارقام نگر آریا، موسسه حسابرسی سامان پندار، موسسه حسابرسی آزموده‌کاران، سازمان حسابرسی ارتش جمهوری اسلامی ایران، شرکت عمران و مسکن ایران، و بانک انصار.

قاسمی در پایان این بخش از سخنان خود، از کارکنان دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران و زحماتی که در برگزاری این همایش متقبل شدند سپاسگزاری کرد.

دبیرکل انجمن در بخش دوم سخنان خود، با اشاره به تاریخ بازار سرمایه ایران طی بیش از نیم‌قرن گذشته، نقش‌آفرینی و مشارکت حسابداران ایران در راه‌اندازی و توسعه این بازار را بسیار تاثیرگذار و کلیدی دانست. وی در این بخش از سخنان خود، زنده‌یاد محمدمهدی سمیعی (نخستین رئیس انجمن حسابداران خبره ایران و نخستین رئیس شورای عالی بورس)، زنده‌یاد ابوالقاسم خردجو (رئیس کانون حسابداران رسمی و نخستین رئیس هیئت مدیره سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران)، زنده‌یادان حسن سجادی‌نژاد، مسعود عرفانی، ضیاء‌اله شهیدی، پرویز نبوی، و محمدحسن ابریشمی، (حسابداران خبره عضو شورای عالی بورس و هیئت پذیرش اوراق بهادار در سالهای آغازین فعالیت بورس)، اله‌ویردی رجایی سلماسی (دومین رئیس انجمن حسابداران خبره ایران و نخستین دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران پس از انقلاب)، حسین عبده تبریزی (عضو اسبق شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران و معمار ساختار جدید بازار اوراق بهادار ایران)، علی رحمانی (نخستین مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران)، مصطفی امیدقائمی (نخستین مدیرعامل شرکت فرابورس ایران)، و علی صحرایی (مدیرعامل فعلی شرکت بورس اوراق بهادار تهران) را از جمله تاثیرگذارترین حسابداران و اعضای انجمن حسابداران خبره ایران در ارکان مختلف بازار اوراق بهادار ایران طی بیش از نیم‌قرن گذشته دانست؛ و با اشاره به رابطه بسیار تنگاتنگ و تاثیرگذاری که طی بیش از نیم قرن گذشته بین حرفه حسابداری و بازار اوراق بهادار ایران وجود داشته است، خواستار تقویت این رابطه و استفاده بیشتر از ظرفیت‌های دو طرف در راستای پیشرفت وطن عزیزمان ایران شد.

گزارش دبیر علمی همایش

محمدمهدی مومن‌زاده، عضو انجمن حسابداران خبره ایران

دبیر علمی همایش، در گزارش خود، ضمن تاکید بر تقویت سرمایه در گردش شرکت‌ها تصریح کرد: بنگاه‌ها باید به سوی طرح‌های جدید برای توسعه بروند و از ظرفیت‌های خود به صورت کامل استفاده کنند. تا بدین ترتیب هم ارزش بیشتری برای سهامداران خود فراهم کنند و هم سهم خود را از بازار حفظ کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) این کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان مطالب بالا  در خصوص تامین مالی بنگاه ها اظهار کرد: موضوعی که به آن اشاره دارم، روایتی از مناسبات بخش مالی اقتصاد و بخش حقیقی اقتصاد است. این روند خرده روایت‌هایی دارد که همه مباحث تامین مالی و تامین مالی از بازار سرمایه را به یکدیگر متصل می‌کند.

وی ادامه داد: در دی ماه ۱۳۹۷ تحقیقی توسط اتاق بازرگانی صورت گرفت که از دو هزارفعال اقتصادی خواسته شد تا موانع و چالش های کسب و کار را بیان کنند. دراین راستا، بخش عمده ای از فعالان به مشکل نقدینگی و دسترسی به منابع اشاره داشتند و مشکل اصلی را در سیستم بانکی، نرخ بهره نامناسب و مراحل پیچیده دریافت وام عنوان کردند.

 مومن‌زاده افزود: در بخش دیگر این تحقیق از این افراد خواسته شد تا برای برون رفت از این مشکل راهکاری ارایه دهند. اغلب افراد مورد تحقیق مشکل را در «سرمایه گردش» عنوان کردند و گفتند که ما برای بحث های اقدامات جدید رشد محور و اجرای طرح های توسعه به منابع مالی نیاز داریم؛ یعنی می‌توان گفت هزینه های جاری و افزایش نقدینگی، ۵۶درصد مشکل سرمایه در گردش است. در ابتدای کار باید هزینه های عملی را کاهش دهیم که این پیشنهاد را با کمی ناامیدی بیان داشتند به این علت که جذب نقدینگی جدیدی را نمی توانستند داشته باشند. این افراد استفاده از اوراق سرمایه و اوراق قرضه (صکوک) را به عنوان راهکار جایگزین برای تامین منابع مالی عنوان کردند.

 وی اضافه کرد: حال این گزارش را با گزارش دیگری که مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرده است، تحت عنوان گزارش رقابت پذیری بررسی کنیم. بر اساس رقابت پذیری، رکن توسعه بازار مالی دارای زیرشاخصت هایی است که مشخص می کند؛ فعالان اقتصادی، شرکت ها و بنگاه های بخش بازارسرمایه از نظام بانکی بهتر توانستند منابع مالی را جذب کنند. تشکیل این همایش به این علت است که ما باید از ابزارهای مالی بهره ببریم. امروزه اگر یک مدیرمالی به ما پیشنهادی داد از اوراق منفعت استفاده کنیم باید بپرسیم به چه دلیل از این نوع اوراق استفاده کنیم. این توانمندی جدیدی است که باید مدیران مالی به آن مجهز شوند تا بتوانند برهزینه های بنگاه و شرکت تاثیر بگذارند.

دبیرعلمی چهل و یکمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران در ادامه گفت: اتاق بازرگانی تقریبا روزهای اول هر ماه، شاخص مدیران خرید را منتشر می کند. در این شاخص، زیرشاخصی وجود دارد که انتظارات تولید در ماه آینده را مشخص کرده است. براساس شاخص مدیران خرید تقریبا دوماه ابتدای سال مخصوصا اردیبهشت ماه شاخص مثبتی را نشان می دهد که نگاهی مثبت به تولید در کشور وجود دارد.

 مومن‌زاده خاطرنشان کرد: در استفاده از ابزارهای بازار سرمایه، کیفیت و نظم جریانات نقدی از اهمیت فراوانی برخوردار است. استفاده از ابزارهای مالی مثل دریافت تسهیلات بانکی نیست که ما استمهال کنیم بلکه در زمان مقرر باید وجوه پرداخت شود تا بتوان قراردادهای متعددی منعقد کنند. برهمین اساس وقتی شرکتی در بازار سرمایه، اوراق منتشر می کند، براساس فرضیه ارقام، اولین چیزی که به ذهن می رسد این است که شرکت از نظم جریانات نقدینگی‌اش آگاهی دارد. پس مدیریت گردش وجوه نقد در شرکت برای استفاده از ابزارها از اهمیت بالایی بهره برده است.

 وی توضیح داد: اگر شرکتی قصد توسعه داشته باشد باید این توسعه را در محلی انجام دهد که به مرحله بلوغ رسیده باشد تا وجوه نقد بیشتری در شرکت و ارزش بیشتری را نصیب سهامداران کند. در همین خصوص باید درنظر گرفت تامین مالی پروژه ها به این دلیل دارای اهمیت است که پروژه ها در ابتدا دارای جریانات نقدی نیستند و باید مدل هایی برای تامین مالی طراحی شود تا جریانات نقدی ارزان تری برای بنگاه های اقتصادی تامین شود.

 این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توسعه ابزارهای بدهی که یک تعهد کاغذی یا الکترونیکی است که طرف ناشر را قادر می‌سازد تا با تعهد بازپرداخت به وام‌دهنده بر اساس شرایط قرارداد، بودجه موردنیاز خود را از طریق ایجاد بدهی تأمین کند می توانیم یک بازار بدهی ساختاریافته و پیشرفته داشته باشیم تاکنون ۸۹ هزار میلیارد تومان ارزش بازار بدهی وجود دارد. وقتی این توسعه ابزارهای بدهی پیشرفت پیدا کند و براساس ساز و کار عرضه و تقاضا نرخ تامین مالی که یکی از مهمترین متغیرهای اقتصاد است مشخص شود می توان پیش بینی های زیادی انجام داد و این روند به ما قدرت بیشتری در تصمیم گیری های مالی می دهد. براساس یک پیش بینی که هنوز اثبات نشده می توان اینگونه بیان داشت از توسعه بازار بدهی می توان به عنوان یک ارزش پیش بینی کننده و ارزش تعیین کننده در حسابداری استفاده کرد. با استفاده از آن به تعیین متغییرهای اقتصادی که یکی از مهمترین آنها متغییر نرخ تامین مالی است و قدرت پیش بینی و قدرت تایید کنندگی بالایی دارد برسیم.

 مومن‌زاده در پایان گفت: می توان گفت وقتی تورم زیاد شود، بر نرخ بازده اثر منفی گذاشته و شاخص بالاتر می رود اما بعد با کاهش شاخص بازار سرمایه روبه رو خواهد شد. شاید بتوانیم پیش بینی کنیم تا چند ماه آینده با نزولی در بازار سرمایه روبه رو خواهیم بود.

سخنرانی افتتاحیه

علی صحرایی، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران

سخنرانی افتتاحیه همایش توسط علی صحرایی مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران ایراد شد. به گزارش روابط عمومی بورس تهران، وی در سخنان خود، پس از یادآوری اتکای سنتی تامین مالی در ایران و جهان به نظام بانکی، این اتکای بیش از اندازه به منابع بانکی را موجب بروز مسائل متنوع برای صنعت بانکداری در ایران دانست. وی  ساختار تأمین مالی در اقتصاد ایران را به چهار بخش تسهیلات بانکی، بودجه عمرانی دولت، سرمایه‌گذاری خارجی، و بازار سرمایه تقسیم کرد، و گفت: هر یک از این ارکان چهارگانه تأمین مالی در اقتصاد ایران با چالش‌ها و فرصت‌هایی رو به رو بوده‌اند.

وی تغییر رویکرد تامین مالی بانک‌محور به تامین مالی از بازار سهام و اوراق بدهی را نیاز ضروری اقتصاد کشور خواند و با اشاره به ظرفیت‌های تأمین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه ایران در چند سال گذشته شاهد حضور ابزارهای نوین مالی، از جمله، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق مرابحه، اوراق سفارش ساخت، اسناد خزانه اسلامی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، اوراق سلف استاندارد موازی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه، اوراق فروش تبعی و اوراق خرید دین بوده است. به گفته وی، اوراق خرید دین که جدیدترین ابزار تامین مالی در بازار اوراق بهادار ایران است، در این هفته عملیاتی شده است و مشتریان اصلی آن نیز شرکت‌های لیزینگ هستند.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران، که خود از دانش‌آموختگان حسابداری دانشکده نفت و دانشگاه علامه طباطبایی است، در پایان سخنان خود با اشاره به مسائل گزارشگری متنوعی که در بستر بازار اوراق بهادار ایران وجود دارد، حسابداران و نهادهای حرفه‌ای کشور را به انتشار رهنمودها و راهکارهای حرفه‌ای و برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی متناسب با نیازهای این بازار فراخواند.

