برخی از فقهاء مال را چنین تعریف کرده اند:« المال ما بذل به المال» یعنی مال آنچیزی است که در قبال آن مالی پرداخت شود ، اشکالی که بر این تعریف گرفته شده این است که گفته اند تعریف به لحاظ منطقی مشکل « دور» را دارد چون بالا خره معلوم نمی شود که خود مال چیست ، زیرا اگر سوال شود که آن چیست که در قبال مال پرداخت می شود گفته می شود مال و اگر پرسیده شود خود مال چیست، باز گفته می شود مال آنچیزی است که در مقابل مال پرداخت می شود و لذا مشکل دور را می یابد که به لحاظ منطقی باطل است .
در تعریفی که از مال آمده و البته حاوی دور است، آمده است:"المال ما یبذل بازائه المال" و مرحوم علامه طباطبایی در تعریف آن آورده است: چیزی که مورد توجه انسان قرار گیرد و انسان بخواهد مالک شود. از بین همه تعاریفی که در خصوص مال است. در تعریفی از دکتر کاتوزیان به لحاظ حقوقی آمده است به چیزی مال گفته می شود که دارای دو شرط اساسی باشد: 1- مفید باشد و نیازی را برآورده نماید (نیاز مادی یا معنوی) و 2- قابل اختصاص یافتن به شخص یا ملت معین را داشته باشد. با ملاحظه مصادیقی که قانون مدنی از مال بر شمره بر می آید که قانون مدنی به اشیا و حقوقی مال می گوید که دارای ارزش اقتصادی باشد. همچنین قانون مدنی برای اثبات این که اموالی که با چشم دیده نمی شوند نیز مال هستند، اموال را با حقوق مالی با هم آورده است. لذا در خصوص رمز ارزها نیز می توان گفت خرید آن از یک سو نفع عقلایی دارد و از سوی دیگر قابل داده و ستد است، در نتیجه می توان گفت رمز ارز نوعی از اموال به شمار می رود. از نگاهی دیگر رمز ارز وسیله پرداخت است و در واقع یک نوع خدمت است و همان کاری را انجام می دهد که نخستین بار پول بابت آن به کارگرفته شد.  
در تحلیل فقهی رمز ارزها، زیر ساخت های فقهی اصول کلی و بنیادی است که در شریعت و فقه اسلامی مطرح شده است. 4 مورد از مهم ترین موارد این اصول عبارتند از:


 1- اصل صحت و لزوم قراردادها
 2- عرفی بودن مفهوم پول
 3- عرفی بودن مفهوم مال و مالیت
4- پذیرش انواع انگیزه های عقلایی

با توجه به اصل حاکمیت قوانین هر کشور در داخل مرزهای سیاسی و جغرافیایی همان کشور، همچنین با توجه به مفاد مواد (108)، (110) و (111) اصلاحیه قانون تجارت که عنوان ”شرکت“ اطلاق به شرکت‌های سهامی تعریف شده در قانون مذکور دارد، لذا حکم ماده (126) اصلاحیه قانون تجارت ناظر به شرکت‌های خارجی نمی‌باشد.

تغییر در برآورد عمر مفید و روش استهلاک دارایی‌های ثابت با رعایت مفاد بندهای 52، 53 و 56 تا 58 استاندارد حسابداری شماره 11 با عنوان ”دارایی‌های ثابت مشهود“ و نیز حصول اطمینان حسابرس مستقل نسبت به تغییر در برآوردهای مزبور طبق استاندارد حسابرسی شماره 540 با عنوان ”حسابرسی برآوردهای حسابداری، شامل برآوردهای حسابداری ارزش منصفانه و موارد افشای مرتبط“ امکان‌پذیر می‌باشد. ضمناً رعایت مفاد بخشنامه شماره 78/95/200 مورخ 4/11/1395 سازمان امور مالیاتی کشور به‌ويژه مفاد ماده 19 ضوابط اجرایی دارایی‌های استهلاک‌پذیر موضوع ماده 149 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 31/4/1394 و بخشنامه اصلاحی مزبور به شماره 19/96/200 مورخ 4/2/1396 الزامی است.