نقش اقتصادی ابزارهای مالی

حسین عبده تبریزی، عضو پیشین شورای عالی بورس و اوراق بهادار

در آغاز نشست اول همایش، حسین عبده تبریزی، عضو پیشین شورای عالی بورس و اوراق بهادار، و آخرین دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران (سابق)، به ایراد سخنرانی خود با عنوان «نقش اقتصادی ابزارهای مالی» پرداخت. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، عضو پیشین شورای عالی بورس و اوراق بهادار تهران، در سخنرانی خود در این همایش تاکید کرد: برای حفظ نقدینگی در بازار سرمایه و جلوگیری از مالی شدن اقتصاد، باید جلوی بازده نامعقول بازارهای سفته بازی از جمله مسکن، طلا و ارز گرفته شود. وی یادآور شد: بازار ثانویه در بلندمدت ظرفیت نگه داشت این حجم نقدینگی را ندارد. به علاوه، منافع حاصل از بازار ثانویه به بخش واقعی اقتصاد و تولید منتقل نمی‌شود. بنابراین باید راهکارهایی برای تقویت بازار اولیه اتخاذ شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر بانک مرکزی عملیات بازار آزاد را آغاز کند و دولت، بدهی‌های خود را فقط از طریق اسناد خزانه اسلامی منتشر کند، بازار می‌تواند نرخ این اسناد را به عنوان نرخ بدون ریسک در نظر بگیرد، که البته تعیین درست این نرخ از نظر فعالان بازارهای مالی بسیار حائز اهمیت است.

عبده تبریزی افزود: هم اینک مشکل شرکت‌های ایرانی این است که به دلیل فشار شدیدی که بر بازار املاک و مستغلات است، امکان دریافت تسهیلات  از منابع بانکی را به آسانی  گذشته ندارند. از طرفی، وثیقه‌ها مانند گذشته نیست و بانک‌ها نیز امکان تامین سرمایه در گردش را مانند گذشته ندارند. در حالی که بازار سرمایه اکنون با ابزارهایی که دارد می‌تواند به کمک بازار پول بیاید و در این بین برخی ابزارها بسیار  کارگشا خواهند بود.

وی در ادامه با اشاره به  نقش ابزارهای مالی و نهادهای مالی گفت: ابزارها و نهادهای مالی نقشی  گسترده ایفا می‌کنند. از جمله،  این که کارکردهایی همچون وساطت مالی، کاهش هزینه‌های عملیاتی، تولید اطلاعات و تقسیم پذیری و انعطاف  را به عهده دارند.

عبده تبریزی در سخنان خود تاکید کرد:  اگر پشت ابزارها هدف جدید و مشخصی نباشد، این ابزارها به خودی خود خلق ارزش نخواهند کرد.

بازار اوراق بدهی و تحولات پیش رو

علی بیک‌زاده، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی بیگ‌زاده، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در سخنان خود عنوان داشت: بازار بدهی یکی از مهمترین اجزای بازارهای پولی و مالی نوین در هر کشوری به شمار می رود. به همین دلیل، ضرورت توسعه آن غیرقابل انکار است. وی تاکید کرد: در واقع، می‌توان مدعی بود که دستیابی به نظام مالی پویا، عمیق و کارا، بدون وجود بازار بدهی سالم با کارکرد مناسب و عمق کافی اساساً امکان پذیر نیست.

وی در ادامه اظهار داشت: در بازار بدهی انواعی از اوراق بدهی کوتاه مدت،میان مدت و بلندمدت مبادله می شود که می تواند مرتبط با دولت، شرکت ها، شهرداری ها و غیره باشد.

بیگ زاده در ادامه با اشاره به مزایای ایجاد بازار بدهی در اقتصاد گفت:  کمک به کشف قیمت منابع به صورت غیردستوری بر اساس ریسک، بازده و سررسید اوراق یکی از اولین مزایای این بازارهاست.

وی در ادامه به دیگر مزایای این بازار اشاره کرد و افزود: هدایت نقدینگی به مسیر صحیح و جلوگیری از رشد بازارهای ناسالم، کاهش فشار بر شبکه بانکی جهت تأمین مالی و بهبود شفافیت در بازارهای مالی را می توان از دیگر مزایای این بازار برشمرد.

این مقام مسئول با اشاره به آمار اوراق بدهی بازار سرمایه بیان داشت: تا پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ ، بیش از ۱,۶۵۹,۳۹۰ میلیارد ریال انواع اوراق بدهی در بازار سرمایه کشور منتشر شده است. این در حالی است که میزان تامین مالی بازار سرمایه در سال گذشته بالغ بر ۱.۲۷۴.۹۸۴ میلیارد ریال بوده است و میزان انتشار اوراق بدهی در سال اخیر برابر با ۵۰۹.۳۸۹ میلیارد ریال بوده است.

وی در ادامه به روش های تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی اشاره داشت و انتشار اوراق اجاره، اوراق مرابحه، اوراق مشارکت، اوراق سفارش ساخت ، اوراق رهنی، اوراق خرید دین و دیگر ابزارهای مالی را از جمله روش های تامین مالی از طریق بازار سرمایه برشمرد و به تفصیل کاربرد این اوراق را توضیح داد.

بیگ زاده در این خصوص گفت: اوراق مضاربه اوراق بهاداری است که براساس عقد مضاربه طراحی می شود.  ناشر اوراق مضاربه با واگذاری اوراق، وجوه متقاضیان اوراق را جمع آوری کرده و به عنوان مضاربه در اختیار بانی قرار می دهد، بانی در فعالیت اقتصادی سودآور )بازرگانی( به کار می گیرد و در پایان هر معامله یا پایان هر دوره مالی سود حاصله را براساس نسبت هایی که روی اوراق نوشته شده، میان خود و صاحبان اوراق تقسیم می کند.  دارندگان اوراق نقش مالک و بانی نقش عامل قرارداد مضاربه را دارند.

وی در ادامه به اوراق بیمه اتکایی به عنوان یکی دیگر از اوراق بدهی اشاره کرده و یادآور شد: اوراق بیمه ای اتکایی، اوراق بهاداری است که با رعایت قوانین و مقررات مربوطه منتشر می شود و به موجب آن، برخی از مخاطرات بیمه ای از بازار بیمه به بازار سرمایه منتقل می شوند. غالباً ساختار این اوراق به گونه ای است که در ازاء پذیرش مخاطرات بیمه ای، نسبت به سایر اوراق بهادار مشابه، سود بیشتری را عائد سرمایه گذاران می کند.

بیگ زاده ادامه داد: بیمه مرکزی یا شرکت های بیمه، با رعایت مقررات مربوطه می توانند از طریق اوراق بیمه ای اتکایی، نسبت به انجام عملیات اتکایی بخشی از مخاطرات بیمه ای خود اقدام کنند  و در حقیقت در اوراق بیمه ای اتکایی، انجام عملیات اتکایی از طریق بازار سرمایه انجام می گیرد.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه بیان داشت: در فرآیند انتشار اوراق بیمه ای اتکایی، سرمایه گذاران با خرید این اوراق، منابع مالی خود را در اختیار یک نهاد مالی )نهاد واسط( قرار می دهند. نهاد مالی )نهاد واسط(، منابع مالی که از محل واگذاری اوراق بدست آمده با منابع مالی که از بازار بیمه بدست آورده )حق بیمه هایی که بابت بیمه اتکایی دریافت می کند) را صرف انجام سرمایه گذاری هایی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه می کند. تمام یا بخشی از سود حاصل از مجموع منابع مالی تجمیع شده طی زمان بندی مشخصی به سرمایه گذاران پرداخت می شود.

آشنایی با اوراق مشارکت

مهسا رادفر، رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ( سنا)، مهسا رادفر با بیان این که اوراق مشارکت یکی از انواع ۱۴ گانه صکوک اسلامی است، گفت: اولین سابقه انتشار اوراق به جنگ جهانی دوم برمی گردد و پس از آن  در دوران ملی کردن صنعت نفت،برای توسعه کشاورزی و اوراق قرضه مسکن،اسناد خزانه اصلاحات ارضی یا اوراق عباس آباد نیز مورد استفاده قرار گرفت ، اما مهمترین اوراق مشارکت سال های پس از آن به اوراق مشارکت طرح نواب مربوط می شود.

وی افزود: این اوراق اوراقی هستند که برای جلب مشارکت سرمایه گذاران در سرمایه گذاری برای مدت معین منتشر می شوند و  غالبا برای طرح های سودآور تولیدی، خدماتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

رادفر اظهار داشت:  بانک مرکزی در صورت تایید گزارش توجیهی فنی و اقتصادی طرح ها، مجوز انتشار این اوراق را می دهد.

وی توضیح داد: در این میان دو نوع اوراق مشارکت در بازار سرمایه داریم که در حالت اول، انتشار آن خارج از بورس بوده است اما در بورس مورد معامله قرار می گیرد  و در حالت دیگر اوراق مشارکت در بورس منتشر و در بورس نیز معامله می شود.

رادفر در ادامه اظهار داشت: ارکان اصلی برای انتشار اوراق مشارکت عبارت است از متعهد پذیره نویسی،بازار گردان، ضامن،عامل فروش،امین و عامل پرداخت که مهمترین این موارد امین است و از بین موسسات حسابرسی انتخاب می شود.

وی همچنین یکی از موارد مهم در انتشار اوراق مشارکت را نحوه ارزش گذاری آورده غیرنقدی ناشر در زمان شروع انتشار دانست.

سایر سخنرانی‌های همایش

در ادامه همایش، موضوعات زیر توسط سخنرانان دیگر همایش ارائه شد:

 • آشنایی با گواهینامه‌های حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران | امیر ابراهیم‌زاده، عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، عضو هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران مدیریت خبره
 • اوراق منفعت و کارکردهای آن | محمد عابد، مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک پاسارگاد
 • گزارش حسابرس نسبت به طرح توجیهی اوراق بدهی | منصور شمس احمدی، نایب رئیس شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، حسابدار رسمی
 • آشنایی با اوراق رهنی و اوراق خرید دین | سونای امیربابایی، مدیر خدمات مشاوره مالی تأمین سرمایه امین
 • آشنایی با اوراق سفارش ساخت و اوراق جعاله | محدثه رزاقی، مدیر تامین مالی شرکت تأمین سرمایه نوین
 • نقش شرکت‌های رتبه‌بندی در تأمین مالی از بازار سرمایه | قاسم محسنی، مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان
 • آشنایی با اوراق اجاره و اوراق مرابحه | محمدمهدی مومن‌زاده

فیلم‌ها، اسلایدها و گزارش کامل همایش

مطابق اعلام محسن قاسمی، دبیرکل انجمن و دبیر اجرایی همایش، فیلم کامل همه سخنرانی‌ها و اسلایدهای مربوط به آنها طی هفته جاری از طریق صفحه اختصاصی همایش بر روی وبگاه انجمن حسابداران خبره ایران (http://iica.ir/41th) منتشر خواهد شد. همچنین، گزارش کامل این همایش شامل متن کامل همه سخنرانی‌ها در شماره خرداد و تیر 1398 مجله حسابدار (نشریه انجمن حسابداران خبره ایران) منتشر خواهد شد.