از آنجایی که رمز ارزها پدیده هایی نوظهور و نوین هستند، طبقه بندی رسمی و تعریف واحدی برای آن ها در مراجع مختلف ارایه نشده است. برخی آن ها را معادل ارزش دیجیتال و یا ارز مجازی می دانند و برخی در عمل تفاوتی بین این مفهوم و توکن قائل نمی شوند. در حالی که این مفاهیم کاملا با هم متفاوت هستند. ارز دیجیتال عام ترین مفهوم این حوزه است. ارز مجازی زیر مجموعه ای از ارز دیجیتال است. آن دسته از ارزهای مجازی قابل تبدیل که غیر متمرکز نیز هستند رمز ارز تعریف شده اند. رمز ارز مانند بیت کوین نوعی ارز مجازی است که از قابلیت تبدیل شدن به پول رایج برخوردار است و هیچگونه وابستگی به یک نهاد مرکزی همچون بانک مرکزی ندارد. پول به هر چیزی اطلاق می گردد که در ازای کالا یا خدمات و یا به جهت بازپرداخت بدهی به طور عمومی مورد قبول و استفاده باشد و 6 ویژگی قابل حمل بودن، با دوام بودن، یکسان و متحدالشکل بودن، قابلیت تشخیص و مقبولیت را داراست. همچنین 3 وظیفه اصلی پول نیز وابطه مبادله، وسیله سنجش ارزش و وسیله حفظ ارزش است. 
در واقع همه رمز ارزها ارز مجازی و ارز دیجیتال هستند ولی برعکس آن لزوما صادق نیست.  توکن نیز نماینده یک دارایی تایید شده و دارای ارزش مانند ارز، حواله، آیتم های بازی های کامپیوتری و ... است. بر اساس تعریف نهاد نظارت بر بازارهای مالی انگلستان، توکن یک موجودیت رمزینه است که یک ارزش واقعی یا مجازی را در بستر پلتفرم زنجیره بلکو نمایندگی می کند. در واقع معمولا رمز ارزها توکن هستند، ولی توکن ها لزوما رمز ارز نیستند.

طبق بند (46) استاندارد حسابداری شماره 5 بخش عمومی با عنوان ”دارایی‌های ثابت مشهود“، افزایش مبلغ دفتری یک دارایی ثابت مشهود، درنتیجه تجدید ارزیابی آن، مستقیماً تحت عنوان مازاد تجدید ارزیابی ثبت و در صورت وضعیت مالی به‌عنوان بخشی از ”ارزش خالص“ طبقه‌بندی می‌شود.

طبق صورت‌های مالی نمونه ارائه شده توسط سازمان حسابرسی، جمع جریانهای نقدی ورودی (خروجی) قبل از فعالیت‌های تأمین مالی، درج گردیده است. اگرچه ارائه جمع مزبور طبق استاندارد حسابداری 2 با عنوان ”صورت جریانهای نقدی (تجدید نظر شده 1397“ ) الزامی نیست، لیکن درج آن، اطلاعات مناسب به استفاده‌کنندگان از صورت‌های مالی ارائه می‌کند و نقض استاندارد گزارشگری نیز محسوب نمی‌شود.