بازتاب گسترده رسانه‌ای

برگزاری این همایش در رسانه‌های کشور به ویژه رسانه‌های تخصصی بازار سرمایه بازتاب گسترده‌ای داشت. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای دیدن گزارش ویدئویی بورس نیوز از چهل و یکمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران بر روی تصویر بالا کلیک کنید

در پی موافقت شورای مدیریت مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) با استعفای ابراهیم نوروزبیگی از سمت مدیر اجرایی PACT، محسن غلامرضایی به عنوان مدیر اجرایی این مرکز آموزش وابسته به انجمن حسابداران خبره ایران منصوب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، در پی استعفای ابراهیم نوروزبیگی از سمت مدیر اجرایی PACT (وابسته به انجمن حسابداران خبره ایران) شورای مدیریت PACT با پیشنهاد شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران مبنی بر انتصاب محسن غلامرضایی به عنوان مدیر اجرایی PACT موافقت کرد و وی را به عنوان مدیر اجرایی این مرکز آموزش منصوب کرد.

گفتنی است، رحمت‌اله صادقیان، رئیس شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، در نامه مورخ 20 خرداد 1398، در اجرای ماده 18 اساسنامه PACT، ضمن ابلاغ مصوبه جلسه مورخ 19 خرداد 1398 شورای عالی، محسن غلامرضایی را به عنوان مدیر اجرائی به شورای مدیریت آن موسسه پیشنهاد کرده بود.

طبق ماده 18 اساسنامه PACT: "شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران یک نفر را از بین اعضای شورای مدیریت موسسه (PACT) یا خارج از آن به عنوان مدیر اجرائی موسسه به شورای مدیریت پیشنهاد می‌کند که با رای اکثریت شورای مدیریت برای مدت دوسال منصوب می‌شود. انتصاب مجدد وی با ترتیب فوق بلامانع است. مدیر اجرایی با حکم شورای مدیریت منصوب می‌شود. مدیر اجرایی به صورت تمام وقت انجام وظیفه می‌کند."

ابراهیم نوروزبیگی طی چهار سال گذشته (از اردیبهشت 1394) در سمت مدیر اجرایی PACT خدمات ماندگاری را به این مرکز آموزش حرفه‌ای، انجمن حسابداران خبره ایران، و حرفه حسابداری ایران ارائه کرد. به طوری ضمن توسعه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری PACT، جایگاه آن را به عنوان بزرگترین و معتبرترین مرکز آموزش حرفه‌ای حسابداری و مالی در ایران تثبیت کرد. شورای عالی و دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران، ضمن سپاسگزاری و تقدیر از خدمات تاثیرگذار و ارزشمند نامبرده، بهروزی ایشان را از درگاه پروردگار خواستارند.

گفتنی است، محسن غلامرضایی، مدیر اجرایی جدید PACT، که پیش از این به مدت ده سال در سمت مدیر آموزش و تحقیقات سازمان حسابرسی و دبیر کمیته آموزش و تحقیقات آن سازمان خدمت کرده است، دارای دکتری حسابداری (PhD)، دکترای مدیریت کسب‌وکار (DBA) با گرایش حسابداری، و مدرک حسابرسی عملکرد از آکادمی ملی حسابرسی مالزی است. وی علاوه بر عضویت در هیئت تشخیص حسابداران مالی خبره انجمن حسابداران خبره ایران، عضویت در هیئت مدیره انجمن حسابرسان داخلی ایران، و عضویت در کمیته آموزش IFRS سازمان بورس و اوراق بهادار، عضویت مدعو در کمیته تدوین استانداردهای سازمان بورس و اوراق بهادار را نیز در کارنامه خود دارد. وی حسابدار رسمی، حسابرس داخلی خبره، و کارشناس رسمی دادگستری در حوزه حسابداری و حسابرسی (حوزه تهران مرکزی) است؛ و بیش از 24 سال سابقه انجام خدمات حسابرسی مالی، حسابرسی عملیاتی و حسابرسی رعایت، و سابقه عضویت در کمیته‌های حسابرسی و مدیریت حسابرسی داخلی‌ بانک‌ها را در تجربیات کاری خود دارد.

شورای عالی و دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران، ضمن تبریک به مدیر اجرایی جدید PACT، موفقیت ایشان را در خدمتگزاری به این مرکز آموزش حرفه‌ای، انجمن حسابداران خبره ایران، و حرفه حسابداری ایران خواستارند.

شماره 324 و 325، فروردین و اردیبهشت 1398، مجله "حسابدار" (نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران) هفته نخست تیرماه 1398 از طریق ارسال پستی به نشانی اعضای انجمن و مشترکان مجله، و توزیع در روزنامه‌فروشی‌های معتبر منتشر خواهد شد. از سوی دبیرخانه انجمن، دلیل تاخیر در چاپ این شماره مجله، نوسانات شدید قیمت کاغذ در ماه‌های آغازین سال و رسیدن به ثبات نسبی در روزهای اخیر اعلام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در شماره سیصد و بیست و چهارم و سیصد و بیست و پنجم  «حسابدار»، نشریه حرفه‌ای انجمن حسابداران خبره ایران، هفته نخست تیرماه 1398 منتشر خواهد شد؛ مقالات و مطالب زیر را می‌خوانیم:

انجمن:

مقالات و مطالب فنی:

اخبار:

 • خبرهایی از جهان حسابداری، بنفشه صفری‏‌نژاد

علاقه‌مندان می‌توانند تصویر روی جلد، شناسنامه، فهرست مطالب، و سرمقاله این شماره را از این پیوند دریافت کنند.

لازم به ذکر است، این شماره مجله حسابدار به دلیل نوسانات شدید قیمت کاغذ در ماه‌های آغازین سال جاری، با تاخیر زیر چاپ رفته است. از این رو، نسخه چاپی آن هفته نخست تیرماه 1398 توزیع خواهد شد.

پیرو انتشار «اطلاعیه شماره (1): فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار  مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398)، مصوبات جلسه مورخ 19 خرداد 1398 هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران مدیریت خبره در ارتباط با تاریخ، مواد، منابع، و چگونگی برگزاری آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398 در قالب «اطلاعیه شماره (2): تاریخ، مواد، منابع، و چگونگی برگزاری آزمون حسابدار  مدیریت خبره سال 1398» به اطلاع داوطلبان می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در پی برگزاری جلسه مورخ 19 خرداد 1398 هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران مدیریت خبره، در خصوص تعیین تاریخ، مواد، منابع، و چگونگی برگزاری آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398، مصوبات این جلسه در قالب اطلاعیه شماره (2) به شرح زیر به تصویب رسید:

1. مواد آزمون، امتیاز هر یک از مواد، زمان پاسخگویی، و منابع هر یک از مواد چهارگانه آزمون‌های دو سال گذشته (آزمون‌های حسابدار مدیریت خبره سال‌های 1396 و 1397) به شرح زیر تعیین شد:

الف) حسابداری مدیریت: کلّیات

 • تعداد پرسش‌ها: 15 پرسش
 • زمان پاسخگویی: 27 دقیقه
 • منبع: حسابداری مدیریت: کلیات، مجید میراسکندری، انتشارات انجمن حسابداران خبره ایران با همکاری انتشارات کیومرث

ب) حسابداری مدیریت: ارزیابی عملکرد

 • تعداد پرسش‌ها: 35 پرسش
 • زمان پاسخگویی: 63 دقیقه
 • منبع: حسابداری مدیریت: ارزیابی عملکرد، مجید میراسکندری، انتشارات انجمن حسابداران خبره ایران با همکاری انتشارات کیومرث

پ) حسابداری مدیریت: تصمیمگیری

 • تعداد پرسش‌ها: 35 پرسش
 • زمان پاسخگویی: 63 دقیقه
 • منبع: حسابداری مدیریت: تصمیمگیری، مجید میراسکندری، انتشارات انجمن حسابداران خبره ایران با همکاری انتشارات کیومرث

ت) برنامهریزی استراتژیک

 • تعداد پرسش‌ها: 15 پرسش
 • زمان پاسخگویی: 27 دقیقه
 • منبع: دستنامه برنامهریزی استراتژیک، محمّد اعرابی، انتشارات دفتر پژوهشهای فرهنگی

2. مقرر شد در آزمون سال جاری، برای هر یک از مواد چهارگانه، علاوه بر پرسش‌های چهارگزینه‌ای (تستی) یک پرسش تشریحی نیز با رویکرد تحلیلی (به ترتیب زیر) گنجانده شود:

 • «حسابداری مدیریت: کلّیات» 10 پرسش تستی (هر کدام یک امتیاز) و 1 پرسش تشریحی (پنج امتیاز)، مجموعاً 15 امتیاز
 • «حسابداری مدیریت: ارزیابی عملکرد» 30 پرسش تستی (هر کدام یک امتیاز) و 1 پرسش تشریحی (پنج امتیاز)، مجموعاً 35 امتیاز
 • «حسابداری مدیریت: تصمیمگیری» 30 پرسش تستی (هر کدام یک امتیاز) و 1 پرسش تشریحی (پنج امتیاز)، مجموعاً 35 امتیاز
 • «برنامهریزی استراتژیک» 10 پرسش تستی (هر کدام یک امتیاز) و 1 پرسش تشریحی (پنج امتیاز)، مجموعاً 15 امتیاز.

3. هر پاسخ درست به پرسش‌های تستی یک نمره و هر پاسخ نادرست به آنها یکسوم نمره منفی (کاهنده) دارد.

4. هر پاسخ درست به پرسش‌های تشریحی پنج نمره دارد، که طبق نظر طراحان امتیازبندی (5 قسمت یک امتیازی) می‌شوند. پاسخ نادرست به پرسش‌های تشریحی نمره منفی (کاهنده) ندارد.

5. حدّ نصاب قبولی در آزمون، کسب حداقل 60 درصد نمره در هر یک از مواد چهارگانه آزمون است.

6. در صورت عدم قبولی داوطلب در آزمون، چنانچه حدّ نصاب قبولی در یک یا چند ماده آزمون را دریافت کند، میتواند در آزمون‌های دو سال آینده صرفاً پرسش‌های مواد دیگر آزمون را پاسخ دهد.

7. جلسه آزمون صبح روز جمعه، 12 مهر 1398، از ساعت 08:30، در محل ساختمان مرکزی مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) در دو نشست 100 دقیقه‌ای جداگانه (با زمان استراحت 30 دقیقه‌ای ما بین آنها) برگزار خواهد شد. در نشست اوّل، آزمون مواد «الف» و «ب» و در نشست دوّم آزمون مواد «پ» و «ت» برگزار خواهد شد.

8. داوطلبانی که موفق به گذراندن یک یا چند ماده در آزمون‌های دو سال گذشته شده‌اند، در هر نشست آزمون سال جاری، صرفاً به اندازه مجموع زمان پاسخگویی برای مواد دیگر زمان در اختیار خواهند داشت.

   فایل پی‌دی‌اف این اطلاعیه در این پیوند در دسترس علاقه‌مندان است   

 

لازم به یادآوری است، مطابق مفاد «اطلاعیه شماره (1): فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» (مورخ 8 خرداد 1398) ثبت‌نام داوطلبان شرکت در این آزمون از 8 خرداد 1398 آغاز شده است و تا 30 مرداد 1398 انجام خواهد شد. شرایط داوطلبان، مدارک مورد نیاز، و روش ثبت‌نام در این آزمون در اطلاعیه مذکور اعلام شده است.

           برای دانلود فرم ثبت‌نام و دریافت فایل فراخوان ثبت‌نام بر روی پوستر فوق کلیک کنید           

 

 

   برای دیدن این ویدئو بر روی تصویر بالا کلیک کنید   

دبیر علمی چهل و یکمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران که با عنوان "تامین مالی از بازار سرمایه" در روز چهارشنبه 29 خرداد 1398 در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار خواهد شد، در این گزارش ویدئویی اهداف انجمن از برگزاری این همایش و محورهای اصلی همایش را برای اطلاع اعضاء و دیگر علاقه‌مندان تبیین کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، محمدمهدی مومن‌زاده، عضو انجمن حسابداران خبره ایران و دبیر علمی چهل و یکمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران در قالب یک گزارش ویدئویی به تبیین اهداف انجمن از برگزاری این همایش و نیز اعلام محورهای اصلی همایش پرداخت. این توضیحات در قالب یک گزارش ویدئویی هشت دقیقه‌ای از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات منتشر شده است. اعضای گرانمایه انجمن و دیگر علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن این ویدئو به کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) مراجعه یا بر روی تصویر فوق کلیک کنند.

مطابق تصمیمات شورای عالی و کارگروه همایش، چهل و یکمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران با عنوان "تامین مالی از بازار سرمایه"، در روز چهارشنبه، 29 خرداد 1398، در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان به شرکت در این همایش می‌توانند برای اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به صفحه همایش بر روی وبگاه انجمن (iica.ir/41th) مراجعه فرمایند.

 برای اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در همایش بر روی پوستر کلیک کنید 

کتاب «مجموعه سوالات و پاسخ‌های آزمون DipIFR» با همکاری انجمن حسابداران خبره ایران توسط انتشارات مهربان منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، کتاب «مجموعه سوالات و پاسخ‌های آزمون DipIFR» که با همکاری انجمن حسابداران خبره ایران توسط انتشارات مهربان منتشر شده است، دربردارنده مجموعه کامل پرسش‌ها و پاسخ‌های آزمون DipIFR  برگزارشده توسط انجمن حسابداران رسمی خبره انگلستان (ACCA) از دسامبر 2015 تا ژوئن 2018 به همراه توضیحات مربوط است. مسئولیت ترجمه این کتاب و افزودن توضیحات تکمیلی آن بر عهده سید محمد باقرآبادی و فاطمه دادبه بوده است.

علاقه‌مندان می‌توانند ظرف روزهای آینده این کتاب را به صورت آنلاین از وبگاه انتشارات مهربان یا کتابخانه مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) خریداری کنند.

لازم به ذکر است، با تصویب شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران، گواهینامه حرفه‌ای «دیپلم گزارشگری مالی بین‌المللی» توسط انجمن طراحی و پس از برگزاری آزمون کتبی، متحدالشکل و سراسری مربوط به افراد واجد شرایط اعطا خواهد شد. این دیپلم حرفه‌ای که از سوی انجمن حسابداران خبره ایران به پذیرفته‌شدگان آزمون کتبی، متحدالشکل و سراسری مربوط اعطاء خواهد شد، به منظور گواهی کردن مهارت به‌کارگیری استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) در بنگاه‌های اقتصادی توسط پذیرفته‌شدگان این آزمون طراحی شده است.

جزئیات مربوط به مواد نخستین آزمون «دیپلم گزارشگری مالی بین‌المللی» انجمن حسابداران خبره ایران (به زبان فارسی)، شرایط داوطلبان، نحوه ثبت‌نام، و تاریخ برگزاری این آزمون طی روزهای آینده از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران به اطلاع علاقه‌مندان خواهد رسید.

استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) به مرور طی دو دهه گذشته به فراگیرترین استانداردهای گزارشگری مالی در جهان تبدیل شده است. هم اینک، رعایت این استانداردها در بیش‌تر کشورهای جهان - از جمله، ایران - برای شماری از بنگاه‌های اقتصادی لازم‌الاجرا است. از این رو، شماری از انجمن‌های حسابداران حرفه‌ای جهان، در گستره‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، با هدف اعتباردهی به مهارت کاربران این استانداردها نزد ذینفعان مختلف، با برگزاری آزمون‌هایی کتبی، متحدالشکل و سراسری به گواهی کردن این مهارت حسابداران حرفه‌ای می‌پردازند.

  برای مشاهده اخبار مرتبط با IFRS در پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران این جا کلیک کنید   

برای مشاهده فیلم مستند «IFRS در ایران» (ساخته انجمن حسابداران خبره ایران، مرداد 1397) بر روی تصویر بالا کلیک کنید

این فیلم مستند، پیرو انتشار خبر طراحی دیپلم گزارشگری مالی بین‌المللی از سوی انجمن حسابداران خبره ایران از طریق کانال رسمی انجمن در آپارات منتشر شد (پیوند مشاهده فیلم). این فیلم مستند روایتی است از روند گسترش IFRS در جهان و تلاش‌های انجام‌شده در ایران برای پیوستن به جمع کشورهای کاربر IFRS؛ که از یک سو، انطباق هر چه بیشتر حرفه حسابداری ایران با معیارهای بین‌المللی را در پی خواهد داشت، و از سویی دیگر، منجر به تسهیل روابط مالی بنگاه‌های مالی و اقتصادی ایران در سطح بین‌المللی و جذب سرمایه‌های خارجی بیشتر در ایران خواهد شد.

گفتنی است، روز پنج‌شنبه، پانزدهم دسامبر 2016، همزمان با 25 آذر 1395، پروفایل ایران، به عنوان یکصد و چهل و نهمین کشور جهان، در وبگاه بنیاد IFRS نمایه شد. انتشار این خبر در رسانه‌های مالی ایرانی و بین‌المللی، نویدبخش پیوستن هر چند دیرهنگام ایران به جمع کشورهای کاربر استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) بود.

پژوهش، نگارش، و گویندگی فیلمنامه این فیلم مستند توسط محسن قاسمی، و فیلمبرداری، تدوین، و کارگردانی آن توسط آرش پشنج به انجام رسیده است. متن کامل فیلمنامه این فیلم مستند نیز به عنوان سرمقاله شماره 315-316، تیر و مرداد 1397، مجله حسابدار (ماهنامه انجمن حسابداران خبره ایران) منتشر شده است (این پیوند).

در اسفند 1396 نیز، همزمان با برگزاری آیین گرامیداشت صدمین زادسال استاد حسن سجادی‌نژاد - به همت انجمن حسابداران خبره ایران در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران – فیلم مستند «آقای حسابدار: زمانه و زندگی حسن سجادی‌نژاد» توسط انجمن منتشر شده بود (پیوند مشاهده فیلم). پس از آن نیز، در ابتدای تابستان 1397، فیلم مستند «ح: مثل حسابدار؛ مثل حرفه‌ای» با هدف تبیین اهداف انجمن از ترویج گواهینامه‌های حرفه‌ای حسابداری در ایران منتشر شد (پیوند مشاهده فیلم). جدیدترین فیلم مستند ساخته انجمن، با عنوان «لوکا پاچیولی: قهرمان کمتر شناخته‌شده رنسانس»، نیز 19 آذر 1397، در دوازدهمین آیین گرامیداشت روز حسابدار برگزارشده توسط انجمن رونمایی شد و هم اینک بر روی کانال انجمن در آپارات در دسترس علاقه‌مندان است (پیوند مشاهده فیلم).

برای مشاهده فایل اصلی نامه روی تصویر بالا کلیک کنید

 

مهدی بیرانوند، عضو هیئت مدیره و مدیر امور اعضاء جامعه حسابداران رسمی ایران در پاسخ به استعلام کتبی دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران، احتساب امتیاز آموزشی برای حسابداران رسمی شرکت‌کننده در چهل و یکمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران - «تامین مالی از بازار سرمایه» (29 خرداد 1398) - را مورد تایید قرار داد.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در پی پیگیری شماری از موسسات حسابرسی و حسابداران رسمی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران در ارتباط با احتساب امتیاز آموزشی برای حسابداران رسمی شرکت‌کننده در همایش «تامین مالی از بازار سرمایه» (29 خرداد 1398)، دبیرخانه انجمن موضوع را به صورت کتبی از عضو هیئت مدیره و مدیر محترم امور اعضاء جامعه حسابداران رسمی ایران استعلام کرد.


در پاسخ دریافتی طی نامه شماره 225345/98 مورخ 13 خرداد 1398 اعلام شده است: «با احتساب امتیاز آموزشی برای حسابداران رسمی شرکت‌کننده در همایش "تامین مالی از بازار سرمایه" مطابق با ضوابط آموزشی حرفه‌ای مستمر اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران موافقت می‌گردد. لطفاً مقرر فرمایید اسامی حسابداران رسمی شرکت‌کننده در همایش به این جامعه ارسال گردد.» (دریافت تصویر نامه)


در همین ارتباط، مطابق مصوبه کمیته همایش انجمن، برای ثبت‌نام گروهی حسابداران رسمی و کارکنان حرفه‌ای شاغل در موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران تخفیف ویژه‌ای منظور شده است. علاقه‎مندان به حضور در این همایش می‎توانند، علاوه بر مراجعه به وبگاه رسمی همایش (http://iica.ir/41th) برای اطلاعات بیشتر و ثبت‎نام گروهی، با دبیرخانه انجمن (خانم سمیعی یا آقای امیریزدانی) تماس حاصل فرمایند.