ارزهایی که به‌سرعت در حال مطرح شدن در سطح جهانی هستند و روز‌به‌روز بر میزان مقبولیتشان در جامعه مالی افزوده می‌شود، چه اندیشه‌ای را در سر می‌پرورانند؟ در بین طراحان ارزهای رمزپایه دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد، اما به‌طور کلی و خلاصه می‌توان گفت نظر آن‌ها این است که عامل مشکلات موجود، پول متمرکز و تحت کنترل دولت است و ارز رمزپایه راه‌حل این مشکل است. در حقیقت طراحان رمزارزها بر این باور هستند که بانک‌های مرکزی و سیستم‌های نظارتی عامل اصلی مشکلات موجود در زمینه‌های مالی هستند و با طراحی سیستم‌های رمزپایه، سعی در حذف مداخله آن‌ها و ایجاد فضایی عاری از تأثیرات بانک‌های مرکزی و واسطه‌ها دارند. ارزهای رمزپایه امروزی، دولت‌ها را آن‌گونه که متعارف است مورد توجه قرار نمی‌دهند و اجازه مداخله به بانک‌های مرکزی و سایر سازمان‌های نظارتی در مدیریت ارز را آن‌طور که اکنون در سیستم ارزی رایج است نمی‌دهند.
با ظهور طلای دیجیتال ساتوشی ناکاموتو، یعنی بیت‌کوین، نگرانی صاحبان ارزهای سلطه‌گر جهانی از به خطر افتادن جایگاهشان بر دنیای مالی جهان شروع شد. بیت‌کوین، نامی بسیار آشنا برای فعالان بازارهای ارزی، تحلیلگران را به چالش جدی تغییر در سیستم پولی جهانی کشانده است. طرفداران بیت‌کوین ادعا می‌کنند که این ارز به‌عنوان ارز ذخیره جهان، جایگزین دلار خواهد شد. بسیاری از افراد در جامعه رمزنگاری بر این باورند که ارزهای رمزپایه برای رسیدن به مقیاس جهانی تکامل می‌یابند و به زودی شاهد خواهیم بود که جایگزین دلار آمریکا به‌عنوان ارز ذخیره جهانی، بیت‌کوین یا ارز رمزپایه دیگری خواهد شد. اگر سیستم رمزپایه بتواند به سیستم ارزی جهانی تبدیل گردد، هیچ ملت واحدی متولی آن نخواهد بود. بلکه این سیستم جدید در مقیاس جهانی برای خدمت به همه دولت‌ها و مردم جهان عمل خواهد نمود. پیدایش ارزهای دیجیتال، ظهور بیت‌کوین و احتمالات پیش‌بینی‌شده از جایگزینی رمزارزها به‌عنوان پول رایج بین‌المللی، همگی باعث شد تا مسئله ارز دیجیتال تنها یک تغییر ساده در سبک پولی نباشد. زمانی که توجه و تمرکز افراد به‌سمت بیت‌کوین و سایر رمزارزها معطوف گشت، دولت‌ها و به‌ویژه ایالات متحده با چالشی جدی مواجه شدند. با گسترش و توسعه رمزارزها، اختیارات دولت‌ها نیز در زمینه کنترل ارزی تقریباً پایان پیدا می‌کند و این مسئله به‌هیچ عنوان خوشایند دولت‌هایی نخواهد بود که گردانندگان اصلی ارزهای سلطه‌گر هستند.

نظر به اینکه تسهیلات دریافتی از بانک به نام شرکت سرمایه‌پذیر می‌باشد، لذا در ترازنامه شرکت مزبور، تحت عنوان تسهیلات مالی دریافتی شناسایی و هزینه سود تضمین شده و کارمزد آن نیز در زمان تحقق در صورت سود و زیان آن شرکت منعکس می‌گردد. پرداخت تسهیلات یاد شده فوق به شرکت سرمایه‌گذار و دریافت هرگونه سود تضمین شده و کارمزد از این بابت توسط شرکت سرمایه‌پذیر، اساساً به‌عنوان یک رویداد جداگانه تلقی و حسب مورد در حسابهای فی‌مابین و تحت سرفصل درآمد غیرعملیاتی در دفاتر شرکت سرمایه‌پذیر شناسایی می‌گردد. همچنین تهاتر تسهیلات مالی دریافتی و پرداختی و هزینه و درآمد سود تضمین شده و کارمزد تسهیلات مزبور، مجاز نمی‌باشد.

وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های بازرس قانونی در مواد 144 تا 156 اصلاحیه قانون تجارت ذکر گردیده و اهم وظیفه مزبور در ماده (148) آن قانون مبنی بر اظهارنظر نسبت به صورت‌های مالی و گزارش سالانه فعالیت هیأت مدیره و همچنین حصول اطمینان از رعایت حقوق یکسان سهامداران می‌باشد. از سوی دیگر طبق ماده (139) قانون فوق، هر صاحب سهم می‌تواند از 15 روز قبل از تشکیل مجمع عمومی، در مرکز شرکت به صورت‌حساب‌ها مراجعه کرده و از ترازنامه و حساب سود و زیان و گزارش بازرسان رونوشت بگیرد. با توجه به مطالب فوق، در قانون تجارت وظیفه مشخصی جهت ارائه پاسخ مستقیم به هریک از سهامداران برای بازرس قانونی پیش‌بینی نشده است، لیکن معمولاً در مجامع عمومی عادی سالانه شرکت‌ها، بازرس قانونی به سؤالات سهامداران که با هماهنگی رئیس جلسه طرح می‌گردد، پاسخ می‌دهد.

نمایندگی فروش مبنا