 

           برای دانلود فرم ثبت‌نام و دریافت فایل فراخوان ثبت‌نام بر روی پوستر فوق کلیک کنید           

 

در اجرای مصوبه مورخ 8 اردیبهشت 1398 شورای عالی، «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» از سوی دبیرخانه انجمن صادر شد. مطابق این فراخوان، مهلت ثبتنام در این آزمون تا 30 مرداد 1398 و تاریخ برگزاری آزمون نیمه نخست مهر 1398 اعلام شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی انجمن حسابداران خبره ایران، دبیرخانه انجمن در اجرای ماده «8» اساسنامه (مصوب 23 تیر 1393، مجمع عمومی فوقالعاده اعضاء) و مفاد «آییننامه چگونگی احراز شرایط عضویت خبره» (مصوب 28 فروردین 1396، شورای عالی) و با استناد به مصوبه جلسه مورخ 8 اردیبهشت 1398 شورای عالی، از داوطلبان واجد شرایط برای شرکت در «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» دعوت بهعمل آورد.

 

شرایط داوطلبان

مطابق فراخوان صادره، داوطلبان در تاریخ تسلیم درخواست پذیرش عضویت خبره به دبیرخانه انجمن باید حداقل دارای دو سال سابقه عضویت عادی در انجمن باشند و حق عضویت سالانه خود (از تاریخ پذیرش تا سال 1398) را پرداخت کرده باشد. مبداء آغاز عضویت عادی تاریخ تصویب عضویت توسط شورای عالی اعلام شده است. با این حال، در پی درخواست‌های متعدد واصله به دبیرخانه انجمن، شورای عالی انجمن تصویب کرده است، متقاضیان شرکت در «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» که صرفاً فاقد شرط داشتن حداقل دو سال سابقه عضویت در انجمن هستند، به شرط داشتن شرایط عمومی عضویت در انجمن و احراز سایر شرایط عضویت خبره در شاخه تخصصی حسابدار مدیریت خبره، می‌توانند در آزمون سال 1398 ثبت‌نام و شرکت کنند. البته، اعطای عنوان «حسابدار مدیریت خبره» به این افراد (در صورت موفقیت در آزمون یادشده) منوط به عضویت آنان در انجمن و سپری شدن حداقل دو سال از تاریخ عضویت‌شان خواهد بود.

 

شرط دیگر، داشتن حداقل پنج سال سابقه کار حرفهای تماموقت در زمینه حسابداری مدیریت در شرکتها، موسسات، یا سازمانهای خصوصی، عمومی، یا غیرانتفاعی، پس از تاریخ دانشآموختگی از مقطع کارشناسی (لیسانس)، که حداقل دو سال از آن باید در جایگاه سرپرستی باشد. منظور از جایگاه «سرپرستی» در حسابداری مدیریت جایگاهی است که تصدی آن مستلزم تسلّط کامل بر فرآیند حسابداری مدیریت، از شناخت صاحبکار و اهداف راهبردی آن تا تنظیم گزارشهای متنوع مدیریتی، است.

 

مهلت ثبتنام / تاریخ آزمون

مهلت ثبتنام در این آزمون تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 30 مرداد 1398 و تاریخ آزمون نیمه نخست مهر 1398 اعلام شده است. فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در این آزمون حداکثر تا 20 شهریور 1398 از طریق وبگاه رسمی انجمن به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

 

مواد آزمون / منابع / حدّنصاب قبولی

مواد آزمون، نوع پرسش‌ها (تستی/تشریحی)، مدت زمان برگزاری، و حدّ نصاب قبولی پس از تصویب توسط هیئت تشخیص صلاحیت حسابداران مدیریت خبره در قالب اطلاعیه ثانویه، حداقل سه ماه قبل از برگزاری جلسه آزمون از طریق وبگاه رسمی انجمن به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

 

روش و مهلت ثبتنام

ثبتنام داوطلبان در آزمون از طریق تحویل حضوری مدارک مورد نیاز به دبیرخانه انجمن و دریافت رسید کتبی (ممهور به مهر انجمن) یا ارسال پستی مدارک مورد نیاز از طریق پست پیشتاز (سفارشی) حداکثر تا پایان 30 مرداد 1398 انجام میشود. به منظور پیگیری وصول درخواستهای ارسالی از طریق پست، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

 

علاقهمندان شرکت در این آزمون میتوانند ضمن مطالعه دقیق مفاد «فراخوان ثبتنام در آزمون حسابدار مدیریت خبره سال 1398»، درخواستنامه پیوست این فراخوان را تکمیل و به شرح مذکور در فراخوان به دبیرخانه انجمن ارسال کنند.

 

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران، با انتشار اطلاعیه شماره (4) فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی نخستین «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» (20 و 21 اردیبهشت 1398) را اعلام کرد. مطابق این اطلاعیه، از مجموع 87 داوطلب واجد شرایط شرکت‌کننده در این آزمون سرانجام 54 داوطلب واجد شرایط موفق به دریافت حداقل 70 درصد از مجموع نمرات آزمون شدند، و بدین ترتیب، به عنوان پذیرفته‌شدگان نهایی این آزمون اعلام می‌شوند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو برگزاری نخستین «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» انجمن حسابداران خبره ایران (20 و 21 اردیبهشت 1398) و پس از ارزیابی پاسخ‌نامه‌های هر سه بخش آزمون – شامل، پرسش‌های چهارگزینه‌ای (تستی)، مسئله تشریحی، و بخش عملی تکمیل اظهارنامه و فهرست‌ها – فهرست داوطلبان نهایی آزمون در قالب «اطلاعیه شماره 4: فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل مورخ 20 و 21 اردیبهشت 1398» از سوی دبیرخانه انجمن منتشر شد.

 

مطابق این اطلاعیه، از مجموع 87 داوطلب واجد شرایط شرکت‌کننده در این آزمون 54 داوطلب موفق به دریافت حداقل 70 درصد از مجموع نمرات آزمون شدند. از این رو، این افراد (به شرح زیر) به عنوان پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون و نخستین گروه از دارندگان «گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» صادره از سوی انجمن حسابداران خبره ایران اعلام می‌شوند:

 

فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی

«آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل»

انجمن حسابداران خبره ایران

(مورخ 20 و 21 اردیبهشت 1398)

 

به ترتیب نمره کل دریافتی (رتبه):

 1. زهره زحمت کش
 2. بیتاسادات جمالی کرمانشاهی
 3. نسترن میرزا زاده مفرد
 4. شبنم شایسته فر
 5. محسن ملک اصلی
 6. زینب تقوی صوفیانی
 7. قاسم جواد زاده جانبهان
 8. علی مرادی
 9. مریم احمدی جوهرانی
 10. معصومه شقاقی
 11. امیر کاملی
 12. جلال یحیائی لیموئی
 13. رویا صدقی
 14. محمد کمالو
 15. امیرحسین سپهر
 16. مانوئیل یوحنایی
 17. سعید مختاری
 18. سیدامید سجادیان
 19. ابراهیم محسنی کوتنانی
 20. مهدی برزآبادی فراهانی
 21. حسین مشیری
 22. ابوالقاسم کردی
 23. علیرضا ابرار بصیر
 24. سیدرضا حسینی کوشالشاهی
 25. امیرحسن معظمی کندی
 26. محسن صافی سیس
 27. حامد صمیمیت
 28. اکبر حامدی وند
 29. سعید اکبری ارزنانی
 30. ادریس کریمی قره عمر
 31. نفیسه عادلی
 32. رضوان کوچک اندام
 33. امیر بختیاریان
 34. امیر عرفان بهرامی
 35. حسن قارلقی
 36. داود هارونی
 37. مرتضی غفاری
 38. آرمان نقش‌بندی
 39. رامین غنچه
 40. سیده مهرناز هاشمی
 41. ملیحه ایرجی
 42. سعیده یوسفی
 43. محمد حبیبی
 44. زهرا معارف وند
 45. شیرزاد وفائی‌فر
 46. نینا ملازینلی
 47. نرگس عباسی
 48. مجید رزاق
 49. علیرضا نادعلی پور
 50. سیده زهره  باقری شاره
 51. سمانه سادات مظلومی طبائی
 52. جعفرصادق محرر ذبیحی
 53. محمدمهدی سپهری
 54. مصطفی زارع اصغری

در پایان این اطلاعیه، از پذیرفته‌شدگان خواسته شده است، از آن جا که مشخصات هر یک از آنان به ترتیب مندرج در اطلاعیه در گواهینامه آنان نیز درج خواهد شد، چنانچه مغایرتی در نام، نام خانوادگی، و نام پدر هر یک از آنان وجود دارد، مراتب را نهایتا تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 1 خرداد 1398 به امور اعضای انجمن حسابداران خبره ایران (تلفن‌های: 88659982 تا 88659985 داخلی 111، 112 یا 101) اعلام فرمایید.

 

لازم به ذکر است، مطابق تاکیدات شورای عالی انجمن و کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل، مقرر شده است، آزمون آینده این گواهینامه نهایتا تا پایان تیرماه 1398 برگزار شود. از این رو، علاقه‌مندان به دریافت این گواهینامه می‌توانند ضمن کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون آینده، اطلاعات تکمیلی و فراخوان ثبت‌نام مربوط را از طریق وبگاه رسمی انجمن پیگیری کنند.

 

 

انجمن حسابداران خبره ایران در راستای کمک به توسعه بازار اوراق بهادار و معرفی ظرفیت‌های موجود در این بازار برای تامین مالی طرح‌های اقتصادی بخش‌های عمومی و خصوصی کشور، در نظر دارد چهل و یکمین همایش سراسری خـود را با عنوان «تامین مالی از بازار سرمایه» با رویکردی کاربردی و با هدف راهنمایی عملی مدیران و کارکنان این بنگاه‌ها، در روز چهارشنبه، 29 خرداد 1398، از ساعت 14:00 تا 20:00، در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار کند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، مطابق شورای عالی و کارگروه همایش انجمن حسابداران خبره ایران مقرر شد در راستای کمک به توسعه بازار اوراق بهادار و معرفی ظرفیت‌های موجود در این بازار برای تامین مالی طرح‌های اقتصادی بخش‌های عمومی و خصوصی کشور، چهل و یکمین همایش سراسری انجمن با عنوان «تامین مالی از بازار سرمایه» با رویکردی کاربردی و با هدف راهنمایی عملی مدیران و کارکنان این بنگاه‌ها، در روز چهارشنبه، 29 خرداد 1398، از ساعت 14:00 تا 20:00، در تالار الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شود.

 

از سوی کارگروه همایش انجمن مسئولیت دبیری علمی این همایش به محمدمهدی مومن‌زاده، از اعضای انجمن و مديرعامل شركت سرمايه‌گذاری سامان مجد، واگذار شده است. وی طی روزهای آینده در گفت‌گویی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن محورهای اصلی همایش را تشریح خواهد کرد.

 

علاقه‌مندان به شرکت در این همایش می‌توانند پس از مطالعه بروشور همایش (این پیوند) نسبت به تکمیل و ارسال فرم ثبت‌نام پیوست آن اقدام کنند. اعضای انجمن حسابداران خبره ایران، اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران، دانشجویان و دانش‌آموختگان مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، از تخفیف ویژه ثبت‌نام برخوردار هستند. ثبت‌نام گروهی (سه نفر و بیشتر) و زودهنگام (تا 22 خرداد 1398) نیز مشمول تخفیف در مبلغ ثبت‌نام خواهد بود. 

 

اعضای خبره انجمن در شاخه‌های تخصصی "حسابدار مالی خبره (CMA)" و "حسابدار مدیریت خبره (CFA)" نیز از 90% تخفیف ویژه در مبلغ ثبت‌نام برخوردارند، و حضور آنان در این همایش دارای امتیاز آموزش حرفه‌ای مستمر موردقبول هیئت‌های تشخیص صلاحیت مربوط است.

 

همچنین، با توجه به هماهنگی انجام‎شده با جامعه حسابداران رسمی ایران حضور در این همایش برای حسابداران رسمی و کارکنان حرفه‎ای تحت استخـدام آنان دارای امتیاز آمـوزش حرفه‎ای مستمر مورد قبول جامعه حسابداران رسمی ایــران است.

برای دیدن گزارش ویدئویی برگزاری این آزمون بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

در روزهای جمعه و شنبه، 20 و 21 اردیبهشت 1398، نود نفر از داوطلبان واجد شرایط در سه گروه جداگانه در نخستین «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» انجمن حسابداران خبره ایران شرکت کردند. پذیرفته‌شدگان این آزمون از سوی انجمن حسابداران خبره ایران به عنوان حسابداران توانمند به ارائه خدمات مالیاتی به صاحبان مشاغل معرفی می‌شوند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، صبح و عصر روز جمعه، 20 اردیبهشت 1398، و صبح شنبه، 21 اردیبهشت 1398، نخستین «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» انجمن حسابداران خبره ایران در سه گروه جداگانه داوطلبان واجد شرایط در محل مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار شد (گزارش ویدئویی).

 

هر یک از نوبت‌های سه‌گانه این آزمون که با حضور شماری از داوطلبان واجد شرایط (به ترتیب، 36، 18 و 36 نفر؛ مجموعا 90 نفر) برگزار شد، شامل یک بخش آغازین "پرسش‌های چهار گزینه‌ای" (20 تست) از قوانین و مقررات مالیاتی مربوط به صاحبان مشاغل (به مدت 40 دقیقه) و یک بخش پایانی "مسئله تشریحی و تکمیل عملی اظهارنامه عملکرد مشاغل، اظهارنامه مالیات  بر ارزش افزوده، ارسال فهرست معاملات فصلی، و ارسال فهرست حقوق کارکنان مشاغل" (به مدت 160 دقیقه) بود.

 

پذیرفته‌شدگان این آزمون که حداکثر ظرف ده روز آینده اعلام خواهد شد، از سوی انجمن حسابداران خبره ایران به عنوان حسابداران توانمند به ارائه خدمات مالیاتی به صاحبان مشاغل معرفی می‌شوند. بدین ترتیب، آن گروه از صاحبان مشاغلی که توانایی رعایت دقیق تکالیف مالیاتی خود را ندارند، می‌توانند انجام این امور مالیاتی خود را به این حسابداران بسپارند.  

 

«گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» از سوی انجمن حسابداران خبره ایران صرفاً برای داوطلبان واجد شرایطی صادر خواهد شد که با موفقیت هر دو بخش این آزمون را پشت سر بگذرانند. بدیهی است، در صورت عدم موفقیت هر یک از داوطلبان گواهینامه موضوع این آزمون برای آنان صادر نخواهد شد. اعتبار گواهینامه‌های صادره نیز به صورت سالانه (از تاریخ صدور) خواهد بود، و تمدید گواهینامه‌ها مستلزم گذراندن آموزش حرفه‌ای مستمر و رعایت اخلاق حرفه‌ای مقرر از سوی انجمن حسابداران خبره ایران است.

 

لازم به ذکر است، مطابق برنامه‌ریزی «کارگروه خدمات مالیاتی مشاغل» انجمن حسابداران خبره ایران، و با توجه به پیگیری‌های مکرر داوطلبانی که موفق به شرکت در این آزمون نشدند، مقرر شده است حداکثر ظرف سه ماه آینده نوبت دوم این آزمون نیز از سوی انجمن برگزار شود. بدین ترتیب، این گروه از داوطلبان می‌توانند ضمن کسب آمادگی لازم خود را برای شرکت در نوبت بعدی آزمون آماده کنند.   

 

اخبار مرتبط:

 

در پی اتمام مهلت ثبت‌نام داوطلبان شرکت در «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران با صدور اطلاعیه شماره (3)، فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در این آزمون را اعلام کرد. مطابق اطلاعیه صادره، آزمون در سه جلسه جداگانه صبح و بعد از ظهر روزهای جمعه و شنبه، 20 و 21 اردیبهشت 1398، در محل ساختمان مرکزی مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) برگزار خواهد شد. گروه‌بندی داوطلبان در یکی از این جلسات سه‌گانه به ترتیب اولویت زمانی ثبت‌نام آنان انجام شده است؛ و با توجه به محدودیت تعداد دستگاه‌های رایانه موجود در هر یک از بازه‌های زمانی اعلام‌شده، هر یک از داوطلبان صرفا در جلسه‌ اعلام‌شده در اطلاعیه مجاز به شرکت در آزمون است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، دبیرخانه انجمن پیرو «فراخوان ثبتنام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل – 20 و 21 اردیبهشت 1398» (اطلاعیه‌های مورخ 4 اردیبهشت و متمم مورخ 10 اردیبهشت 1398)، فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در این آزمون را در قالب اطلاعیه شماره (3): «فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل - 20 و 21 اردیبهشت 1398» (این پیوند) اعلام کرد.

 

مطابق این اطلاعیه – که در پیوند فوق در دسترس داوطلبان است - سه جلسه آزمون صبح و بعد از ظهر روزهای جمعه و شنبه، 20 و 21 اردیبهشت 1398، در محل ساختمان مرکزی مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره ۲۳، برگزار خواهند شد.

 

در این اطلاعیه تاکید شده است، گروه‌بندی داوطلبان در یکی از جلسات سه‌گانه مذکور به ترتیب اولویت زمانی ثبت‌نام آنان انجام شده است؛ و با توجه به محدودیت تعداد دستگاه‌های رایانه موجود در هر یک از بازه‌های زمانی، هر یک از داوطلبان صرفا در جلسه‌ اعلام‌شده در اطلاعیه مجاز به شرکت در آزمون است.

 

مطابق این اطلاعیه، با توجه به این که احراز هویت شرکت‌کنندگان در جلسه آزمون از طریق مطابقت مشخصات هویتی آنان با فهرست مذکور در اطلاعیه انجام خواهد شد، همراه داشتن کارت ملی یا کارت عضویت در انجمن (برای اعضاء) برای شرکت‌کنندگان در آزمون الزامی است.

 

طبق اعلام این اطلاعیه، در جلسه آزمون، همراه داشتن گوشی تلفن همراه مطلقاً ممنوع و همراه داشتن ماشین حساب ساده مجاز است.              


 

 

اخبار مرتبط:

 

 

 

           برای دیدن این ویدئو از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات بر روی تصویر بالا کلیک کنید             

        برای دریافت فایل گزارش کامل این میزگرد - از شماره فروردین و اردیبهشت 1398 مجله حسابدار - اینجا کلیک کنید        

در روز سه‌شنبه، 10 اردیبهشت 1398، اعضای کارگروه خدمات مالیاتی مشاغل انجمن حسابداران خبره ایران در میزگردی که با این موضوع در دفتر مجله حسابدار (نشریه انجمن حسابداران خبره ایران) برگزار شد به بحث و تبادل نظر درباره ابعاد مختلف خدمات مالیاتی مشاغل و گواهینامه طراحی‌شده توسط انجمن پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، انجمن طی سال‌های اخیر، با طراحی گواهینامه‌های حرفه‌ای تخصصی در زمینه خدمات متنوع حسابداری و اعطای این گواهینامه‌ها به حسابداران حرفه‌ای واجد شرایط از راه برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای، سعی در ترویج حرفه‌ای‌گری در حسابداری ایران کرده است. در راستای این راهبرد، نخستین «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» در روزهای 20 و 21 اردیبهشت 1398 توسط انجمن برگزار خواهد شد.

به همین مناسبت، در روز سه‌شنبه، 10 اردیبهشت 1398، اعضای کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل – به ترتیب الفبا، مصطفی باتقوا، کتایون تفرشی راد، منصور شمس احمدی، مهدی غریب، و محسن قاسمی - در میزگردی که با این موضوع در دفتر مجله حسابدار (نشریه انجمن حسابداران خبره ایران) برگزار شد به بحث و تبادل نظر درباره ابعاد مختلف خدمات مالیاتی مشاغل و گواهینامه طراحی‌شده توسط انجمن پرداختند.

با توجه به این که در بخشی از این میزگرد توضیحاتی بااهمیت درباره چگونگی برگزاری آزمون و منابع مورد استفاده در آن ارائه شده است، ویدئوی کامل این بخش از میزگرد برای اطلاع داوطلبان شرکت در آزمون پیش رو از طریق کانال رسمی انجمن در آپارات (این پیوند) و تلگرام (این پیوند) منتشر شده و در اختیار این عزیزان قرار گرفته است.

اخبار مرتبط:

برای شنیدن این پادکست (فایل صوتی) از طریق آپارات بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

برای شنیدن این پادکست (فایل صوتی) از طریق آپارات بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

این فایل صوتی (پادکست) – به مدت 34 دقیقه – در کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات و کانال رسمی پادکست‌های انجمن حسابداران خبره ایران در تلگرام و در دسترس علاقه‌مندان است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، پیرو صدور «اطلاعیه شماره (1): فراخوان ثبتنام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل - 20 و 21 اردیبهشت 1398» (مورخ 4 اردیبهشت 1398)، محسن قاسمی، دبیرکل انجمن، در قالب یک فایل صوتی (پادکست) – به مدت 34 دقیقه – ضمن ارائه توضیحاتی درباره برگزاری  نخستین «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل (20 و 21 اردیبهشت 1398)» به شماری از پرسش‌های پرتکرار داوطلبان شرکت در این آزمون نیز پاسخ داد

 

این فایل صوتی (پادکست) در کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات (این پیوند) و کانال رسمی پادکست‌های انجمن حسابداران خبره ایران در تلگرام (این پیوند) در دسترس علاقه‌مندان است.

 

اخبار مرتبط:

 

 

 

برای دیدن این ویدئو از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

 

از سوی دبیرخانه انجمن: «متمم فراخوان ثبتنام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل- 20 و 21 اردیبهشت 1398» صادر شد. مطابق این اطلاعیه، همه داوطلبان شرکت در این آزمون، از جمله، آن گروه از داوطلبانی که در دوره آموزشی PACT شرکت کرده‌اند، برای شرکت در آزمون باید فرایند ثبت‌نام را از طریق دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران طی کنند. در این اطلاعیه یادآوری شده است، این گروه از داوطلبان از پرداخت وجه ثبت‌نام معاف هستند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، متن کامل «متمم فراخوان ثبتنام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل- 20 و 21 اردیبهشت 1398» که در روز سه‌شنبه، مورخ 10 اردیبهشت 1398، صادر شده است، به شرح زیر است:

 

اطلاعیه شماره (2):

متمم فراخوان ثبت‎نام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل
20 و 21 اردیبهشت 1398

 

پیرو اطلاعیه شماره (1) «فراخوان ثبتنام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل – 20 و 21 اردیبهشت 1398» (مورخ 4 اردیبهشت 1398) به اطلاع داوطلبان شرکت در این آزمون می‌رساند، آن گروه از داوطلبانی که پیش از این در «دوره ] آموزشی [ حرفه‌ای ارائه خدماتی مالیاتی مشاغل» برگزارشده توسط مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT) ثبت‌نام و شرکت کرده‌اند، از پرداخت مبلغ ورودیه (ثبت‌نام) موضوع بند «ب.4» اطلاعیه فوق معاف هستند.

 

با این حال، از آن جا که تمامی فرایند ثبت‌نام داوطلبان، بررسی شرایط لازم آنان (موضوع بند الف اطلاعیه فوق)، انتشار فهرست داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون، برگزاری آزمون، ارزیابی آزمون، و سرانجام، صدور گواهینامه برای داوطلبانی که با آزمون را موفقیت پشت سر می‌گذارند، همگی توسط انجمن حسابداران خبره ایران انجام می‌شود؛ بنابراین، این گروه از داوطلبان نیز همانند سایر داوطلبان الزاماً باید فرایند ثبت‌نام در آزمون را عیناً مطابق ضوابط مقرر در اطلاعیه فوق انجام دهند.

 

بدیهی است، داوطلبانی که این فرایند را در موعد مقرر طی نکنند و نام آنان در فهرست داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون نباشد، امکان شرکت در آزمون را نخواهد داشت.

 

انجمن حسابداران خبره ایران

10 اردیبهشت 1398

 

اخبار مرتبط:

 

 

 

برای شنیدن این پادکست (فایل صوتی) از طریق آپارات بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

برای دیدن این ویدئو از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

 

دبیرخانه انجمن حسابداران خبره ایران در اجرای مصوبه جلسه مورخ 25 فروردین 1398 شورای عالی، و مصوبه جلسه مورخ 4 اردیبهشت 1398 «کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل»، از داوطلبان واجد شرایط برای شرکت در «آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل مورخ 20 و 21 اردیبهشت 1398» دعوت بهعمل آورد.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی انجمن حسابداران خبره ایران، دبیرخانه انجمن با صدور «اطلاعیه شماره (1): فراخوان ثبتنام در آزمون گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل - 20 و 21 اردیبهشت 1398» از داوطلبان شرکت در این آزمون برای ثبت‌نام دعوت به عمل آورد. این آزمون در اجرای مصوبه جلسه مورخ 25 فروردین 1398 شورای عالی، و مصوبه جلسه مورخ 4 اردیبهشت 1398 «کارگروه گواهینامه خدمات مالیاتی مشاغل» در یکی از بازه‌های زمانی چهار ساعتی صبح و عصر روزهای جمعه و شنبه، 20 و 21 اردیبهشت 1398، توسط انجمن حسابداران خبره ایران در محل مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی (ویلا)، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره ۲۳ برگزار خواهد شد.

 

شرایط داوطلبان

شرایط داوطلبان شرکت در این آزمون عبارتند از:

 • داشتن تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری یا رشته‌های مرتبط حداقل تا مقطع کارشناسی
 • داشتن حداقل دو سال سابقه کار مرتبط

 

روش برگزاری و منابع آزمون

آزمون در دو بخش زیر انجام خواهد شد:

الف) پرسش‌های چهار گزینه‌ای (تستی) و تشریحی از قوانین و مقررات مالیاتی مرتبط با مشاغل و درآمد حقوق

ب) آزمون عملی تکمیل اظهارنامه مالیاتی عملکرد مشاغل گروه اول، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده عمومی، ثبت فهرست معاملات فصلی موضوع ماده 169ق.م.م.، و تهیه و تنظیم فهرست الکترونیکی مالیات بر درآمد حقوق (بر روی دستگاه‌های رایانه)

 

منابع آزمون شامل باب اول (اشخاص مشمول مالیات)، باب سوم (فصل سوم: مالیات بر درآمد حقوق، و فصل چهارم: مالیات بر درآمد مشاغل) و ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم (با آخرین اصلاحات مصوب 31 تیر 1394)؛ همچنین، آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ (آییننامه مربوط به نوع دفاتر، اسناد و مدارک و روشهای نگهداری و نمونه اظهارنامه مالیاتی و نحوه ارائه برای رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات) و آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 3 ماده 169 (نحوه ارسال فهرست معاملات فصلی) قانون مذکور؛ همچنین، قوانین و مقررات مربوط به اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده عمومی است.

 

آزمون هر گروه چهل نفره از داوطلبان به مدت چهار ساعت در یکی از بازه‌های زمانی زیر (به ترتیب اولویت زمانی ثبت‌نام داوطلبان)، در محل مرکز آموزش حسابداران خبره (PACT)، واقع در تهران، خیابان استاد نجاتالهی (ویلا)، بین خیابانهای سپند و شاداب، کوچه نوید، شماره ۲۳ برگزار خواهد شد:

 • صبح روز جمعه، 20 اردیبهشت 1398
 • بعد از ظهر روز جمعه، 20 اردیبهشت 1398
 • صبح روز شبه، 21 اردیبهشت 1398
 • بعد از ظهر روز شنبه، 21 اردیبهشت 1398

 

گروه‌بندی داوطلبان در بازه‌های زمانی فوق صرفاً بر مبنای اولویت زمانی ثبت‌نام آنان انجام خواهد شد، و حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 18 اردیبهشت 1398، طی اطلاعیه ثانوی از طریق وبگاه انجمن حسابداران خبره ایران به نشانی www.iica.ir به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

 

کارت ملّی داوطلبان در حکم کارت ورود به جلسه محسوب خواهد شد، از این رو، همراه داشتن آن در جلسه آزمون الزامی است.

 

روش و مهلت ثبت‎نام

ثبت‎نام داوطلبان در آزمون از طریق تحویل حضوری فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز به دبیرخانه انجمن حداکثر تا پایان روز دوشنبه، 16 اردیبهشت 1398 و دریافت رسید کتبی (ممهور به مهر انجمن) یا ارسال پستی فرم ثبت‌نام و مدارک مورد نیاز از طریق پست پیشتاز (سفارشی) حداکثر تا پایان روز شنبه، 14 اردیبهشت 1398 انجام می‎شود. به منظور پیگیری وصول درخواست‎های ارسالی از طریق پست، هر یک از داوطلبان باید بلافاصله پس از تحویل مدارک مورد نیاز به پست، تصویر رسید پستی را با ذکر نام، نام خانوادگی، کد عضویت و عبارت «آزمون گواهینامه مالیاتی مشاغل – اردیبهشت 1398» بر روی رسید به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا نمابر 88878667 ارسال کنند.

 

فهرست داوطلبان واجد شرایط شرکت آزمون، پس از بررسی مدارک توسط دبیرخانه انجمن، حداکثر تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه، 18 اردیبهشت 1398، طی اطلاعیه ثانوی از طریق وبگاه انجمن حسابداران خبره ایران به نشانی www.iica.ir به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

 

توضیحات مهم

گواهینامه موضوع این آزمون صرفاً برای داوطلبانی صادر خواهد شد که با موفقیت هر دو بخش آزمون را پشت سر بگذرانند. بدیهی است، در صورت عدم موفقیت هر یک از داوطلبان گواهینامه موضوع این آزمون برای آنان صادر نخواهد شد. همچنین، مبالغ ورودیه پرداختی از سوی این اعضاء نیز تحت هیچ شرایطی قابل استرداد نخواهد بود. اعتبار گواهینامه‌های صادره برای داوطلبانی که موفق به گذراندن این آزمون می‌شوند، به صورت سالانه (تا 31 اردیبهشت 1399) خواهد بود. تمدید این گواهینامه‌ها مستلزم گذراندن آموزش حرفه‌ای مستمر مقرر از سوی کارگروه مربوط و پرداخت هزینه تمدید گواهینامه است که از سوی شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران تعیین خواهد شد.

 

متن کامل اطلاعیه و فرم ثبت‌نام

علاقه‌مندان ثبت‌نام و شرکت در این آزمون می‌توانند پس از مطالعه متن کامل اطلاعیه صادرشده (این پیوند) فرم ثبت‌نام پیوست اطلاعیه را تکمیل و به همراه مدارک موردنیاز به ترتیب مذکور در بالا به دبیرخانه انجمن تحویل دهند.

 

 

 

 

اخبار مرتبط:

 

 

 

برای شنیدن این پادکست (فایل صوتی) از طریق آپارات بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

 برای دیدن این ویدئو از طریق کانال رسمی انجمن حسابداران خبره ایران در آپارات بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

 

 

شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران با تصویب «آیین‌نامه چگونگی معرفی اشخاص حقوقی تشکیل‌شده توسط اعضای خبره» ضوابط اجرایی کردن ماده 10 اساسنامه انجمن را تعیین کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره ایران، در نخستین جلسه شورای عالی در سال 1398، که عصرگاه یکشنبه، 25 فروردین 1398، در محل دبیرخانه انجمن برگزار شد «آیین‌نامه چگونگی معرفی اشخاص حقوقی تشکیل‌شده توسط اعضای خبره» به تصویب رسید. این آیین‌نامه در اجرای مفاد ماده 10 اساسنامه انجمن حسابداران خبره ایران (مصوب 23 تیر 1393) به منظور تعیین ضوابط نحوه معرفی اشخاص حقوقی تشکیل‌شده توسط اعضای خبره در 6 ماده، 4 تبصره و 3 پیوست که جزء لاینفک آن هستند به تصویب رسید؛ و از تاریخ تصویب لازم‌الاجراء است.

 

با تصویب این آیین‌نامه، موسسات تجاری و غیرتجاری و انواع شرکت‌هایی که در چارچوب قانون توسط اعضای خبره انجمن (حسابداران مالی خبره، حسابداران مدیریت خبره، یا حسابداران مستقل خبره) ثبت شده‌اند، در صورت احراز شرایط مقرر در این آیین‌نامه می‌توانند درخواست خود مبنی بر معرفی توسط انجمن در چارچوب ماده 10 اساسنامه را به دبیرخانه انجمن تسلیم کنند. شرایط مقرر در این آیین‌نامه طبق ماده 2 آن عبارتند از:

 

 1. ثبت قانونی: شخص حقوقی متقاضی نزد مراجع قانونی به ثبت رسیده باشد.
 2. موضوع فعالیت: فعالیت شخص حقوقی متقاضی در یکی از زمینه‌های حرفه‌ای حسابداری، حسابداری مدیریت، حسابداری مالیاتی، حسابرسی داخلی، طراحی سیستم‌های حسابداری و مالی و موضوعاتی مشابه اینها باشد.
 3. تکالیف قانونی: شخص حقوقی متقاضی متعهد و ملتزم به رعایت تکالیف قانونی و ایفای تعهدات خود در قبال سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان تامین اجتماعی و سایر دستگاه‌ها و نهادهای ناظر باشد (از جمله، تهیه و ارسال به‌موقع فهرست‌های بیمه کارکنان و اظهارنامه‌های مالیات عملکرد و ارزش افزوده، گزارش‌های خرید و فروش فصلی، و...).
 4. ترکیب شرکاء و هیئت مدیره: بیش از نیمی از مجموع تعداد شرکاء یا سهامداران و بیش از نیمی از مجموع تعداد اعضای هیئت مدیره شخص حقوقی متقاضی عضو خبره باشند.

تبصره 1– طبق مصوبات شورای عالی، تداوم شرایط عضویت اعضای خبره باید به طور سالانه به تایید هیئت تشخیص صلاحیت مربوط برسد. از این رو، تمدید مجوز معرفی اشخاص حقوقی متقاضی نیز منوط به تایید عضویت خبره بیش از نیمی از مجموع تعداد شرکاء یا سهامداران و بیش از نیمی از مجموع تعداد اعضای هیئت مدیره شخص حقوقی متقاضی است.

تبصره 2– شخص حقوقی متقاضی موظف است به صورت مستمر رونوشت تغییرات شرکاء/سهامداران و اعضای هیئت مدیره خود را به دبیرخانه انجمن ارسال کند.

 1. ترکیب کارکنان: بیش از نیمی از کارکنان فنی شاغل تمام وقت شخص حقوقی متقاضی باید دارای تحصیلات دانشگاهی یا حرفه‌ای مرتبط با موضوع فعالیت انجمن و شخص حقوقی باشد، و بیش از نیمی از این کارکنان فنی شاغل تمام وقت و دارای تحصیلات دانشگاهی یا حرفه‌ای مرتبط باید عضو انجمن باشند.

تبصره 3 – اعضای موظف هیئت مدیره به عنوان بخشی از کارکنان فنی شاغل تمام وقت در شخص حقوقی متقاضی در نظر گرفته می‌شوند، و در محاسبه ترکیب کارکنان منظور می‌شوند.

تبصره 4 – اعضای غیر موظف هیئت مدیره و دیگر کارکنان نیمه‌وقت یا پاره‌وقت با توجه به زمان حضور در ماه (به استناد فهرست بیمه ماهانه) در محاسبات بالا منظور می‌شوند.

 1. تکمیل درخواست‌نامه: هر شخص حقوقی متقاضی باید درخواست‌نامه را طبق نمونه ارائه‌شده در پیوست (1) آیین‌نامه بر روی سربرگ رسمی خود تکمیل کند، و به همراه مدارک مورد نیاز شامل تصاویر اساسنامه، روزنامه رسمی تاسیس، روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکاء/سهامداران، اعضای هیئت مدیره و صاحبان امضای تعهدآور، گواهینامه نشانی قانونی و کدپستی، و آخرین فهرست بیمه کارکنان ارسالی به سازمان تامین اجتماعی به دبیرخانه ارسال کند. درخواست‌نامه و تصاویر مدارک ارسالی باید ممهور به مهر رسمی و قانونی شخص حقوقی متقاضی باشد و به امضای همه دارندگان امضای تعهدآور آن برسد.
 2. تایید نماینده انجمن: نماینده انجمن پس از بررسی درخواست‌نامه، مدارک مورد نیاز و بازدید حضوری از دفتر کار شخص حقوقی متقاضی چک‌لیست مربوط را طبق نمونه پیوست (2) آیین‌نامه بر روی سربرگ انجمن تکمیل و به منظور تصمیم‌گیری نهایی در شورای عالی به دبیرخانه تسلیم می‌کند.
 3. پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست: شخص حقوقی متقاضی همزمان با ارسال درخواست‌نامه تکمیل‌شده و مدارک مورد نیاز موظف به پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست است. این مبلغ هر سال به پیشنهاد دبیرکل و با تصویب شورای عالی تعیین می‌شود.
 4. پرداخت حق اشتراک سالانه: شخص حقوقی متقاضی بلافاصله پس از پذیرش درخواستش، و در آغاز هر سال شمسی، موظف به پرداخت حق اشتراک سالانه انتشار شناخت‌نامه (پروفایل) خود در وبگاه و مجله است. انتشار شناخت‌نامه (پروفایل) شخص حقوقی متقاضی صرفاً از روز پرداخت حق اشتراک سالانه مجاز است.
 5. تعهدنامه: شخص حقوقی متقاضی بلافاصله پس از پذیرش درخواستش، موظف به تکمیل و ارسال تعهدنامه رعایت ضوابط انجمن طبق نمونه پیوست (3) آیین‌نامه و تسلیم آن به دبیرخانه است. انتشار شناخت‌نامه (پروفایل) شخص حقوقی متقاضی صرفاً از روز تسلیم این تعهدنامه به دبیرخانه و تایید صحت آن از سوی دبیرکل مجاز است.
 6. عدم بدهی به انجمن: شخص حقوقی متقاضی و هر کدام از اعضای انجمن (اعم از خبره یا عادی) که در آن شخص حقوقی مشغول به کار هستند، باید فاقد بدهی به انجمن از بابت هزینه رسیدگی درخواست، حق اشتراک سالانه، حق عضویت، و سایر موارد باشند.
 7. آموزش حرفه‌ای مستمر: کارکنان فنی شخص حقوقی متقاضی موظف به رعایت ضوابط آموزش حرفه‌ای مستمر مصوب شورای عالی هستند.

 

 

مراحل اجرایی معرفی اشخاص حقوقی تشکیل‌شده توسط اعضای خبره

طبق آیین‌نامه مراحل اجرایی درخواست، بررسی شرایط، و معرفی اشخاص حقوقی تشکیل‌شده توسط اعضای خبره به شرح زیر است:

 1. تکمیل و ارسال درخواست‌نامه: هر شخص حقوقی متقاضی باید درخواست‌نامه را طبق نمونه ارائه‌شده در پیوست (1) آیین‌نامه بر روی سربرگ رسمی خود تکمیل کند، و به همراه مدارک مورد نیاز شامل تصاویر اساسنامه، روزنامه رسمی تاسیس، روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکاء/سهامداران، اعضای هیئت مدیره و صاحبان امضای تعهدآور، گواهینامه نشانی قانونی و کدپستی، و آخرین فهرست بیمه کارکنان ارسالی به سازمان تامین اجتماعی به دبیرخانه ارسال کند. درخواست‌نامه و تصاویر مدارک ارسالی باید ممهور به مهر رسمی و قانونی شخص حقوقی متقاضی باشد و به امضای همه دارندگان امضای تعهدآور آن برسد.
 2. تایید نماینده انجمن: نماینده انجمن عضو یا اعضای خبره‌ای هستند که به نمایندگی از شورای عالی مامور می‌شوند تا پس از بررسی درخواست‌نامه، مدارک مورد نیاز و بازدید حضوری از دفتر کار شخص حقوقی متقاضی و تکمیل چک‌لیست پیوست (2) آیین‌نامه نسبت به این درخواست‌نامه خطاب به شورای عالی اظهارنظر کنند.
 3. تصویب شورای عالی: شورای عالی پس از بررسی گزارش نماینده انجمن و حصول اطمینان از احراز شرایط مقرر در آیین‌نامه، مدت زمان مجاز معرفی شخص حقوقی را حداکثر به مدت یک سال اعلام می‌کند.
 4. ابلاغ دبیرخانه: مصوبه شورای عالی بلافاصله از سوی دبیرخانه به اطلاع شخص حقوقی رسانده خواهد شد.
 5. تکمیل تعهدنامه: شخص حقوقی متقاضی پس از اطلاع از پذیرش درخواستش، موظف به تکمیل و ارسال تعهدنامه رعایت ضوابط انجمن طبق نمونه پیوست (3) آیین‌نامه و تسلیم آن به دبیرخانه است. انتشار شناخت‌نامه (پروفایل) شخص حقوقی متقاضی صرفاً از روز تسلیم این تعهدنامه به دبیرخانه و تایید صحت آن از سوی دبیرکل مجاز است.
 6. معرفی شخص حقوقی: دبیرخانه انجمن پس از دریافت تعهدنامه شخص حقوقی موظف است شناخت‌نامه (پروفایل) آن را از طریق وبگاه انجمن و از اولین شماره مجله حسابدار پس از آن در قالب یکسان و از پیش تعریف‌شده تحت نظارت شورای عالی منتشر کند.
 7. تمدید مدت معرفی: تمدید مدت مجاز معرفی شخص حقوقی متقاضی منوط به طی مجدد مراحل فوق (تکمیل و درخواست‌نامه و مدارک مورد نیاز، بررسی توسط نماینده انجمن، تصویب شورای عالی، و تکمیل و ارسال تعهدنامه) است.

 

با توجه به تصویب و لازم‌الاجراء بودن این آیین‌نامه از تاریخ تصویب، اشخاص حقوقی تشکیل‌شده توسط اعضای خبره انجمن (حسابداران مالی خبره، حسابداران مدیریت خبره، یا حسابداران مستقل خبره) که در یکی از زمینه‌های حرفه‌ای حسابداری، حسابداری مدیریت، حسابداری مالیاتی، حسابرسی داخلی، طراحی سیستم‌های حسابداری و مالی و موضوعاتی مشابه اینها فعالیت می‌کنند، پس از مطالعه دقیق متن کامل «آیین‌نامه چگونگی معرفی اشخاص حقوقی تشکیل‌شده توسط اعضای خبره» (مصوب جلسه مورخ 25 فروردین 1398 شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران)، در صورت داشتن شرایط مقرر در آیین‌نامه می‌توانند نسبت به تکمیل و ارسال درخواست‌نامه (طبق نمونه پیوست (1) آیین‌نامه) اقدام کنند.

 

لازم به ذکر است، طبق ماده 6 آیین‌نامه، معرفی موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران که توسط اعضای خبره انجمن تشکیل شده‌اند، تابع ضوابط این آیین‌نامه نیست، و ضوابط مربوط به معرفی این موسسات به صورت جداگانه توسط شورای عالی تعیین می‌شود.

سازمان آگهی های
وبگاه انجمن :
۸۲ ۹۹ ۶۵ ۸۸
۸۳ ۹۹ ۶۵ ۸۸
۸۴ ۹۹ ۶۵ ۸۸
۸۵ ۹۹ ۶۵ ۸۸
ads@iica.ir
اطلاعات بیشتر